Eesti uudised

Pärnu katsetab perevägivalla piiramiseks uut viisi (3)

Toimetas Denes Kattago, 4. detsember 2017 15:27
Irene Peterson, Kadri Ann Salla, Andres Anvelt, Urmas Reinsalu ja Airi Mitendorf.Foto: Siim Kumpas
Täna tutvustati siseministeeriumis alates detsembrist Pärnus läbiviidavat pilootprojekti perevägivalla vähendamiseks, kus ohu korral eemaldatakse ajutiselt kodust vägivallatseja, mitte ohver.

Siseminister Andres Anvelt rõhutas, et tegemist on täiesti uue lähenemisega lähisuhtevägivallaga tegelemisele. „See on nagu nuputelefonilt nutitelefonile üleminek. Oleme teinud palju – olukord on ühiskonnas teadvustatud, loodud õiguslikud meetmed ja ohvritele turvapaigad. Aga oleme jätnud tähelepanuta selle, et oleme niigi nõrgema poole ehk ohvri viinud veel nõrgemasse positsiooni, eemaldades ta kodust.“ 

Samal teemal

„Mitmes riigis juba praktiseeritakse seda, et viiakse tülinorija kodust ära. Samuti pole me varem tegelenud süsteemselt vägivallatsejaga, et aidata tal endal leida väljapääs oma vägivallamustrist,“ sõnas Anvelt.

Sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna nõuniku Airi Mitendorfi sõnul on perevägivald väga mitmetahuline probleem, mille ennetamine ja tõkestamine eeldab eri asutuste läbimõeldud koostööd.

"Projekti keskne idee on muuta mõtteviisi ning rõhutada, et lähisuhtevägivallas peab alati vastutuse võtma vägivallatseja, mitte kannatanu. Pikka aega kestnud vägivald pärsib inimese võimet abi küsida. Seetõttu peab kannatanu saama kaitset ja tuge nii, et ta ei peaks ise abi otsima, vaid spetsialistid suunavad ta õigete teenusteni," lisas ta.

Uut lähenemist katsetatakse kõigepealt Pärnus alates detsembrist kuni tuleva aasta märtsi lõpuni. Pilootprojektiga selgitatakse välja, kuidas tagada parim kaitse vägivalla all kannatanutele ja kas selleks on vaja muuta õiguslikku regulatsiooni või politsei, kohaliku omavalitsuse, ohvriabi ja teiste abiorganisatsioonide tööpraktikat.

Siseminister Andres Anvelt märkis, et eksivad need, kes lähisuhtevägivalda pere siseasjaks peavad. „Vägivaldsed lähisuhted on väärastunud suhtekommunikatsioon, mille lapsed endaga ellu kaasa võtavad. See tekitab vägivallaringi, mis avaldub koolis, tänaval, mõjutab meie lapsi ja võib pimedas kangialuses sõna otseses mõttes meile vastu vahtimist anda,“ rääkis Anvelt.

Eelmisel aastal moodustas perevägivald kõikidest vägivallakuritegudest enam kui kolmandiku (39%). Toona registreeriti hinnanguliselt 3 017 perevägivallakuritegu, mida on 20 võrra rohkem kui aasta varem.

Samal teemal

26.01.2018
Ohvrite abistaja õpetab ahistamisele ja koduterrorile vastu astuma
16.01.2018
EHMATAV: 33% Eesti naistest on kogenud füüsilist või seksuaalset vägivalda
14.12.2017
Endine perevägivalla ohver: peksuga harjub. Mõtled, et see ongi normaalne
01.12.2017
Olukorras, kus laps näeb vihast isa ja verist ema, kaotab ta mõlemad turvalised kiindumusobjektid