Maailm

SOOME 100 | Õhtulehe toimetuse mõtteid Soomest: „Iga päev vaatasin reklaame imelistest toodetest, mida oleks tahtnud, aga mida meie poodides ei olnud.“ (41)

LISA KOMMENTAAR

Mnjah 7. detsember 2017 10:00
asjad, asjad, asjad.
Soome TVs oli ka asjalikke arutlussaateid näha ja asjalikke saateid ääremaade inimestest.
Asjadega on nagu on, muu on olulisem.
Viktor 6. detsember 2017 21:04
Eesti gei riigi albiinodest geid ärge kirjutage minu nime all kommentaare. Minu poolt on ainult kaks kommentaari. Kui te nii hädas olete minge paaritage söömlaste põtru edasi.
Lõuna eestlane 6. detsember 2017 20:49
Jõulud vana uusaasta tuleb ei tea kus kohast sealiha saaks. Räägin sellepärast, et korralikku sealiha ei ole enam kusagilt saada. Vanasti nõuka ajal toideti siga korraliku jahuga, keedukartul jne. Keetsid praadisid liha oli hea lõhn. Nüüd ei tea millega siga toidetakse keedad süldiliha maja kõik virtsa haisu täis. Naine tuli koju tahtis mind koos pottide pannidega majast välja visata. Maja haises mitu nädalat. Suitsuliha pole ka enam mitu aastat saanud. Mingisugust ollust müüakse haiseb, vett täis kass koer ainult nuusutavad söö ise. Kui keegi teab kirjutage palun, ah - jaa kui keegi teab ostaks ka võid kui keegi teab kust võimalik saada oleks. Ootan vastust teilt head inimesed.
Eino Taruk 6. detsember 2017 20:25
Toimetus on teil noor. Meil oli vaja jubinat, et saaks Soomet vaadata. Tähtede sõda või siis Võitlusplaneet Galaktikat. Seda esimest...
Eestlane 6. detsember 2017 19:22
Mina ei saa aru kuidas te eestlased nii rumalad harimatud olete. Lähete venemeelsetega jagelema, konflikti jne. Tark haritud inimene ei tee väljagi, sellega teete omale vihavaenu. Saage aru nendel on ju teine arusaamine. Nad tulevad kallale ka mõtlemata ja sind ei ole enam,vaadake mis venemaal toimub, mõne rubla eest lüüakse sõber maha. Mõelge natuke kui teil kübekegi koolis käinud olete.
6. detsember 2017 20:22
sina kükita juba laua all!
Eestlane harimatule nimetule kes ei oska oma nime kirjutada 20 : 22 le 6. detsember 2017 21:21
Mina ei kükita laua all, olen Venemaa vahet sõitnud 1988 ndast aastast.
Qwert 6. detsember 2017 19:04
Mäletan, et siis 70-ndail ja 80-ndail kui sai Soome tv-d vaadatud, siis YLE-lt tuli uudiseid, mida oli hea vaadata, kuna pildimaterjali oli neil rikkalikult. Praegune soomlaste YLE on uudiste poolest poolik, uudised on kallutatud, mida siis ei olnud. Seepärast saan soomlastest isegi aru, miks mingi MV-lehti on loetav. MTV reklaamidest jäid meelde teksapükside reklaamid. Iga teine reklaamiklipp oli kas Lee Cooperi, Lee, Wrangleri, Levi Straussi või kohaliku Jamesi oma.
Urmas 6. detsember 2017 18:24
Ma vaatasin 1980 aastatel lapsena soome TV saateid, Võitlusplaneet Galaktikat, Ritari Ässa, Miami Vice jne... õppisin soome keele ära. Ma reklaami küll erilise huviga ei vaadanud. Eks 1980a. oli Eestiski lihatooteid ja muud saada, banaane sai küll väga harva. Ma vaatasin ikkagi filmide ja saadete pärast, reklaam küll ei huvitanud. Camel Boots reklaam ainult jäi meelde. Ega banaane ja toitu eriti ei reklaamitud, reklaamiti Coca Colat ja Snickers ja Mars batoone, Marlboro sigarette. Lee Cooper teksapükse ka, et kui auto pukseerimisköit kaasas ei ole, siis saab pukseerida ka Lee Cooper teksadega jne... Reklaamist eriti vaimustuses küll ei olnud. Camel Boots saapad oleksin võtnud. Toidukraamist mitte midagi ja magusat ja suitsu ei oleks ka soovinud. Ega Soome TV ei vaadatud reklaami pärast ja see Mainos TV pidev filmide katkestamine, et jälle reklaame näidata ajas tigedaks, et kaua ometi võib!
Elagu Soome! 6. detsember 2017 17:53
Meie vanavanemad, mõlemad Tallinnast pärit, rääkisid kuidas nad spets-antenniga pidevalt Soomest tulevaid saateid ja filme vaatasid ja loomulikult ka neid toidu ja muid reklaame nägid... banaanid, apelsinid, kiwid, aiamaasikad…ja seda isegi terve aastaringselt!...see olevat olnud nagu muinasjutufilmi vaatamine.
Vanaisa tööl olla kommunistid kogu aeg pasundanud, et see kõik on pettus, kõik need reklaamide puuviljad ja muud reklaamitud toiduained olla kõik plastiktooted!!..ha ha ..
Ja siis käinud üks kommunist mingi majandusgrupiga Helsingis…sealt tagasi naasedes olnud siis vait kui sukk ja pole enam kunagi plastiktoodedest rääkinud.
Naera ribadeks!
Terve põhja-Eesti nägu neid reklaame ja võis sellistest toiduainetest ainult unistada.
Aga vahel juhtub ime ja unistused täotivad – nüüd on Eesti riigi kaubanduses samasugune muinasjutuline küllus ja meeletult suur kaupade sordiment ja valik.
Ja nagu supermarketites igaüks võib kogeda, in tublil ja töökal eestlastel ka sisseoste tehes toidukärud kaupadest päevast päeva ogasugustest kaupadest pungil täis.
Vähemalt oli see kuni reffide valitsuse lõpuni.
Nüüd kesikute-proletaarlaste valitsusega, tänu nende meeletult kõrgetele ja paljudele uutele maksudele, on juba esimese aastaga saabunud aga püksirihma-pingutamiseaeg, ilmselt varsti Venemaa tase ehk jälle nõukaaja vaesuse aeg.
vabandan 6. detsember 2017 17:59
mitme näpuvea pärast

Arvo 6. detsember 2017 17:50
Hüppan Viktorile appi. Teate albiinod, tõmmake mokk kinni poka ne posna, meid on rohkem kui teid koos n e e g r i t e g a.
Viktor teile sid idele hui ididele jne. 6. detsember 2017 17:45
Mina elangi pooleldi Venemaal. Teises miks siit eesti Venemaalt ma pean ära minema kui on varsti Putini võim sees ja teie panete minema s i t t püksis üle lombi heade soomlaste juurde. Edu teile eesti pagulastele paadi retkel upp umis ohus lombi taha. Ise teate mida te omale valite aga see aeg tuleb.
sid 6. detsember 2017 18:43
Edu puutinile venemaa põhja laskmisel.
Tänu puutinile saite majandussanktsioonid ja tänu puutinile pole teil tulevikus ka olümpiale asja.
Eestlane 6. detsember 2017 18:56
Venelastel olümpiale asja aga eestil ei ole kedagi saata niivõrd viletsad kõik kes ei täida normegi.
sid ile 6. detsember 2017 19:07
Ära alahinda Putinit kui Putin kaob oled sina ja teised eestlased pagulased nagu nüüd need pagulaed. Asi tuleb seal hull hullem kui Ukrainas.
6. detsember 2017 19:23
see medalitest tagandamine ja maj.sanktsioonid on venemaa järjekordne triumfikäik
Viktor 6. detsember 2017 19:26
Ja meil Venemaal on kapsasuppi,mida teil Eestis ei ole
6. detsember 2017 20:24
l aku siis p utini m une juba v arakult
to viktor 6. detsember 2017 20:26
ja niikaua , kui putini vöimu ei ole, püsi oma haisval venemaal
to viktor 6. detsember 2017 20:27
ja niikaua, kui p utini vöimu ei ole, püsi oma h aisval venemaal
Viktor 6. detsember 2017 16:50
Ei usu, et kõik eestlased meenutavad soomet. Pigem ikkagi endist Nõukogude Liitu ehk Venemaad. Tollel ajal oli ikka kõht täis aga nüüdsel ajal on nälg. Kõik kohad rämpsu täis aga ei ole raha. Mis imelised tooted seal soomes on, ketsupit, majoneesi, sinepit jne ei saa suu sisse võtta, täielik fekaal ja teie räägite toodetest. Oh rääkida võiks hommikuni aga ega rumalad aru saa. Siin räägivad veel, et tuntakse kadedust. Ma saan aru Venemaa üle tuntakse kadedust.
sid 6. detsember 2017 17:19
Aga Viktor, piir on lahti, mitte kinni nagu vene ajal. Milleks kadedust tunda, mine venemaale. Edu sulle.
Tamara kommenteerijale sid 17 : 19 6. detsember 2017 17:33
sid ole aus ütle palju sinul haridust on, räägid, et Vene piir on lahti. Kas sul tõesti häbi ei ole kui harimatu mats oled ja tuled oma lehkava suuga mõttetut mula ajama. Harimatu mats oled.
Skabar 6. detsember 2017 17:36
Esimest korda kuulen Venemaa piir on lahti.
Umma Tamaara 17:33 6. detsember 2017 18:06
igale Venemaale naasvale VENELASELE ON VENE PIIR LAHTi!
Ponjal?
idi domoi!
6. detsember 2017 18:38
no venemaale sul praeguses olukorras küll raske ei peaks minna olema.venemaa vötab köik omad vastu.aga seal on sul 2x kehvem elu kui eestis.sellepärast te keegi ei lähe
Tamara 6. detsember 2017 18:46
Nu ei tjehtud vjene pjiiri ljahti. Prjugikjuhvliga pruoovisin kuoputada vastu Kremli ust,nu ei avatud.Mis sa rjaagid,et saab venemaale.Ljähen jooma parem
to Viktor 6. detsember 2017 17:21
Rohd vôtmata vôi kestab pohmell siiani? Nii rumalat kommentaari pole ammu lugenud.
Paluks ka konkreetset viidet inimeste kohta, kes Eestis nälgivad ( paastulaagrid ei lähe arvesse). Mäletan nôuka aega vägagi hästi. Just seesugust ôudust ei taha iialgi tagasi.
Ja küsimus. Miks sa ise sinna ihaldatud ja kadestatud Venemaale ei lähe? Hirmus, kui inimesel südametunnistust pole ja nahaalsus lubab lisaks süüdimatult valetada.
sid 6. detsember 2017 17:30
Aga see tõug valetabki.
ja jah 6. detsember 2017 17:45
Mäletan, kui Tartumaal tapeti vanur, kõik toit viidi minema, aga viinapudel jäeti alles. Siis mäletan, kuidas endine politseitöötaja käis koos lastega öösel võõralt põllult kartuleid varastamas. Siis tean vanureid, kelle põllult samuti öösel kartuleid käidi võtmas, kui peremees läks riidlema, ähvardati tarele tuli otsa panna jne.
Viktor 6. detsember 2017 18:43
Ma juba 2 nädalat odekolonni rüübanud.Ämmalt pätsasin paki margariini.Pool pakki panin nahka,pool määrisin endale pähe,pidi moodne sonks niimoodi tulema.
sid 6. detsember 2017 17:29
Ja mine kohe, saad juba jõuluks kõhu täis.
6. detsember 2017 17:40
Muidugi meid (Eestlasi) kadestatakse. Me oleme esirinnas alkoholi tarbimise kohalt, meil vohab HIV, meil on olematud palgad ja pensionid, olematu sotsiaalsüsteem. Lokkav korruptsioon, Negatiivne iive ja elanikkonna väljavool. Kõrge kuritegevuse tase, Euroopa kõrgeim liiklussurmade arv jne. Muidugi kadestage! Teil seda kõike pole!
kremli 6. detsember 2017 18:02
Viktori fekaalid h a i s e v a d!
18 : 02 le 6. detsember 2017 18:17
Sinul suu ja keel haiseb soomlast musta augu lakkumisest igavine pugeja, k i t s.
to viktor 6. detsember 2017 18:37
aga proovi siis päris ehtsat fekaali.mine lauta ja küsi üks labidatäis.meeldib küll ju.
leksika 6. detsember 2017 16:04
Pidi ikka jube toode olema,et jubedalt tahta?!
Need reklaamid jooksid vist ainult MVT-s 6. detsember 2017 15:44
ja selle kanali saateid ma eriti ei vaadanud, kui lõpuks 1979.a. otsustasin teleka soetada. Vaatasin Soomest mõningaid filme. Aga Afganistani ja Tšernõboli sündmuste esmane info tuli ka sealt-
mäletan, 6. detsember 2017 17:47
kuidas lapsed kerjasid soomlastelt purukummi jne,
MVT-s? 6. detsember 2017 19:54