Maailm

Jeemenis tapsid endised liitlased ekspresidendi (7)

Toimetas Kristin Aasma, 4. detsember 2017 23:40
Houthi mässulised võidutsevad pärast ekspresident Ali Abdullah Salehi tapmist. Foto: Reuters / Scanpix
Jeemenis tapeti riigi endine president Ali Abdullah Saleh võitluses tema toetajate ja endiste liitlaste, Houthi mässuliste vahel.

Salehi üldrahvaliku kongressi partei ametnike sõnul hukkus ekspresident rünnakus riigi pealinna Sanaa lõunaosas, kirjutas BBC. Mässuliste juht Abdul Malik al-Houthi kuulutas ekspresidendi surma suureks ja märkimisväärseks võimaluseks.

al-Houthi ütles, et nad takistasid Saudi Araabia juhitud koalitsiooni salasepitsusi valitsuse toetamisel, kellele Saleh oli pakkunud rahuläbirääkimisi.

Samal ajal on USA õhurünnakud Sanaale tugevnenud ning lahingud levinud ka teistesse kubermangudesse.

ÜRO Humanitaarasjade Koordinatsioonibüroo teatel on Sanaas teed blokeeritud ning tankid tänavail. Üks ägedamaid lahinguid leidis aset diplomaatiliste korpuste piirkonnas ÜRO valduste lähedal.

Jeemeni ekspresidendi Ali Abdullah Salehi maja Sanaas. Foto: Reuters / Scanpix

Samal teemal

Jeemeni tulevik on tume pärast Salehi tapmist. Punase Risti andmetel on Sanaas alates reedest, mil kokkupõrked puhkesid, tapetud vähemalt 125 ning haavatud 230 inimest. ÜRO humanitaarkoordinaator Jeemenis Jamie McGoldrick kutsus üles kehtestama humanitaarvaheaega 5. detsembrist, et võimaldada tsiviilelanikel oma kodudest evakueeruda ja otsida abi.

Kuni viimase ajani võitlesid Salehi pooldajad koos al-Houthi pooldajatega sõjas praeguse presidendi Abdrabbuh Mansour Hadi vastu. Vaidlus kontrolli pärast Sanaa suurima mošee üle päästis kolmapäeval valla relvakokkupõrked, milles sai surma vähemalt 125 inimest. Laupäeval pakkus Saleh, et pöörataks uus lehekülg Saudi Araabia juhitud koalitsiooniga, kui viimane lõpetaks Jeemeni ründamise ning ka blokaadi riigile.

al-Houthi pooldajad süüdistasid Salehit võimu haaramises liidus, millesse viimane polevat uskunud.

Pühapäeval hõivasid al-Houthi sõdalased suure osa pealinnast ning ekspresidendi perekonna ja tema liitlaste kodude ümber käis äge võitlus.

Saudi Araabia juhitud koalitsioon korraldas öö läbi õhurünnakuid, mis ei suutnud Houthi mässulisi peatada, ning esmaspäeva hommikuks oli Salehi kodu vallutatud. Hiljem tulid teated, et ta on tapetud.

Samal teemal

19.11.2017
Saudi Araabia suunas lendas järjekordne Jeemeni mässuliste rakett
29.10.2017
Vabastati kunagine Saudi Araabia troonipärija kandidaat, prints Miteb bin Abdullah
12.10.2017
Araabia riigid vägivalla lävel. Kas süüdi on Saudi Araabia noor kroonprints?
10.10.2017
Jeemeni mässulised üritasid Saudi Araabia lennujaama pommitada