TURVAVÄRAV: Juurdepääsu Briti peaministri Theresa May residentsile takistab Whitehalli ja Downing Streeti nurgal asuv hästi valvatav turvavärav. Just selle ees tahtsid kaks noort islamisti õhkida pommi. Nende edasine plaan nägi ette peaministri residentsini jõudmist  ja Theresa May ründamist nugadega. Foto: Aadu Hiietamm
Aadu Hiietamm 6. detsember 2017 18:00
Inglismaal vahistati kaks noort meest, kes kavandasid peaminister Theresa May mõrva, vahendab Sky News. 

Kahtlusalused – 20aastane Naa´imur Zakariyah Rahman ja 21aastane Mohammed Aqib Imran – arreteeriti 28. novembril Londonis ja Birminghamis. Noored islamistid pidasid plaani õhkida peaministri residentsi viiva tänava nurgal kotti peidetud pomm ning seejärel tekkinud segadust kasutades tungida turvaväravast läbi ja rünnata peaminister Theresa Mayd nugadega. 

TERRORISTIDE SIHIKUL: Briti peaminister Theresa May. Foto: Reuters / Scanpix

Telekanalid Sky News ja BBC ning ajalehed The Daily Mail ja Independent teatasid nurjatud mõrvaplaanist pärast seda, kui Briti vastuluureteenistuse MI5  juht Andrew Parker käis teisipäeval valitsuse istungil aru andmas. The Daily Mail kirjutab, et vahistatud duo sai innustust Islamiriigi terrorirünnakutest. Nende mõrvaplaani kiiret elluviimist aga takistasid raskused lõhkeaine hankimisel. 

Ära on hoitud üheksa terrorirünnakut    

MI5 juht rääkis ministritele, et viimase 12 kuu jooksul on Suurbritannias suudetud ära hoida üheksa terrorirünnakut. Lähemaid detaile ta ei avalikustanud, kuid nurjatud kallaletung peaministrile lekkis juba mõned tunnid meediasse.

Mõni nädal tagasi oli Andrew Parker ühes kõnes rõhutanud, et islamiterroristidest lähtuv oht on Suurbritannias praegu kõigi aegade suurim. Islamiterroristide liikumapanevaks jõuks nimetas ta terrorirühmituse Islamiriik mõrvarlikku strateegiat ja veebis tehtavat propagandat. Parker lisas, et salateenistusel on pooleli koguni 500 uurimist, mis puudutavad 3000 äärmuslast.

Viies rünnakus hukkus 36 inimest

Seda, et terrorioht on Suurbritannias tõepoolest, kinnitavad tänavu korraldatud viis terrorirünnakut. Neist neli on toimunud Londonis ja üks Manchesteris. Nendes rünnakutes sai surma 36 inimest. Neist 22 hukkusid 22. mail  Manchesteris, kus enesetaputerrorist Salman Abedi õhkis pommi Manchester Arena juures pärast USA laulja Ariana Grande kontserti. Vigastatuid oli koguni 512 inimest. Neist 116 toimetati haiglasse.  Tegemist oli ohvriterohkeima terrorirünnakuga Suurbritannias pärast 7. juulit 2005, kui neli enesetaputerroristi õhkisid kolm pommi metroovagunites ja ühe kahekordses bussis. Tookord sai koos terroristidega surma 56 ja vigastada üle 700 inimese. 

Manchesteri pommimehe Abedi vanemad põgenesid Suurbritanniasse 1990. aastate algul Liibüa pealinnast Tripolist, kus valitses Muammar Gaddafi. Abedi sündis Manchesteris 1994. aastal Suurbritannia kodanikuna. Tal olid ka kaks venda ja õde. Abedi vanemad pöördusid koos ühe poja ja tütrega Liibüasse tagasi. Pojad Salman ja Ismail jäid aga Inglismaale, kuid käisid sageli Liibüas.

Abedi oli Briti salateenistuste huviorbiidis, kuid otseselt ja pidevalt teda ei jälgitud. Teisipäeval avaldatud sõltumatu uurimise raportis märgitakse, et Manchesteris toimunud terrorirünnakut oleks saanud ära hoida. Paraku tegutses salateenistus liiga aeglaselt ning Abedi ohtlikkust oli kavas hinnata 31. mail. Noormees aga õhkis pommi juba 22. mail.