Eesti uudised

Suvel maksis L-suuruses munade 10-pakk 1,25€, nüüd keskmiselt 1,41€

ENNE VÕI, NÜÜD MUNAD? Suurim munatootja: hind kasvab, lähikuudel hinnalangust ei tule (44)

Toimetas Maria Rozbaum, 28. november 2017, 09:37
Vladimir Sapožnin, DAVA Foods Estonia juhatuse esimeesFoto: Julia-Maria Linna
Euroopa munakriis on tõstnud värskete munade jaehinda Eestis ca 25%, samuti on tõusnud munatoodete ja -pulbrite hinnad. DAVA Foods Estonia eksport on kolmekordistunud ja ettevõtte juht Vladimir Sapožnin näeb munade hinnasurve jätkumist ka lähikuudel.

Dava Foods juhi Vladimir Sapožnini sõnul on neljateistkümnes Euroopa riigis toodetud kanamunadest leitud pesitsiid Fipronil otseselt mõjutanud kogu Kesk-Euroopa, aga ka Baltikumi munaturgu. "Sisuliselt on Euroopas puudu 25 miljonit munejat kana ja on tekkinud munakriis, mis on muna hinna viinud hüppeliselt üles," ütles Sapožnin.

Ta lisas, et eriti teravalt on see probleem tunda Saksamaal, kus omatoodang katab ainult 80% vajadusest ja 20% on riigil tulnud importida. Arvestades Saksamaa elanikonna suurust on 20% väga suur kogus. Kuna  Saksamaa munatarbimine on üks suuremaid Euroopas, siis Saksamaa  turuhind määrab ka üldise hinnatrendi.

Euroopas puudu 25 miljonit munejat kana

Sapožnin toob esile, et munade hinnatõus on selgelt mõjutanud nii värskete munade jaehinda kui ka toiduainete- ja pagaritööstustele mõeldud munatoodete ja –pulbrite hinda Eestis. "Värske muna jaehind on tõusnud orienteeruvalt 25% ja ma ei näe, et see lähikuudel võiks oluliselt langeda," ütles Eesti suurima munatööstuse juht.

"Munakriisist tulenev surve hindadele mõjutab paraku nii Eesti tavatarbijat kui ka meie toiduainetetööstusi, pagariärisid ja HoReCa sektorit," nentis Sapožnin. Sapožnin rõhutab, et DAVA Foods Estonia munad on kontrollitult fipronilivabad ning Saksamaa laborist saabunud ametlikud testitulemused kinnitavad, et kõik Eggo-kaubamärgi all müüdavad kanamunad on puhtad ja ei sisalda taimekaitsemürki.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee