Maavärinas hävinud elumajad Iraagis.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. november 2017 17:01
Teadlased hoiatavad, et 2018 tuleb äärmiselt maavärinarohke aasta. Seda seetõttu, et maakera pöörlemine aeglustub.

The Guardian kirjutab, et ehkki muutused maakera pöörlemises on imetillukesed - inimene seda ei tunnegi ja päev pikeneb vaid millisekundi võrra, mõjutab see meie planeeti tugevalt. Pöörlemise aeglustumine, mis põhjustab maakoore kerget libisemist vahevöö peal, paneb käima seismilised võnked ja vallandab maapõues peituva tohutu energia. Seda eriti troopilistel aladel.

Ehkki maavärinate uurimine on küllaltki noor teadusala, on teadlased juba täheldanud, et teatud perioodidel sagenevad tugevad, magnituudiga 7 ja võimsamadki maavärinad. Kui tavalisel aastal on tugevaid maavärinaid umbes 15 korda aastas, siis teatud aastatel esineb neid kuni kaks korda rohkem. Need aastad olid just need, mil maakera pöörlemine oli aeglustunud.

Teadlaste sõnul on praegu keeruline ennustada, kus tugevad maavärinad järgmisel aastal täpselt aset võivad leida. Kuid varasemale tuginedes võib oletada, et ägenenud maavärinate aasta mõjutab enim umbes miljardit inimest, kes elavad ekvaatorivöötmes.

Samal teemal

Kommentaarid  (17)

lihtsalt 28. november 2017 16:55
maailmalõpp tuleb igas kuus vähemalt kaks korda ja mõnes kuus ehk isegi kolm. Seda kuni maailmalõpuni välja.
!!! 28. november 2017 10:50
Maakera pöörlemine ei aeglustu mite "jõnksukaupa", mis tekitaks tõesti inertsist tingitud pingeid Maa eri sisesfäärid vahel, vaid ikka ühtlaselt ning sujuvalt. (pöörlemist aeglustab ümber Maa tiirleva Kuu gravitatsioon). Millal ööpäevale see millisekund lisataks, see on lihtsalt kokkuleppeline.
Nii t see jutt lõhnab siin pigem järjekordse maailmalõpu ennustamisena.
üks 28. november 2017 14:33
kuulus mees ju hoiatas, et tuulegeneraatorid panevad maakera seisma. Keegi ei uskunud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS