Foto: TIINA KÕRTSINI
Toimetas Maria Rozbaum 29. november 2017 10:45
Täistööajale taandatud keskmise brutokuupalga kasv kiirenes statistikaameti andmetel kolmandas kvartalis 7 protsendini. Maksu- ja tolliameti andmed näitasid samuti kiire palgakasvu jätkumist: nende numbrite järgi kiirenes brutopalga kasv 8 protsendini. 

Sissetulekute kasvule vaatamata palgatöötajate ostujõu kasv on sel aastal aeglustunud, kuna hindade tõus kiirenes, nendib Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. Ostujõu aeglasem kasv on pidurdanud tema sõnul ka tarbimise kasvu. 

"Majapidamiste finantsseis on reaalse ostujõu kasvu olulisest aeglustumisest endiselt hea. Perede hinnang oma rahanduslikule olukorrale on kõrgeimal tasemel viimase kahe kümnendi jooksul. Hoolimata elavast kinnisvaraturust kasvavad majapidamiste hoiused endiselt laenudest kiiremini. Oktoobris oli majapidamiste hoiuste maht 9% ja laenude maht 7% suurem kui aasta tagasi," avaldab Elmik.

Järgmisel aastal kiire palgakasv vanemökonomisti hinnangul ilmselt jätkub, kuna tööjõu pakkumine ei suuda tööjõu nõudlusega sammu pidada. "Hindade muutusega korrigeeritud netopalga kasv peaks järgmisel aastal tänu maksuvaba tulu tõusule oluliselt kiirenema. Nimetatud maksumuudatus peaks samas palgakasvu ootusi mõnevõrra vähendama. Ka miinimumpalga tõus on 2018. aastal maksumuudatuse tõttu varasemast aeglasem," selgitab Elmik.