Elmar Vaher (Stanislav Moškov)

Politsei peadirektori Elmari Vaheri sõnul ei valetanud ID-kaardi tootja Gemalto esindaja läinud nädalal, et tehnilisi küsimusi arutati juba juunis. Küll aga eitab ta, et arutelu polnud seotud sadu tuhandeid kaarte puudutanud turvariskiga.

ID-kaarte tootva Gemalto esindaja, TRÜB Baltics AB juht Andreas Lehmann väitis nädal tagasi sotsiaalmeedias, et informeeris nii politsei- kui piirivalveametit ja riigi infosüsteemide ametit ID-kaardi turvariskist juba 15. juunil. RIA peadirektor lükkas need väited ümber. 

"Ma teavitasin Eesti ametiasutusi (PPA ja RIA) kaardi haavatavusest 15. juunil 2017," kirjutas Lehmann 22. novembril LinkedInis. Ta lisas, et kuna Euroopa põhjaosas algab jaaniõhtuga pikk puhkuste periood, oleks iD-kaardi turvarisikiga seotud probleemid rikkunud suvepuhkused.

"Saan täielikult aru, miks võimud võtsid vastu ahvatluse asi maha vaikida," kirjutas Lehmann LinkedInis.

"Kui me oleks varem teadnud, oleksime ka varem tegutsenud. Meie jaoks on kogu olukorra lahendamise võtmeküsimus olnud aeg. Ja seda on meil olnud väga vähe. RIA sai tšehhide teadustööst ja meie ID-kaardi kiibis peituvast turvariskist teada 30. augusti õhtul. Info laekus tšehhi teadlastelt," kommenteeris Lehmanni väidet RIA juht Taimar Peterkop. Loe pikemalt SIIT!

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaher rääkis intervjuus portaalile Geenius.ee, et Lehmann valetas, ent ei salga tehnilise küsimuse arutelu.

 „Vastab tõele, et juunikuu päevadel meil kirjavahetus oli, nii nagu oli aprillis ja mais. Vastab tõele, et me kohtusime /…/ Lehmann ei valeta selles osas, et oli võimaliku tehnilise küsimuse arutelu, vastab tõele, et oli. Nii nagu oli mais, nii nagu oli aprillis, nii nagu oli septembris võimalik, et ka praegu.“

Vaherilt küsiti, kas see võimalik tehniline küsimus on sama, mille Tšehhi teadlased avalikustasid, kuid Vaher lükkas turvariski teema täielikult kõrvale: „Ei, kindlasti mitte. Ta rakendab mingise tont teab mille enesepäästmise operatsiooniks.“

Pikemat intervjuud Elmar Vaheriga saad lugeda SIIT!

Jaga artiklit

20 kommentaari

Z
Zz  /   07:58, 30. nov 2017
..raiskuläinud jobu..vassib..
V
Viga ikkagi selles,  /   07:48, 30. nov 2017
et ei osatud inglise keeles nii teatada nagu eestlase inglise keel ette näeb. Kui eestlane ütleb, et on parim, siis inglane olgu vait ja õppigu inglise keel selgeks. Peale selle on Eesti nii kõva e-riik, et millegipärast keegi ei võta vedu ja umbusaldavad näiteks e-valimisi, mida aga ainult Eestis osatakse. Vot, eestlane! Sa oled nii arenev, et arenesid endast mööda. Küll on mugav olla vanakooli mees! Ei mingeid lollusi!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis