Maailm

Põgenikud kogunevad väiksesse Normandia sadamasse (29)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. detsember 2017 21:31
Ootuses: iga päev loodavad Sudaani põgenikud laevaga Inglismaale pääseda.Foto: Reuters / Scanpix
Aasta on möödunud sellest, kui prantsuse võimud Calais' tuhandetest põgenikest koosnenud nn džunglilaagri laiali lõid. Sellest ajast on umbes 100 Aafrikast pärit migranti elutsenud Ouistrehami sadamalinnas Põhja-Prantsusmaal, vahendab TheLocal.fr.

Migrandid elavad hellema südamega kohalike annetustest. Kohalikud võimud üritavad takistada aafriklaste telklaagrite või muud tüüpi elutsemispaikade tekkimist. Lähenemas on talv, mis Põhja-Prantsusmaal siiski väga maheda ilmaga ei ole.

Samal teemal

„See on põrgu,“ ütleb 25aastane sudaanlane Badr. „Eile öösel ei saanud me metsas magada, muudkui sadas. Iga kord, kui kusagil linna peal üritasime pikali visata, tuli politsei ja käskis meil uttu tõmmata.“

9000 elanikuga linnakeses on rühm vabatahtlikke, kes aafriklastele toitu jagab. Kuid ega aafriklased sinna jääda ei soovi. Iga päev üritab Badr kuidagi pääseda praamile, mis sõidab Ouistrehami ja Portsmouthi vahel ning jõuda praamiga Inglismaale. Iga päev uitavad peamiselt Sudaani päritolu põgenikud reisijate vahel, kes tulevad või lähevad Suurbritannia suunas. Praam viib Portsmouthi iga päev.

Muul ajal istuvad põgenikud linna lähistel metsas, hoiavad end lõkete ümber soojas ja loodavad, et politsei neile peale ei satu. Nende sõnul on prantslased lahked ja hoolivad, kuid politseinikud mitte.

Ouistrehami linnapea Romain Bail möönab, et üldiselt ei ole migrandid mingite vägivaldsete või kriminaalsete tegudega silma paistnud ja on rahumeelsed inimesed. Siiski ei soovi ta, et tema linnakesest saaks põgenike kogunemispaik. Ehkki paljud linnaelanikud ei suhtu põgenikesse hästi, on Baili sõnul siiski näha, et väga paljud linlased hoolivad migrantide elusaatusest ning ei taha näha, et nood külma ja nälja kätte sureksid. „Iga päev sõidab minu kodumaja ette nii 15-20 autot, kuhu on nende jaoks pakitud toitu ja riideid,“ kirjeldab linnapea.

Ouistrehami elanikud pakuvad põgenikele süüa. Foto: AFP / Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee