Eesti uudised

Märtsitormiga murdunud Iisaku vaatetorni kohale kerkib jõuludeks uus (3)

Arvo Uustalu, 30. november 2017 10:59
TUGEVAM: Uus vaateplatvorm peaks Rene arvates vanast kauem vastu pidama.Foto: Aldo Luud
Märtsi lõpul murdis tormituul maha Iisaku vaateplatvormi, kust avanes hunnitu vaade Peipsi järvele, Kuremäe kloostrile ja Ida-Virumaa tuhamägedele. Uue puittorni ehitus on nüüd jõudnud sinnamaani, et lähinädalatel saab see katuse alla.

RMK Põhja-Eesti piirkonna külastusala juhi Heinar Juuse sõnul oli 2001. aastal ehitatud torn oma kõrge koha tõttu tuultele avatud. Tuule kiirus oli selle ümberkukkumise ajal puhanguti üle 22 meetri sekundis. Kui vana torn vandus tuulele ja vihmale alla 15  aastaga, siis uus peaks vastu pidama veerandsada aastat. Selle ehitus on lõpusirgel, kuid tööde käiguski tuleb paraku arvestada tuulega.

„Plaanis on torn jõuludeks avada, aga see sõltub tuulest. Kui see ei lase viimasel platvormil ohutult töötada, siis pole midagi teha,“ nendib ta.

Iisaku vaatetorni kõrgus saab olema 30 meetrit. Seega vanast ligi kaks meetrit kõrgem.

Torni juures esmaspäeval ametis olnud Jals Ehituse töömees Rene ütles, et see peaks vanast märksa kauem vastu pidama, sest palgid on nüüd süvaimmutatud. Vana torni murdunud kohas olnud palgid olid täiesti pehkinud.

Juuse sõnul oli üks vaatetorni projekteerimise tingimusi turvalisus. Tornil pole enam vahepealseid platvorme ning tippu viib trepitunnel, mis ei lase poolel teel karkassile turnima minna. Teisalt on kõrgust kartvatel inimestel nõnda julgem üles ronida.

Turvalisus on väga tähtis, sest torn on nõudnud inimohvrigi. Nimelt hüppas seal 2005. aasta augustis end surnuks hüvastijätukirjad maha jätnud 22aastane Nele, keda laiem avalikkus tundis telesarja „Buss“ ühe osalisena.

Ida-Virumaal asuva Iisaku aleviku taevakaare teinegi torn sai hiljuti uue ilme: mullu sügisel vahetati kiriku kellatorni pilbaskatus, mis pidas vastu 122 aastat, plekk-katuse vastu välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee