Eesti Vabariigi 100. juubel

Vaata hauatähiste avamise galeriid!

GALERII | Kaljulaid enesemääramise 100. juubelil: meie eesmärk on hoida iseseisevat Eesti Vabariiki (81)

Toimetas Denes Kattago, 28. november 2017, 11:51
Tallinna Metsakalmistul pühitseti kuulsuste künkal kenotaaf üheksale teadmata hauas puhkavale riigivanemale. Üritus toimus Eesti riikliku enesemääramise 100. aastapäeva tähistamise raames. Alar Truu
Täna kell 11 pühitseti Tallinna Metsakalmistu kuulsuste künkal kenotaaf üheksale teadmata hauas puhkavale riigivanemale. Üritus toimus Eesti riikliku enesemääramise 100. aastapäeva tähistamise raames.

Kenotaafi ehk hauatähise saavad Friedrich Karl Akel, Ado Birk, Kaarel Eenpalu, Jüri Jaakson, Juhan Kukk, Heinrich Mark, Ants Piip, Jaan Teemant ja Jaan Tõnisson. 

Samal teemal

„Need üheksa riigimeest on kõik andnud – erineval määral – oma panuse Eesti Vabariigi sünnilukku ja riigi ülesehitamisse. Nende elu ühisosa oli ohvrimeelsus. Enamik neist mõrvati ja neil pole teadaolevat hauda. Selle kenotaafiga avaldab tänane Eesti oma tänu ja austust,“ ütles Trivimi Velliste.

Hauatähise pühitsesid EELK peapiiskop emeeritus ja Eesti kirikute nõukogu esimees Andres Põder ning Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester Aleksander Sarapik. Sõna sai Vabariigi President Kersti Kaljulaid ja Trivimi Velliste. Laulis Eesti filharmoonia kammerkoor.

Mälestusmärk on rajatud 2013. aasta kavandivõistluse võidutöö (KUU Arhitektid) järgi, mis kujutab endast pikka keskelt murdunud lainet. Töö autorid on Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla ja Eik Hermann. Kenotaaf valmistati ja paigaldati Risto Tali (Eesti Kunstiakadeemia) ja Rait Siska ning Ivo Tšetõrkini teostuses (MTÜ Porta Longi Montis). Ettevõtmise algatas ja korraldas MTÜ Konstantin Pätsi muuseum riigikantselei ja paljude annetajate toel.

28. novembril möödub sada aastat Eesti maanõukogu otsusest tunnistada end kõrgeima võimu kandjaks Eestis, mis pani aluse vabariigi väljakuulutamisele. Eesti riikliku enesemääramise 100. aastapäeva tähistamiseks heisataks 28. novembril lipud ja toimub mitmeid üritusi.

Lähem info sündmuste kohta

President Kaljulaid: meie kestvaks kohuseks on hoida vaba Eesti riiki

Kaljulaid ütles avamisel, et vaatamata erimeelsustele oli nende tegevuse ainus eesmärk ja tuum iseseisev Eesti Vabariik ja nüüd on meie kohus seda vaba riiki hoida.  

Tallinna Metsakalmistul pühitseti kuulsuste künkal kenotaaf üheksale teadmata hauas puhkavale riigivanemale. Üritus toimus Eesti riikliku enesemääramise 100. aastapäeva tähistamise raames. Alar Truu

Ta rääkis lisas kenotaafi avamisel, et sama eesmärk oli ka Heinrich Marki tegevusel, kes pea nelikümmend aastat töötas eksiilvalitsuses Eesti Vabariigi taastamise nimel ning sai viimase peaministrina presidendi ülesannetes anda taas vabas Tallinnas oma volitused üle uuele põhiseaduslikule riigipeale.

Eesti riigipea rõhutas, et vaba Eesti saab olla vaid demokraatlik, tulevikule avatud ja oma inimestest hooliv ja see kohustus eelkäijate eest nõuab nii riigijuhtidelt kui meilt kõigilt pikka ettepoole vaatamist ja mitte hetkekasuga arvestamist või vaid oma erakonna huvide esikohale seadmist.

„Sest ka Lennart Meri on öelnud: „Kui erakonna huvid on esikohal ja Eesti tulevik teisel kohal, võib meil sõit katki jääda.“ Mis on sõidu katkijäämise hind, seda oleme kogenud. Sõidu katkijäämise hind on liiga kõrge, seda teame oma ajaloost,“ lisas Eesti riigipea.

81 KOMMENTAARI

g
Goatom 29. november 2017, 11:06
Räägib tulihingeline soroslane,eestluse ja riigi vastu tegutsev Brüsseli ametnik-täideviija---
p
Põrguvürst 28. november 2017, 20:30
iseseisev pätiriik on küll ,kus pätid teevad mis heaks arvavad--eriti eliitja võimurid--muus osas ikka valgusaastate kaugusel--
Loe kõiki (81)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee