Eesti Vabariigi 100. juubel

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 81. koht: kolhoosidesse sundimine

Indrek Riigor, 5. detsember 2017 00:06

17 KOMMENTAARI

k
10. detsember 2017 14:01
Kolhoosid loodi kibutsite eeskujust lähtuvalt. Sovhoosid olid juba EW ajal riigimõisatene olemas.
m
maamiiz/ 5. detsember 2017 21:48
sama rumal kui mart laari korraldatud sov,kolhooside sundkorras laialiminek,las nad läinud pankrottivastavalt turumajanduse seadustele nagu siis räägiti ja nüüd oleme samas paigas kui lugesin16 aastase juttu et ainuke õige tee on suurtootmine mis meil puudub,seda olevta usast õppind ta.
a
Arusaamatu./ 5. detsember 2017 15:48
Ei saa ka aru,miks need inimesed,kes kaugest möödanikust tuhkagi ei tea,kipuvad kõike arvustama.Mina sündisin 1945..Mäletan,et algusaastail oli tõesti väga raske. Raha ei makstud,tasu maksti natuuras.Aga inimestel oli mingi elurõõm ja lootus paremale elule.Peale tööpäeva tehti kodused toimetused ära ja mindi kogu perega kiige alla.Pill mängis ja lauldi ja tantsiti hilisööni.Hommikul jälle tööle.Aga inimesed olid rõõmsad ja tööinimestest peeti lugu.Hiljem läks elu kord-korralt paremaks.Ei olnud vaja maksta spordisaalide eest,sest neid ei olnudki.Sporti tehti spordiplatsil.Mis on praegu vastu panna?Miljonärid Jüri Mõis,Urmas Sõõrumaa,sidrunitega Kiil jne.Mille peale tööinimesed praegu loodavad ja mida ootavad?Et kuus 480 euro asemel 500 kätte saaks.Halb unenägu,millest ärgata pole võimalik. Mis "värvist" pärinen,ei tea.Vanaonu perega viidi Ilbi varjamise eest kogu perega Siberisse.Isa lasid maha metsavennad.Leian ka,et Eesti iseseisvumise järel tegid kolhooside tekkimise aegse töö ära Mardi Laar,Liia Hänni jt. Igatahes põllumajandus sai hävitatud.
k
kalhoozitirektor/ 6. detsember 2017 16:30
kuule ...vanamees..ära valeta,sa olid sel ajal 7..10 aastane poisike,mida sina tead sellest elust_...ka mina olen peaaegu samavana,kui sina ja mina mäletan kyll nälga...kolhoosis,käisime emaga hilja õhtul kolhoosi kartulipõllul kartuleid ja kapsaid otsimas,varastamas....kodus käisid mingisugused kontrolõrid,lugesid yles kanad,neid ei tohtinud palju olla,kui palju võis,ei mäleta,aga olime noored ja ka tantsupidudel heinakyynis sai oldud,akordionimees mängis...aga vanaemad,vanaisad....sel ajal vist 60 aastased olid kyll väga nukrad ja vihased....õnnelikust elust polnd sittagi,loomulikult koolis,pioneerimalevas sai kyll naerutatud ja stalini pildi all alati valmis ...truudust vannutud! seega,vanamees,ära aja praegusaja inimestele plära silma!
1953 aastal tosteti lehmad laudast kõitega välja,kuna nad olid näljast suremas....ise olin ka osaline selles!
i
Ise näljutasid kohe?/ 10. detsember 2017 18:22
e
E . K ./ 5. detsember 2017 11:29
... kas kulakutel olid siis juba suure kabiiniga bella russid
m
MAHA SEE SITTANEEUROOPALIIT/ 5. detsember 2017 11:12
KOLHOOSID JUBA TÄNAÖHTAKSTAASTADA
m
MAHA EUROOPALIIT EESTI PEAB JUBA TÄNA SELLESTPASAST VÄLJAASTUMA/ 5. detsember 2017 11:10
j
JUHAN/ 5. detsember 2017 10:38
Minu vanaisa oli edukas talupidaja. Maad 29 hektarit, võõrtööjõudu ei kasutanud. Kuid kes ise oli töökas ja arukas. Kes investeeris talusse (põllumajandustehnika, sordiseeme, tõukai j.n.e)
Kõrged maksud teda ei heidutanud. Ega naabreidki. Sest 5 km raadiusse jäi mitu põlevkivikaevandust. Kus oli palju poolnälginud töölisi (Eestimaalt kokku aetuid, Venemaalt tooduid. sakslastest vange j.n.e.) Kaevuritel oli nrmileib, kuid palju paberraha. Ja kes olid kartulite, või, kanamunade ja liha eest hästi maksma. Nii etkeegi ei mõelnudki kolhoosi astumisest,
Aga küüditamine hirmutas inimesed ära. Nii et peale küüditamist tahtsid äkki kõik "vabatahtlikult" kolhoosi astuda.
s
Stalin/ 5. detsember 2017 09:31

METSAVEND / 5. detsember 2017 08:04
Nüüd räägitakse suurelt .et kolhoosid ja sohvoosid olid pahad ja mis iganes aga miks lasti laali maldil hävitada pöllumajanduslik tootmine , Normaalne olnuks kui oleks jätkatud tootmist kuid laali maldi ainus eesmärk oli .et lammutada ja hävitada ning Poolast vöimix sisse tuua , Hetke seis on praegu see .et osad tootjad pöllumajanduses ei saa aru .et maa pole solkimiseks kasumi ahnuses ,Lisaks panid kabelimatsu pöllumajandusele refid ja nende lakeid ja kannupoisid hävitades intensiivselt pöllumajandust , Probleemi pöhjus miks hävitasid refid ja nende sabarakud pöllumajamndust on lihtne .sest taheti praegustelt tootjatelt köik üle vötta ,Tegelikuses on täiesti normaalne kui pöllumajandust toteeritakse aga mitte ei ekspordita köike sisse mis on tegelikult kahjulik majandusele mida Eesti riigis faktiliselt pole ,Praegune majandus on nagu kaardimajake mis kipub kokku varisema ja lisaks on refide vassallid koos refidega enamus toetusi hakkama pannud nagu EAS kes toetas möttetult kikimiki tegemisi kus tuli Eesti riigil omast taskust kikimiki tegemised kinni maksta ,
p
Paar rida nii tõsisest asjast?/ 5. detsember 2017 01:56
"Eesti traditsioonilise maaelu ja -kultuuri hääbumise, mille tagajärjed annavad tänapäevalgi tunda."
Tänapäeval on need endised kolhoosi- ja sovhoosiaegsed ju HOOPIS tühjaks jäänud!
Nõuka-ajal olid teede ääres ka põllud või lehmakarjad, nüüd on pilt teine. Kas see toodang jäi Eestisse või läks NL-i, on iseasi. Majanditel olid võimalused oma töötajatele midagi pakkuda - puhkekompleksid, teatriühiskulastused jne - kõik tasuta. Lüpsja või traktorist teenis enam kui minister! Maainimesed pidasid ka lehma+mullikat+siga ja siis oli linna untsantsakatel ütlemist, et mis maakatel viga! Linnainimestel jälle oli maasugulastelt üht-teist lauale saada. Käidi talgutel, oli lõbus ja tore. Lapsed olid ka suviti vanaema või mõne tädi juures "maal", kes just pioneerilaagris polnud.
P.S.Mina ise oleksin suurtalu järelpärija olnud, aga aeg oli selline lihtsalt - oma vanaisa pole näinud, sest ta küüditati kulakuna, kui ema veel väike oli.
v
Valgus koordis/ 5. detsember 2017 01:29
Lauristini nim. , Anvelti nim. , Lenini jne . nimelised kolhoosid -sovhoosid siis ...
m
Mis need nimed asjasse puutuvad?/ 5. detsember 2017 01:59
Mina õppisin ka Viktor Kingissepa nimelises Keskkoolis, paljud saarlased isegi elasid Kingisepa nimelises linnas !!!!
e
ep/ 5. detsember 2017 01:18
Suhteliselt asjatundmatu seletus kolhoosidesse sundimise mõjudest. Või mida kunagised kolhoosnikud sellest arvavad?
Praegune lumehelveste ühiskond vaevalt, et midagi mõistlikku oskab öelda
n
näh/ 5. detsember 2017 09:13
kaagutamise on vähemalt ju selgeks õppinud.On ju ka meie niinimetatud õitsva kapitalismi ajal põllumajandusühistuid.Neis paigus kus rohkem aru peas oli ja ei hakatud kõike kolhoosidest erastama-ärastama.Neid ärastusmonumente oli hiljem küllaga näha mille hooldamise ja ülalpidamisega vastne ärastaja toime ei tulnud.Kollektiivis peitud jõud teatavasti.
k
kalhooznik/ 6. detsember 2017 16:34
ohtulehe tzenzuur ei lase läbi ju kolhoosniku kommentaari....

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee