Maailm

Rakett viib elektriauto Marsile David Bowie laulu möirates  (2)

Tõnis Erilaid, 3. detsember 2017, 18:06
Elektriauto Marsile: Elon Musk esitleb rodsterit Tesla 2.0. Samasuguse kavatseb miljardär nüüd Marsi orbiidile lennutada.Foto: Reuters/Scanpix
Ekstsentriline miljardär Elon Musk teatas, et saadab tuleva aasta jaanuaris Marsi orbiidile raketi, mis kannab oma peas olevas kapslis tema firma uusimat elektriautot, mille raadio mängib täiest jõust David Bowie laulu „Space Oddity“.

Hiiglaslik Falcon Heavy rakett stardib kavakohaselt Florida Cape Canaveralilt samalt stardiplatvormilt, millelt Apollo 11 astronaudid läksid Kuud vallutama. Sellel katselennul on raketi peas uusim ja kiireim Tesla elektriauto, mida Musk esitles vaid paar kuud tagasi. “Garanteerin, et saab olema põnev päev, mingu siis kõik korda või mitte! Loodetavasti suudab rakett katselennul vähemalt nii palju lennata, et ei tee stardialusele viga. Kui lähe õnnestub, siis jääb rakett kosmosesse miljarditeks aastateks – või midagi selle ringis, “ ütles Musk, kui uudise teatavaks tegi.

Samal teemal

Superrasket raketti katsetati edukalt maapealsel alusel mais, kuid see ei taga veel, et kõik läheb sama hästi ka kosmosesse tõustes. Muski firma järgmine projekt on veel hiiglaslikum Big Falcon Rocket, BFR, mis suudab inimesi Marsile viia. Väidetavalt olevat see rakett nagu lennuk – suudab maanduda isegi siis, kui üks mootoreist üles ütleb ja on pealegi odavam kui Muski senised Falconi raketid.

Elektriauto Tesla 2.0.kiirendab nullist sajani 1,9 sekundiga – esimene sõiduk maailmas, mis nii kiiresti kohalt võtab. Autot viib edasi 200kilovatt-tunnine aku. Marsile sõitev auto on kirsipunane, teatas Musk.

Bowie 1969. aasta heliplaadilt pärit laul „Space Oddity“, tuttavam sõnadest „ground control to major Tom“ (“juhtimiskeskus major Tomile“), on mõneti kummaline valik, sest kosmosereis ei lõpe hästi. Major Tom teatab lõpuks juhtimiskeskusele, kuidas ta vaatab oma „konservikarpi“ suletult sinist koduplaneeti Maa, aga ei saa enam kunagi tagasi – kõik seadmed on üles öelnud.

Tõenäoliselt ei kuule isegi juhtimiskeskus enam tema viimast sõnumit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee