Eesti uudised

Ema: "Rõõmu ei julge tunnistada, kuna tee pole lõpuni käidud."

Laevakaitsjad pääsesid vanglast välja, kuid millal nad jõuavad tagasi koju? (22)

Kristiina Tilk, 28. november 2017 22:17
Laevakaitsjad pärast vanglast vabanemist. Keskel eestlane Kristo. Foto: Caters News
Teisipäeval pääsesid vanglast vabadusse esmaspäeval India kohtus õigeks mõistetud 35 Seaman Guard Ohio meeskonnaliiget, kelle seas on ka 14 eestlast.

Esiti tundus meeste õigeks mõistmise uudis nii nende lähedastele kui ka paljudele teistele eestimaalastele suisa uskumatu unenäona. Paljudel keerles peas vaid üks küsimus: „On see tõsi?“ 

Samal teemal

Pärast kinnitust info õigsuse kohta rõõmuhõisked jätkusid. Nii mõnigi kommentaator kirjutas, et ehkki ta mehi isiklikult ei tunne, tuli mõeldes, mida tähendab selline teade meestele endile ja nende lähedastelele, suisa pisar silma. 

Teisipäeva hommikul jõudis lähedasteni teade, et nüüd on mehed vanglastki vabanenud ning teel majutuskohtade poole. Majutuskoha leidmisel ja muudes küsimustes abistab eestlasi konsul Mats Kuuskemaa.

Osal pereliikmetest õnnestus täna hommikul Indias viibivate laevakaitsjatega ka suhelda. Peamine sõnum lähedastele oli, et nad on nüüd vanglast väljas ja liiguvad majutuskohta ning arvatavasti õnnestub neil päeva jooksul kätte saada isiklikud asjad. 

Täna asus India poole teele välisministeeriumi juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Anneli Kolk, et olla juba hommikuks kohal ja hakata tegutsema selle nimel, et poleks otsuse edasikaebamist ning meestele antaks võimalikult kiiresti väljasõiduviisad. Kuna India prokuratuuril on õigus järgmise 90 päeva jooksul kohtuotsus edasi kaevata, on ministeeriumi pressiesindaja Maria Belovase sõnul veel vara rääkida sellest, millal laevakaitsjad kodumaale jõuavad. 

Päris selge ei ole veel seegi, kas mehed peavad ootama selle aja, kuni otsus edasikaebuse kohta tehakse, Indias või võivad varem kodumaale naasta. Need küsimused on Belovase sõnul täpsustamisel ja uut infot antakse kohe, kui midagi selgub. 

Ehkki võiks oletada, et esmaspäeval pärast otsust tohutu pingelanguse osaliseks saanud lähedased said rahulikult magada, on see ennatlik. Nii mõnigi neist ütleb, et magama jääda oli väga raske, uni oli katkendlik ja hommik algas peavaluga. 

Mis saab edasi, laevakaitsjate lähedased öelda ei oska. Hinges on ärevus ja seda, et mitu aastat kestnud vintsutused lõpuks tõesti läbi saavad, usutakse sada protsenti siis, kui mehed koju tagasi on jõudnud. 

"Ootus, lootus... Võitlus õigluse nimel. Ja äkki tuli!“ kirjeldab oma emotsioone laevakaitsja Kristo ema. „Loomulikult, see pidigi nii minema, aga jah, see oli suur rõõmusõnum!“ ütleb ta otsuse kohta. 

Ometi on tema hing rahutu: „Seda rõõmu ei julge justkui tunnistada, kuna tee pole lõpuni käidud.“

Laevakaitsjad pärast vanglast vabanemist: nokkmütsi ja valge särgiga on Aivar, keskel sinises pluusis Alvar ja tema tagant paistab Vladislav.  Foto: Caters News

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli hindude kõrval ka 23 välismaalast: 14 Eesti kodanikku, kuus britti ja kolm ukrainlast.

Samal teemal

06.11.2017
Laevakaitsjad: kord oli Indias karm, kuid saime tänu vanglaülemate rumalusele trellide taga nii mõndagi keelatut teha
05.11.2017
Laevakaitsjad asusid Indiast koduteele
04.11.2017
Laevakaitsjate dokumendid on korras, teisipäeval saadakse väljasõiduviisale tempel
04.11.2017
Laevakaitsjate kojusaamise teel pole enam takistusi!