Eesti uudised

Uus seadus tõstab järgmise riigikogu, ministrite ja presidendi palka (143)

Toimetas Gerly Mägi, 6. detsember 2017 15:21
Ministrid vastavad riigikogu istungil arupärimisteleFoto: Robin Roots
Riigikogu võttis vastu seaduse, mis korrastab kõrgemate riigiteenijate ning prokuröride palgasüsteemi. Sellega tõusevad järgmise riigikogu koosseisu ning ministri ja presidendi palgad kümne protsendi võrra.

Kõrgemate riigiteenijate palk hakkab sõltuma tarbijahinnaindeksist ja sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kasvust. Prokuröride palk hakkab sõltuma riigi peaprokuröri sissetulekust.

Samal teemal

Valitsuse algatatud seaduse järgi hakkab riigi peaprokuröri ametipalga koefitsient olema 0,85. Sama suur on palk ka näiteks Riigikogu aseesimehel, õiguskantsleril, riigikontrolöril ja ministritel. Presidendi, Riigikogu esimehe, peaministri ja Riigikohtu esimehe ametipalga koefitsiendiks on 1 ehk 5200 eurot.

Prokuröride palk hakkab sõltuma peaprokuröri palga suurusest. Iga kalendriaasta 1. aprilliks indekseeritakse kõrgeim palgamäär indeksiga, mille väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust. Riigi peaprokurörile, õiguskantslerile, riigisekretärile ja riigikontrolörile hakatakse maksma igakuiselt 20 protsenti ametipalgast esinduskuludeks.

Pärast indekseerimist loetakse kõrgemate riigiteenijate järgmise aasta kõrgeimaks palgamääraks eelmisel aastal indekseerimise tulemusel saadud kõrgeim palgamäär. Esimene indekseerimine toimub järgmise aasta 1. aprillil, kuid riigikogu liikmete, presidendi ja ministrite puhul toimub palgamuutus uue riigikogu koosseisu ajal.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ütles ERRi uudisportaalile, et seadus puudutab ka riigikogulaste palku. "Tänase teadmise kohaselt me eeldame, et 2019. aastal valitud riigikogu liige, ministriks saav minister ja ka ametis olev president hakkavad saama võrreldes tänasega ligikaudu kümne protsendi võrra rohkem ametipalka," rääkis ta.

Seadus jõustub 1. jaanuaril 2018. Seaduse poolt hääletas 55 ja vastu oli 28 saadikut.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee