EESTI KORTERIÜHISTUTE LIIT, Urmas Mardi Foto: ARNO SAAR
Toimetas Denes Kattago 2. detsember 2017 12:06
Kui praegu saavad korteriomanditeks jagatud maja omanikud ise otsustada, kas moodustada korteriühistu või tegutseda korteriomanike ühisusena, siis 1. jaanuaril 2018 kehtima hakkav uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus sellist valikut enam ei võimalda.

"Tuleb meeles pidada, et see uus seadus puudutab neid maju, kus on omandid jagatud korteriomanditeks ehk on moodustatud reaalosad. Selline majade hulk on eestis väga suur," rääkis Eesti korteriühistute liidu juhatuse liige Urmas Mardi ERRile, kelle alaliidu telefon on inimeste paljude küsimuste tõttu punane.

Ta rõhutas, et kaasomandit, reaalosadeks jagamata kortermaju ja ridamaju, mille juurde on moodustatud iseseisvad krundid ning hooneühistuid ehk nõukogudeaegseid elamukooperatiive uus seadus ei puuduta.

Kaasomandis paarismajadele uus seadus ei laiene, küll aga tuleb ühistu moodustada selliste paarismajade puhul, mis on jagatud korteriomanditeks - siis tekib seaduse jõustumisel ka neis kahe korteriga majades ühistu.

Kui elamutes, mida uus seadus puudutab, pole 1. jaanuariks korteriühistut loodud, loob riik selle ise. Mardi sõnul on kõige enam segadust tekitanud just see küsimus ja seaduses välja toodud tõik, et riigi loodud korteriühistuid hakkavad haldama haldusettevõtted, mille juhid on omakorda ka nende korteriühistute juhatuse liikmed. 

Samal teemal

Kommentaarid  (75)

... 4. detsember 2017 11:02
ei ole ühtki asjatundlikku inimest, kes seletaks asja ära, mis see ühistu üldse tähendab.
Inimene on ostnud endale koprteri, ta on korteriomanik. Seda on kõik selle maja korterite omanikud. Ja nüüd peavad hakkama nad kõik koos maja haldama, organiseerima kõikide süsteemide käigushoidmise, maja remondi, igakuiste maksete kogumise korteriomanikelt ja maksma soojusettevõttele, vee-ettevõttele, kanalisatsiooni ettevõttele, prügimajanduse ettevõttele ära tähtajaks kõik nende poolt esitatud arved.
Kõige lihtsam on palgata majale (koerteriühistule) haldusfirma teenus maja käigushoidmiseks , makstes selle teenuse eest nagu firma küsib. Ja teine võimalus on valida ühistu juhatus,kes palkab ühistu tegevjuhi, raamatupidaja, santehniku, majahoidja ja hallata oma ühistut.
Kui kõik korteriomanikud oleksid arukad inimesed, haldaksid nad oma maja ühistu enda juhtimisel. Kahjuks korteriomanikud ei mõista, mida tähendab olla omanik ja oma vara eest hoolt kanda, see on suures majas kõigi ühine vastutus, ühised kohustused. Tahad küll oma kodu, oma korterit, kuid tahaks et riik hoolitseks korralikult selle eest . Ja tasuta.
Loomulikult ei saa olla nii, et kõik korteriomanikud hooliksid kõik ühtmoodi. Sellepärast tuleks välja selgitada selgitada milline on korteriomanike koosseis ja arusaamad. Esiteks - kes ütlevad, et nemad ei sekku mitte millessegi, jätku neid mängust välja. Teine seltskond - see on see, kes tunneb huvi. soovib võtta osa maja asjade otsustamisest, kaasa rääkida, koosolekutel hääletama. Kolmas seltsl´kond on see, kes on tegutsejad - nõus juhatuse, revisjonikomisjoni töös kaasa lööma, nõu andma, käed külge panema. Selline eeltöö on esmane, mida vaja, et ühistu tööle saada. Vägisi ei pane kedagi tööle. Aga need, kes soovivad asjaga tegelda, saaksid tuge nendelt, kes on majast huvitatud.
Korteriomanikud peavad aru saama, et korter, kodu , on sul olemas niikaua kui võtad kohustsed ja vastutuse. Keegi ei tule seda maja käigus hoidma kui omanikud ei viitsi, ei hooli. Kui pankrot tuleb hoolimatusest, eks siis võtame oma rahakoti ja läheme ostame kusagile mujale omale kodu. Raha meil ji on.
inimkonnale 4. detsember 2017 00:09
http://www.piibel.net/#q=%C3%95p%2021
Õpetussõnad 21:5 Virga kavatsused toovad küll kasu,
aga kõik ruttajad saavad ometi kahju.
6 Valeliku keelega varanduste soetamine
on surma otsijate hajuv tuulevine.
13 Kes suleb oma kõrva viletsa hädakisale,
see peab ka ise karjuma vastust saamata.
14 Salajane and vaigistab viha
ja kingitus põue - tugeva raevu.
15 Õigele on rõõmuks, kui tehakse õigust,
aga kurjategijaile on see ehmatuseks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS