(Alar Truu)

Kas Eesti välisminister peaks sõitma Indias vabanenud  laevakaitsjaid erilennukiga tagasi tooma nii nagu võidukas Urmas Paet käis erilennuga Liibanonis pantvangi kukkunud eesti seiklejatel järel? 

Henn Põlluaas, EKRE fraktsiooni aseesimees: On tõesti piinlik, kuidas alusetult vangistatud laevakaitsjaid ja Liibanonis pantvangi võetud isikuid on erinevalt koheldud, kuigi valitsus peaks kõikidesse Eesti kodanikesse võrdselt suhtuma ja vajadusel neid abistama. Valitsus on laevakaitsjaid ja nende probleeme tegelikult aastaid ignoreerinud. Välisminister Kaljurand teatas, et riigil ei olevatki kohustust neid aidata, sest laevakaitsjad läksid ise eraisikutena riski peale välja. Välisminister Mikser ei toetanud EKRE avaldust tasuda riigi poolt nende elamis- ja advokaadikulusid, mis nende Eestisse jäänud perekondadele olid selgelt üle jõu käivad. Lõpuks anti neile välisministeeriumist vaid tagatiseta laenu, mille nad peavad tagasi maksma. 

Sisuliselt ainus, mis tehti, oli kriminaalkurjategijate vahetamise kokkulepe Indiaga, kuid sel viisil koju jõudmine oleks eeldanud, et laevakaitsjad pidanuks end süüdi tunnistama, kandma kogu karistuse Eesti vanglas ning rikkuma enda CV ja tuleviku. Arusaadaval põhjusel ei olnud nad välisminister Mikseri ja valitsuse sellise kavaga nõus ning nende sihikindlus oma süütuse tõendamisel viis võidule.

Erilennu tellimine laevakaitsjate koju toomiseks ja peaministri isiklik osavõtt sellel sõidul oleks kindlasti üleliigne ja ei mõjuks aastaid kestnud sisulise tegevusetuse taustal siiralt.  Valitsus peaks tagama neile kõik vajalikud piletid ning kiire ja sujuvaima kojulennu. Ning loomulikult ka sooja vastuvõtu Eestis ja seoses traagilise situatsiooniga antud laenu kustutamise. 

Sündmuse propagandavankri ette rakendamine ja enda teeneks kuulutamine, nagu seda tegi Urmas Paet ja nagu on teinud juba ka tänane vasakvalitsus, on labane ja lubamatu. Riigi kohus on aidata meie inimesi vajadusel kõikjal ja kõige paremal moel. See juhtum on kahjuks paljastanud hoopis valitsuse ignorantsuse ja hoolimatuse.

Madis Roodla, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna välissekretär: Kindlasti ei ole selline PR-kampaania sobilik, seda enam, et oleme  väike riik, kelle eelarvelised vahendid on piiratud. Erilennuga laevakaitsjate Eestisse toomine säästab neile ehk mõned tunnid. Laevakaitsjate kannatused on teada ja nende soov kiiresti koju jõuda mõistetav. Välisministeerium on viimastel nädalatel teinud pingsalt tööd selle nimel, et  mehed võimalikult ruttu koju pääseksid.

Maria Murakas, Vabaerakond: Vabaerakonna meelest pole meeste koju toimetamise tehniline pool teie küsimuse püstitust arvestades üldse oluline. Oluline on see, et nad jõuaksid võimalikult kiiresti ja turvaliselt kodumaale.

Jaga artiklit

21 kommentaari

K
Küsimus  /   21:48, 5. dets 2017
Aga oletame, et Saaremaa ja Hiiumaa vahelt purjetab läbi samasugune alus mille pardal on mitukümmend hambuni relvastatud eri riikide kodanikku. Kas tegemist oleks a: ohtlike kurjategijatega või b: vahvate vandersellidega?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis