Põhjanaabrite sünnipäeva eelsel õhtul süüdati Põhja-Soomes Saana tundrul sinised tuled. Nõlval valgustati ligikaudu 2,5 miljonit ruutmeetrit. Et tundur asub kolme riigi piiri vahetus läheduses, oli valgus nähtav korraga nii Soomes, Rootsis kui ka Norras.Foto: Lehtikuva
Õhtuleht.ee 6. detsember 2017 16:28
Meie põhjanaaber Soome tähistab täna, 6. detsembril oma 100. sünnipäeva. Jälgi meie blogi vahendusel, mida põnevat sel päeval Soome auks tehakse. Seda nii meil kui mujal. PS! Õhtul saab telekanali YLE vahendusel vaadata ka president Sauli Niinistö ja tema abikaasa Jenni Elina Haukio vastuvõttu.

21:05
Greete Kõrvits

Aitäh kõigile finnofiilidele kaasa elamast, eläköön Suomi!

19:44
Greete Kõrvits

Kas teadsid, et umbes kaks miljonit soomlast elab välismaal?

19:31

Soome president Sauli Niinistö andis kolmapäeval, riigi iseseisvumise 100. aastapäeval kaitsejõudude ülemjuhatajana välja päevakäsu.  

President rõhutas, et iseseisvus on peale kingituse ka ülesanne. Ta kinnitas ka, et soomlased saavad vaadata isamaa homsele lootusrikka meelega, sest elatakse maailma turvalisimas riigis, kus inimeste heaolu ja võrdõiguslikkus on kõrgel tasemel.

„Soome on soomlastele parim maa ja kaitsmist väärt täna ja homme,“ seisab Sauli Niinistö päevakäsus. Tegemist on praeguse presidendi teise päevakäsuga. Esimese allkirjastas ta 2015. aastal, kui möödus 70 aastat Lapi sõja lõppemisest.  

19:15

Soomlaste pingviinide paraadi saab vaadata SIIT!

19:00

„Seda, et Helsingi ja Soome juubeldavad, oli näha igal sammul,“ tõdes  Eesti Kontserdi peaprodutsent Lauri Aav, kes osales Helsingi Musiikkitalos maratonkontserdil. „Peale muusika on siin igast mastist üritusi.  Üks rahvarohkemaid oli näiteks õhtul kell viis alanud tõrvikutega rongkäik läbi pealinna. Ja Soome lippe on siin täna näha sõna otseses mõttes igal nurgal.“

Loe pikemalt SIIT!

18:00

VÕIMALIK AINULT SOOMES! Õhtulehe videotoimetus pani kokku meie kõige koloriitsemad põhjanaabrid. Vaata videot SIIT!

17:30
(Robin Roots)
16:28

Õhtulehe loovjuht Anu Saagim on olnud abielus kolme soomlasega. Mis ta soome meestest arvab? Vaata SIIT!

16:21

16:15
Geidi Raud

Täna kell 23.00 linastub ETV-s dokfilm "Eluaur" (Miesten Vuoro, Soome 2009). Filmis istuvad mehed saunas ja räägivad avameelselt ning otse südamest. Roostes keriste kuumuses puhastavad soome mehed nii ihu kui ka hinge. Filmis külastatakse mitmesuguseid saunu üle Soome ja kuulatakse liigutavaid lugusid armastusest, surmast, sündimisest, sõprusest - ühesõnaga, elust.

15:50
Geidi Raud

Vau, Turu on nii kaunis!

15:48
Geidi Raud

Soomele soovis õnne isegi maailmakuulus näitleja Meryl Streep. 

(AP / Scanpix)
15:30
Geidi Raud

Ka leedukad panid enda õnnesoovid teele!

15:07

Õhtulehe toimetuse töötajad panid kirja oma eredaimad mälestused meie põhjanaabritest. Loe SIIT!

14:49
Geidi Raud

14:27
Geidi Raud

Osa sõjatehnikat, sealhulgas ka üks hävituslennuk F-18 Hornet, oli väljas ka Kuopio turuplatsil, kus huvilised said neid lähemalt vaadata. 

14:17
Geidi Raud

Kuopios toimunud Soome iseseisvuspäeva paraadist võttis osa 1200 kaitseväelast ning 50 erinevat maismaasõidukit. Sel korral vastutas paraadi eest õhuväe Karjala väeosa, mis tähendas, et paraadist lendas üle ka 40 sõjalennuki ja helikopterit. Üheks meeldejäävamaks hetkeks oli ülelend, mille ajal moodustasid 12 hävitajat taevasse numbri 100.

14:10
Geidi Raud

Kui suur see Soome ikkagi on? Kas tuhande järve maal on tõesti ainult tuhat järve? Milline on meie põhjanaabrite kõige pikem kohanimi? Vaata SIIT!

13:54
Geidi Raud

Läti videotervitus sünnipäevalapsele!

13:04
Geidi Raud

Anna kommentaariumis teada, mis on sinu lemmik soomekeelne laul!

 

Kyllä! #soome100 #värskejavaba

A post shared by Raadio 2 (@raadio2) on

Loe rohkem