Harju maakohtus jätkub endistele Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) juhatuse esimehele Tõnis Allikule (48), haigla endisele IT-juhile Marko Kilgile (40) esitatud korruptsiooni süüdistuse uurimine.Foto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Denes Kattago 30. november 2017 12:41
Harju maakohus mõistis täna Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) endise juhi Tõnis Alliku ja haigla IT-juhi Marko Kilgi korruptsioonis osaliselt süüdi.

Tõnis Allikule määrati karistuseks aasta ja kuus kuud ning Marko Kilgile aasta ja kolm kuud vangistust. Kohus määras, et mõistetud vangistust ei pöörata täielikult täitmisele, kui Allik kahe aasta ja kuue kuu pikkuse ning Kilik kahe aastase katseaja kestel ei pane toime uut tahtlikku kuritegu.

Mai lõpul peeti Harju maakohtus maha Põhja regionaalhaigla (PERH) endistele juhtidele Tõnis Allikule ja Marko Kilgile esitatud altkäemaksu võtmise ja omastamise süüdistuse kohtulik vaidlus. 9. mail muutis riigiprokurör Steven-Hristo Evestus kohtualustele esitatud süüdistust ning loobus meestele algselt ette heidetud kelmusest.

Süüdistuse järgi osales PERHi juhatuse esimees Tõnis Allik 2013. aastal haiglale toitlustusteenust osutanud härra P. Dussmann Eesti OÜ kutsel ja kulul nn kliendiüritusel, mis toimus Münchenis.

Võõrustamise raskus lasus Oktoberfesti külastusel, mille süüdistus seostab toitlustusfirma suhtes tehtud soodsate otsustega hankekonkursil. PERHi partneriks olnud IT-firma Helmes ASi kulul käisid nii Allik kui ka Kilk korduvalt puhkusereisidel, võttes endaga kaasa ka lähedasi.

Kohtuvaidlus koos sellele järgnenud repliikidega kestis peaaegu neli tundi.

Riigiprokurör Evestus leidis, et kohtualuste süü on leidnud uurimise käigus tõestamist. "Alliku reis Oktoberfestile oli vähimagi kahtluseta meelelahutuslik, nimetagem seda siis kliendiürituseks või mitte.

Mõlema mehe perereisid olid samuti vaid puhkereisid, ning näha neis tasu tööülesannete täitmise eest on paljasõnaline. PERHi partnerfirmad pole esitanud põhjendusi, nagu oleks olnud tegu varem kokkulepitud töö tasustamisega."

Evestus palus Tõnis Allikule mõista liitkaristusena kaheaastase tingimisi vangistuse ja mõista temalt välja asenduskonfiskeerimisena 11 597 eurot ja 20 senti ning sundraha 705 eurot.

Marko Kilki palus Evestus karistada liitkaristusena ühe aasta ja kaheksa kuu pikkuse tingimisi vangistusega ning välja mõista 5236 eurot ja 25 senti ning lisaks sundraha 705 eurot.

Kohtualuste kaitsja Margus Kurm palus oma kliendid õigeks mõista, kuna leiab, et midagi seadusevastast pole toime pandud. Kurmi hinnangul oli Alliku vaevarikas, napilt ühepäevane reis Oktoberfestile tööülesanne, mida mees oli kohustatud täitma.

Ka ei näe Kurm midagi taunimisväärset selles, et suuliselt vormistatud töösuhtes ASiga Helmes võtsid tema kliendid oma tasu välja puhkusereisidena.

Kohus teeb otsuse Oktoberfesti protsessina kuulsust kogunud süüdistuses 29. septembril.