Eesti uudised

Tartus algas NATO suurim küberkaitseõppus  

Toimetas Denes Kattago, 28. november 2017 13:34
Liitlasväed Tapal.Foto: MARTIN AHVEN
Täna algas NATO arendusväejuhatuse kübekaitseõppus Cyber Coalition, millest võtab osa üle 700 infotehnoloogia eksperdi, õigusala spetsialisti ning valitsusametniku 25 NATO liikmesriigist ja 4 partnerriigist.

Õppust juhitakse Tartust kaitseväe ühendatud õppeasutuste matkekeskusest.

Samal teemal

Reedeni kestva õppuse eesmärk on testida liikmes- ja partnerriikide võimet seista vastu erinevatele küberrünnakutele ning harjutada küberekspertide koostööd nii siseriiklikul kui rahvusvahelisel tasandil. Õppuse intsidentide menetlemiseks kasutatakse NATO küberharjutusvälja, mis toetub Eesti kaitseväe võimekusele.

Õppuse üldjuht kolonelleitnant Andres Kuuse sõnul tuleb osalejatel lisaks arvutivõrkudega seonduvale lahendada nii mobiilside süsteemide, tööstussüsteemide kui ka erinevate sõjaliste juhtimissüsteemide vastu suunatud intsidente, arvestades seejuures õiguslike piirangutega. "Kindlasti teeb õppuse väga realistlikuks tõsiasi, et kõik liikmes- ja partnerriigid lahendavad ülesandeid oma koduriigis," ütles kolonelleitnant Andres Kuusk.

Lisaks NATO staapidele ja ametkondadele, NATO liikmesriikidele ja partnerriikidele Soomele, Rootsile, Šveitsile ja Iirimaale, võtavad õppusest osa Euroopa Liidu esindajad. Eesti korraldab õppuse vastuvõtva riigi toetuse, tagades õppuse keskjuhtimise ning taristu ja logistika.

Lisaks kaitseväele on Eestis kaasatud kaitseministeeriumi, riigi infosüsteemi ameti, Kaitseliidu küberkaitseüksuse, Eestis asuva NATO küberkaitse koostöökeskuse ning mitmete teiste riigiasutuse spetsialistid.

Cyber Coalition on NATO arendusväejuhatuse korraldatav küberkaitseõppus, mille eesmärgiks on testida alliansi ja partnerriikide valmisolekut seista ühiselt vastu erinevatele küberrünnakutele.

Cyber Coalition on suurima osalevate riikide arvuga NATO küberkaitseõppus, kus ligi 100 osalejat võtab õppusest osa Tartus ning ülejäänud ligi 600 üle maailma. Esimene sarnane õppus viidi läbi 2008. aastal Brüsselis ja Monsis, Belgias, 2009. aastal kaasati lisaks NATO ametkondadele ka liikmesriikide esindajad. 

Eestis korraldatatakse õppust viiendat korda.

Samal teemal

13.12.2017
Soomlaste toetus NATO-le langes veelgi
08.12.2017
FOTOD | NATO eriväelased harjutasid Põhja-Eestis vaenlase neutraliseerimise oskusi
23.11.2017
President Kaljulaid: NATO on olnud edukas uue julgeolekuolukorraga kohanemisel
23.11.2017
GLAMUURIGALERII | Kuninganna Elizabeth II sai Eesti suursaadiku volikirja ja õnnitluse