Eesti uudised

GALERII | Vaata, kes käisid hommikul Soome saatkonna ees ühislaulmisel! (7)

Maarit Stepanov, Toimetas Geidi Raud, 6. detsember 2017, 14:30
Foto: Martin Ahven
Soome 100. sünnipäeva tähistati Tallinnas täna juba kell 8.45 hommikul  Soome suursaatkonna juures ühislaulmisega.

„Andke toon!“ hüüab sajaliikmelise koori ette astunud Aarne Saluveer ja kostub Eesti hümnile omane trompetite heli. Kuid „Mu isamaa...“ asemel kõlavad sootuks sõnad: „Oi maamme, Suomi, synnyinmaa!“ Laul lõpeb sama kiirelt kui see algas - tegemist oli kiire prooviga.

Mõned minutid enne kaamerate käivitumist on Soome saatkonna sisehoov saginat täis. Otsepildiks Soome ja Eesti telekanaliteni on ritta seatud lauljad ja ministrid kohendavad veel viimseid hetki salle, lippe, teleinimesed veavad kiirustades juhtmeid ja sätivad kaameraid. „Vaadake, et teil ikka lint sees oleks!“ hüüab peaminister Jüri Ratas, kui üks helimeestest on teavitanud, et mikrofon on suunaga Soome poole ehk lauljatest eemale suunatud. 

Foto: Martin Ahven

Samal teemal

„Üks minut ja 30 sekundit ülekandeni!“ hüüatab keegi. Saabub vaikus. Ja siis läheb lahti: koorilauljad lõpetavad nihelemise ja hakkavad kohusetundlikult lehvitama Eesti ja Soome lipukestega. Nende kõrval seisvatele ministritele läheneb kaamera. Kõlab küsimus: milline on peaministri esimene mälestus Soomest? „Ma arvan, et nagu paljudele eestlastele: ju see oli vanematega Soomeskäik 1880. aastate lõpupoole,“ meenutab Jüri Ratas. Tema kõrval seisev Jevgeni Ossinovski hindab oma mälestusi sarnasteks. Kuid kogunetud on siiski õnnesoovide edastamiseks. Ministrid soovivad Soomele ka edaspidiseks sitkust, jõudu, edu, rahvale head käikäiku, kauni looduse säilimist, vastupidamist, kestmist ning Eesti ja Soome vahelise kultuurisilla säilimist ja laienemist.

Kõlab taas trompet ning koori enam laulmast ei peatata: „Oi maamme, Suomi, synnyinmaa...“ kõlab pidulikult üle hoovi. Kui hümn lõpeb, ongi tervitus tehtud ja kaamerad pannakse kinni. Rõõmuhõisete ja aplausi saatel valguvad koorilauljad mööda vanalinna laiali, tagasi oma igapäevaste toimetuste ja tegemisteni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee