2
fotot
Jüri Ratas (Reuters / Scanpix)

Peaminister Jüri Ratase osalemine Euroopa Liidu sotsiaaltippkohtumisel Rootsis Göteborgis lõppes ebameeldiva üllatusega: lennukipiloot langetas otsuse Eesti delegatsiooni pardale mitte võtta. Rohkem kui kaks nädalat hiljem ei tea peaminister ikka, miks selline olukord tekkis. 

Juhtum sai avalikuks, kui Rootsi meedia avaldas Eesti suursaadiku Merle Pajula terava kriitikaga pöördumise Rootsi välisministeeriumile. Nimelt kirjeldas Pajula, et teel lennukile löödi Landvetteri lennujaamas uks Eesti delegatsiooni nina all lihtsalt kinni ja lennuk tõusis õhku ilma delegatsiooni ja peaminister Jüri Rataseta.

Suursaadik Pajula kirjast selgub, et ta nägi, kuidas samast vipiruumist, kuhu eestlaste seltskond ootama jäeti, saadeti lendudele kahe teise riigi delegatsioon.Suursaadik nõudis pärast juhtunut Landvetteri lennujaama operaatorfirmalt Swedavia selgitust, mille peale öeldi, et otsuse nõnda toimida tegi piloot. Kui Pajula piloodi nime küsis, siis ta vastust ei saanud.

„Peaministri ja delegatsiooni mitteinformeerimine muutunud olukorrast ja reisiplaanidest või segaduse põhjuste mitteselgitamine on lihtsalt lugupidamatu,” kirjutas Pajula Rootsi välisministeeriumile.

Suursaadik Merle Pajula ütles Õhtulehele, et praegu pole tal seniavaldatule midagi lisada. „Saatsin selgituste saamiseks kirja ja praegu ootame kirjale vastust. Enne selle saabumist pole mõistlik oletusi teha,“ märkis Pajula.

Kuigi peaminister Ratas jäeti lennust maha 17. novembril, ei tea ta siiani, miks Rootsi lennujaamas eestlastega sedasi käituti. Valitsuse meedianõunik Triin Oppi sõnas: „Meil ei ole praegu vastust, kuidas või miks selline olukord tekkis. Meie liikusime ajakava järgi ja vastavalt juhistele, nagu ikka sellistel puhkudel. Sellises olukorras ei jää muud üle, kui võtta olukord teadmiseks ning otsida kiiresti lahendust, mida ka tegime. Peaministri aeg on alati väga nõutud ja lennukist maha jätmine oli ebameeldiv üllatus, mille tõttu jõudsime Eestisse kella 21 asemel südaöö paiku.“

Oppi lisas, et peaminister pidi sel õhtul osalema välisluureameti 25. aastapäeva üritusel ja esinema seal kõnega. Üritusele Ratas aga ei jõudnudki.

Landvetteri lennujaama direktor Charlotte Ljunggren ütles kohalikule väljaandele Göteborgs-Posten, et juhtunut hakatakse analüüsima. „Saime eelmisel nädalal välisministeeriumist kirja selle kohta, et Eesti delegatsioon ei ole rahul sellega, kuidas neid koheldi. Ilmselgelt võtame kriitikat arvesse ja hindame seda küsimust. Kohtumine oli ju hiigelsuur ja oli tohutult palju organisatsioone, mis pidid koostööd tegema. Oleme alustanud analüüse selle kohta, mis läks hästi ja mida oleks võinud paremini teha. Kuskil tekkis kommunikatsiooniauk,” sõnas Ljunggren.

Jaga artiklit

207 kommentaari

  /   20:23, 14. jaan 2018
ratas on ju eestlane, ta on ju uhke....
R
reede  /   16:49, 11. dets 2017
Põhjus oli ilmselt üsna lihtne aga meediamulli loomisel põhjus ei loe Lennuk muide ei saa oodata millal rattakumm täis pumbatakse Lennuk peab välja lendama täpse graafiku alusel sest järgmine juba ootel Äir Est lendas nagu heaks arvas ja lõpetas pankrotiga Ühe keskpundi pärast ei taha ükski lennufirma pankrotti minna

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis