Raamat

Peeter Sauter Eduard Tüüri raamatust: „Turul sussimüüjana töötades hirmutasin kliente laiali, kui seda naerdes lugesin“ (4)

Jaanus Kulli, 2. detsember 2017, 20:49
 Tiina Kõrtsini
Neljapäeval esitles Solarises Apollo raamatupoes oma uut teost „Mamma Engalandi miraaž“ Eduard Tüür.

Koos sõpradest kirjameeste Tiit Pruuli ja Peeter Sauteriga meenutas Tüür oma eelmisel aastal ilmunud etüüdikogumiku „Nägemine on nähtamatu“ tekste ja kirjeldas nende haakumist verivärske raamatuga, aga koos vaadati ka tulevikku, sest kaks nimetatud teost annavad aimu, et kaks ei jää kolmandata.

Pruuli küsimusele, kui palju on „Mamma Engalandi miraažis“ fantaasiat ja kui palju tõelisust, vastas autor natuke põigeldes, et väga jäika piiri ta siia tõmmata ei tahaks, sest lood tuginevad mälestustele ja mälu on selektiivne. „Mõned lood on otsast otsani fantaasia, teised mitte,“ vastas Tüür.

Jutuks tuli ka autori lõputu ja omapärane huumor ja selle jutustamisoskus. „Aga ma kirjutan ka valusatest asjadest ja kui ma kirjapandu üle loen, püüan kurvemad või valusamad asjad naljaks väänata ja mis ei õnnestu, lendavad prügikasti.“

Sauteri sõnul on Tüür teravmeelne ja naljaks. „Ma ise ka naersin. Töötan turul sussimüüjana ja hirmutasin oma kliente laiali, kui Eduardi raamatut lugedes aeg-ajalt homeeriliselt naerma puhkesin.“

Pruuli tuletas meelde, et nagu autori eelmises teoses, on ka „Mamma Engalandi miraažis“ hästi palju viiteid antiikmütoloogiale, Vana-Egiptusele ja inkadele. Tüüri sõnul on selles süüdi tema suur armastus müütide vastu. „Sellises eas, nagu ma olen, tuleb vabandusi ja õigustusi otsida lapsepõlvest. Mulle loeti väga harva muinasjutte ette. Küllap hilisemas eas on need asendunud müütidega,“ arvas Tüür.

Tuleb veel lisada, et tohutu lugemusega Eduard Tüür on ka sõna otseses mõttes väga avara ja kõrge silmaringiga, sest kunagine töö lennunduses on ta omal ajal viinud kaugelt enam kui sajasse maailma erinevasse riiki. Ehk sealt tuleb ka otsida tema ihalust ajaloo vastu laiemalt.

„Mamma Engalandi miraaži“ on toimetanud Helle Raidla ja see on trükitud Grano trükikojas.

4 KOMMENTAARI

e
Eduard Tüür,senior 21. detsember 2018, 12:23
Oma nnorplve ajal joonistas ka kaarikatuuri,lõpuks jättis selle oma isa tegevuseks/kelle nimi on ka Eduard) rjanikuksja hakkas ki
t
teadja 5. detsember 2017, 08:31
Mamma Engalandi miraaži autor Eduard Tüür ei ole kogu elu jooksul joonistanud ainsatki karikatuuri.
Loe kõiki (4)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee