Maailm

BLOGI | 100-aastane Soome on pidurüüs, õhtul on oodata põhjamaist pingviinide paraadi (24)

Õhtuleht.ee, 6. detsember 2017, 16:28
Põhjanaabrite sünnipäeva eelsel õhtul süüdati Põhja-Soomes Saana tundrul sinised tuled. Nõlval valgustati ligikaudu 2,5 miljonit ruutmeetrit. Et tundur asub kolme riigi piiri vahetus läheduses, oli valgus nähtav korraga nii Soomes, Rootsis kui ka Norras.Foto: Lehtikuva
Meie põhjanaaber Soome tähistab täna, 6. detsembril oma 100. sünnipäeva. Jälgi meie blogi vahendusel, mida põnevat sel päeval Soome auks tehakse. Seda nii meil kui mujal. PS! Õhtul saab telekanali YLE vahendusel vaadata ka president Sauli Niinistö ja tema abikaasa Jenni Elina Haukio vastuvõttu.

21:05
Greete Kõrvits

Aitäh kõigile finnofiilidele kaasa elamast, eläköön Suomi!

19:44
Greete Kõrvits

Kas teadsid, et umbes kaks miljonit soomlast elab välismaal?

19:31

Soome president Sauli Niinistö andis kolmapäeval, riigi iseseisvumise 100. aastapäeval kaitsejõudude ülemjuhatajana välja päevakäsu.  

President rõhutas, et iseseisvus on peale kingituse ka ülesanne. Ta kinnitas ka, et soomlased saavad vaadata isamaa homsele lootusrikka meelega, sest elatakse maailma turvalisimas riigis, kus inimeste heaolu ja võrdõiguslikkus on kõrgel tasemel.

„Soome on soomlastele parim maa ja kaitsmist väärt täna ja homme,“ seisab Sauli Niinistö päevakäsus. Tegemist on praeguse presidendi teise päevakäsuga. Esimese allkirjastas ta 2015. aastal, kui möödus 70 aastat Lapi sõja lõppemisest.  

19:15

Soomlaste pingviinide paraadi saab vaadata SIIT!

19:00

„Seda, et Helsingi ja Soome juubeldavad, oli näha igal sammul,“ tõdes  Eesti Kontserdi peaprodutsent Lauri Aav, kes osales Helsingi Musiikkitalos maratonkontserdil. „Peale muusika on siin igast mastist üritusi.  Üks rahvarohkemaid oli näiteks õhtul kell viis alanud tõrvikutega rongkäik läbi pealinna. Ja Soome lippe on siin täna näha sõna otseses mõttes igal nurgal.“

Loe pikemalt SIIT!

18:00

VÕIMALIK AINULT SOOMES! Õhtulehe videotoimetus pani kokku meie kõige koloriitsemad põhjanaabrid. Vaata videot SIIT!

17:30
(Robin Roots)
16:28

Õhtulehe loovjuht Anu Saagim on olnud abielus kolme soomlasega. Mis ta soome meestest arvab? Vaata SIIT!

16:21

16:15
Geidi Raud

Täna kell 23.00 linastub ETV-s dokfilm "Eluaur" (Miesten Vuoro, Soome 2009). Filmis istuvad mehed saunas ja räägivad avameelselt ning otse südamest. Roostes keriste kuumuses puhastavad soome mehed nii ihu kui ka hinge. Filmis külastatakse mitmesuguseid saunu üle Soome ja kuulatakse liigutavaid lugusid armastusest, surmast, sündimisest, sõprusest - ühesõnaga, elust.

15:50
Geidi Raud

Vau, Turu on nii kaunis!

15:48
Geidi Raud

Soomele soovis õnne isegi maailmakuulus näitleja Meryl Streep. 

(AP / Scanpix)

15:30
Geidi Raud

Ka leedukad panid enda õnnesoovid teele!

15:07

Õhtulehe toimetuse töötajad panid kirja oma eredaimad mälestused meie põhjanaabritest. Loe SIIT!

14:49
Geidi Raud

14:27
Geidi Raud

Osa sõjatehnikat, sealhulgas ka üks hävituslennuk F-18 Hornet, oli väljas ka Kuopio turuplatsil, kus huvilised said neid lähemalt vaadata. 

14:17
Geidi Raud

Kuopios toimunud Soome iseseisvuspäeva paraadist võttis osa 1200 kaitseväelast ning 50 erinevat maismaasõidukit. Sel korral vastutas paraadi eest õhuväe Karjala väeosa, mis tähendas, et paraadist lendas üle ka 40 sõjalennuki ja helikopterit. Üheks meeldejäävamaks hetkeks oli ülelend, mille ajal moodustasid 12 hävitajat taevasse numbri 100.

14:10
Geidi Raud

Kui suur see Soome ikkagi on? Kas tuhande järve maal on tõesti ainult tuhat järve? Milline on meie põhjanaabrite kõige pikem kohanimi? Vaata SIIT!

13:54
Geidi Raud

Läti videotervitus sünnipäevalapsele!

13:04
Geidi Raud

Anna kommentaariumis teada, mis on sinu lemmik soomekeelne laul!

 

Kyllä! #soome100 #värskejavaba

A post shared by Raadio 2 (@raadio2) on

12:18
Geidi Raud

Kolmapäeval toimub Kuopio linnas Soome iseseisvuspäeva paraad. Kuna tegu on riigi 100. sünnipäevaga, on Soome kaitsevägi väljas suurte jõududega. Otseülekannet, mis algas kell 11.50, saab vaadata Soome rahvusringhäälingu Yle veebilehel.

11:59
Geidi Raud

Poola sünnipäevatervitus Soomele: "Me teame, mis tunne on sellise ilmaga iseseisvuspäeva tähistada..." 

11:27
Geidi Raud

Peaminister Jüri Ratas saatis oma Soome kolleegile soomekeelse kirja.

11:22

11:10
 

#sõnasäuts #soome100 🇫🇮

A post shared by Keiti Vilms (@keitivilms) on

10:49
10:48
Geidi Raud

100. sünnipäeva tähistamiseks saadeti kõigile soomlastele ka sünnipäeva SMS.

10:30
Geidi Raud

Soome 100. sünnipäeva puhul valis Vikerraadio kuulajate abil eestlaste lemmiksoomlast, kelleks sai Soome vähejuht ja poliitik Carl Gustaf Emil Mannerheim. Kokku anti kümnele kandidaadile 3652 häält. 

Kogu edetabelit näed SIIT!

10:27

Soome lipud heisati hommikul ka Kadrioru lossi ees

10:10
Geidi Raud

Tallinnas algas Soome 100. sünnipäeva tähistamine täna hommikul kell 8:40 piduliku ühislaulmisega Soome suursaatkonna juures. Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski saabus ühislaulmisele silmapaistva peakattega. Ossinovski on selle mütsiga ka varem avalikkuse ette ilmunud. Märtsis oli see tal peas ka telesaates "Nädalalõpp Kanal2-ga", kus ta selgitas muiates: "See on hea müts! See on tegelikult jõulukingitus minu ämmalt. Mul lapsel on ka täpselt samasugune. Oleme kaks rebast."

(Martin Ahven)
10:08

Kas sina teadsid, et Soomes elamine mängis Jaagup Kreemi rokkmuusikasse suundumisel olulist rolli? Aitäh selle eest, Soome!

10:06

Kui Soome riik 1917. aasta detsembris iseseisvuse välja kuulutas, siis muu maailm vaikis – teised riigid ei julgenud Soomet tunnustada enne, kui seda teeb Nõukogude Venemaa. Soomlastel ei jäänud üle muud, kui minna iseseisvumiseks Leninilt luba küsima. Kuidas seda tehti, loe pikemalt SIIT!

09:47
Geidi Raud

Tallinnas algas Soome 100. sünnipäeva tähistamine täna hommikul kell 8:40 piduliku ühislaulmisega Soome suursaatkonna juures. Rohkem fotosid SIIN!

(Martin Ahven)

(Martin Ahven)

09:37

Õhtulehe uudistetoimetuse juhataja tähistab ka põhjanaabrite sünnipäeva. :) 

09:33
Geidi Raud

Kolumnist Terhi Pääskylä-Malmström kirjutab Eesti Päevalehes, et Eesti on juba ammu 1990-ndate aastate väikevenna staatuse oma õlgadelt raputanud ja suureks sirgudes ka Soomele koha kätte näidanud.

09:17

Milline oleks sinu nimi, kui oleksid soomlane? Vaata nimegeneraatorist järele! Kliki SIIA!

09:11

Kuidas Jan Uuspõld Helsingisse läks? Jani meenutused oma esimesest välisreisist on sama tragikoomilised nagu tema isegi.  

09:11
Geidi Raud

Soome on võitnud Eurovisioni ühel korral. Seda selle võimsa ja ägeda looga. Sünnipäevahommikuks ideaalne äratus! 

09:08
Geidi Raud

Mediumis avaldati 100 fakti, miks on Soome kõige ägedam riik maailmas. Noh, näiteks: 1. Soome on kõige edukam olümpiariik, olles võitnud kõige rohkem kuldmedaleid elaniku kohta. 2. Soome on koduks aegade kõige legendaarsemale telefonile: Nokia 3310. 3. Soomes on 5,5 miljoni elaniku kohta 2 miljonit sauna. 4. Jaloviina. 5. Lordi. 

08:55

Põhjanaabrite aastapäeva tähistati Tallinnas Soome suursaatkonna juures piduliku ühislaulmisega:

08:53

08:48

Põhjanaabrite sünnipäeva eelsel õhtul süüdati Põhja-Soomes Saana tundrul sinised tuled. Nõlval valgustati ligikaudu 2,5 miljonit ruutmeetrit. Et tundur asub kolme riigi piiri vahetus läheduses, oli valgus nähtav korraga nii Soomes, Rootsis kui ka Norras.

(AFP / Scanpix)
08:41

Kui hästi tunned põhjanaabreid sina? Pane oma teadmised proovile Õhtulehe mälumängus SIIN!

08:40

Soome sünnipäeva ei peeta oluliseks mitte ainult Põhjamaades. Näiteks Mehhikos värviti Mexico City legendaarne iseseisvusingel sinivalgeks ning süüdati tuli.

(Reuters / Scanpix)

Samuti muudeti Soome lipuvärvidesse Roomas paiknev Colosseum

(Reuters / Scanpix)

08:33

Eile, täna ja homme täistatakse nii Tallinnas kui Tartus Soome sünnipäeva muu hulgas ka valgusinstallatsioonidega. Tartus muudetakse värviliseks Vanemuine, Tallinnas Stenbocki maja.

Rohkem pilte sinivalgest rüüst saad vaadata SIIT!

(Alar Truu)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee