Maailm

Kas Michael Flynni koostöö uurijatega ohustab president Trumpi? (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. detsember 2017 17:41
Donald Trump ja Michael Flynn.Foto: Reuters / Scanpix
Välismeedia kihab spekulatsioonidest, milleni võib viia presidendi endise julgeolekunõuniku Michael Flynni ülestunnistus FBI-le valetamisest ning mehe lubadus edaspidi uurijatega koostööd teha. Õli valab tulle Trump ise, kes ühes Twitteri säutsus justkui mõista annab, et oli Flynni ebaseaduslikust tegevusest teadlik. Selle säutsu võttis kõigi üllatuseks enda peale hoopiski Trumpi isiklik advokaat.

Spekulatsioonid varieeruvad „ah, ei juhtu midagi“-suhtumisest kuni veendumuseni, et nüüd on Trumpil lõplikult vesi ahjus. Kuid kui emotsioonidest laetud oletused kõrvale jätta, mida võivad Flynni ülestunnistus 1. detsembril ning lubadus edaspidi koostööd teha tegelikult tähendada?

Samal teemal

Ei saa sugugi välistada, et president Trump ei olnud tõepoolest teadlik mõnede oma lähikondlaste (nagu Michael Flynn ja Paul Manafort) suhtlusest Venemaa ametnikega. Paraku võib see USA presidendi jaoks tähendada ka seda, et mingeid asju hoiti tema eest peidus mitte ainult tema kaitsmiseks, vaid ka sellepärast, et nõunikud ei pidanud teda piisavalt pädevaks või usaldusväärseks. Hetkel on siiski vähetõenäoline, et presidendi ametitool kõiguks, presidendi ametist kõrvaldamine on niivõrd keeruline ettevõtmine ja vajab initsiatiivi mõlemast parteist (rääkimata sellest, et Trump ei hakkaks tõenäoliselt ise ametist tagasi astuma).

Kuid president Trump tuli laupäeval Twitteris välja avaldusega, mis tema lähikondlastele peavalu ja kriitikutele heameelt tegi. Nimelt ütles Trump, et vallandas veebruaris Flynni, sest „ta valetas asepresidendile ja FBI-le“. See sõnastus annaks justkui mõista, et Trump teadis juba siis seda, mida Flynn alles eelmisel nädalal kohtusaalis üles tunnistas.

Veelgi huvitavamaks teeb olukorra FBI endise peadirektori James Comey väide, et Trump palus tal kohe pärast Flynni lahkumist viimase uurimine lõpetada. Trump vallandas ootamatult Comey selle aasta maikuus. Hetkel on siiski sõna sõna vastu, sest Trump eitab, et esitas Comeyle Flynni osas mingeid soove või nõudmisi.

Kui aga peaks tõestust leidma, et Trump oli teadlik Flynni vestlusest Venemaa suursaadikuga ja Flynni valetamisest FBI-le ning et ta üritas teadlikult takistada FBI tööd ja vallandas Comey just eelnimetatud asjaoludel, on tegemist tõepoolest ametikoha kuritarvitamise ehk teisisõnu seaduserikkumisega.

Mis aga puudutab ülalmainitud Twitteri-säutsu, siis üritas avalikkuse pahameele enda peale võtta Trumpi advokaat John Dowd. Tema sõnul oli säutsu autoriks hoopiski tema, mitte president. See ülestunnistus tekitas hämmingut nii Trumpi pooldajates kui vastastes: mis asja, president isiklikult ei säutsugi Twitteris, ehkki seni on seda justkui kogu aeg teinud? Dowdi väljaütlemine pani aga pead raputama juristid, kes arvavad, et üks jurist, kes oma kliendi niivõrd rumalasse olukorda paneb, võiks küll vallandamist väärt olla. Tundub ebatõenäoline, et üks juriidilist haridust omav inimene ei oskaks ette näha, kui inkrimineeriv säärane kliendi nime alt tehtud säuts on.

Michael Flynnil oli võimalus ennast kohtus kaitsta, kuid mingil põhjusel pidi ülestunnistus talle kasulikum olema. Seega on tal tõenäoliselt delikaatset informatsiooni, mida Venemaa-uurimist läbi viivale eriprokurör Robert Muelleriga jagada. See omakorda võib, kuid ei pruugi puudutada president Trumpi. Õiguseksperdid räägivad ajakirjale Business Insider, et ilmselt peavad Muellerit ja Flynni ülestunnistusi kartma paljud presidendi lähikondlased, kaasa arvatud tema poeg Donald Trump Jr. ja väimees Jared Kushner.

Võimalik, et võib minna aega, enne kui avalikkus Flynni jutust midagi kuuleb. Ekspertide sõnul oleks eriprokurör Mueller mõistlik, kui kohe kaarte ei avaks, sest ees seisavad vestlused Trumpi poja, väimehe ja mitme muu tähtsa tegelasega. Sedasi ei tea võimalikud kahtlusalused, mida Flynn Muellerile tunnistanud on ning eeldatavat infot saaks tõhusamalt ära kasutada.

Samal teemal

09.03.2018
ISA VANGISTUS TRAUMEERIS? Trumpi väimees üritab USA vanglaid reformida
05.11.2017
Milline on sinu 2017. aasta lemmik-poliitvale Ameerikast?
01.11.2017
Trumpi endine nõunik tunnistas end FBI-le valetamises süüdi
19.07.2017
Iga Trumpi nõunik siit fotolt on kinga saanud või lahkunud