Eesti uudised

Koolidirektor Harku vallas juhtunust: „Konkreetse juhtumi taga oli lapse ekslik käitumine.“

Toimetas Geidi Raud, 27. november 2017 12:28

70 KOMMENTAARI

p
pigem/ 2. detsember 2017 21:24
on see kaubikujutt imelik, et väljamõeldis olla.
a
Ametilt nõustaja/ 28. november 2017 13:49
Sain senisest avalikust infost nii aru, et kinnivõtmist ei toimunud. Tundub, et poiss luuletas. Miks, see on omaette küsimus. Põhjuseta tehakse samuti lollusi, ent siiski suhteliselt harva. Tavaliselt on selle taga mingi pere ja/või kooli poolt teadvustamata või alahinnatud põhjus: hirm, segadus, puudus tähelepanust, viha, vimm, alaväärsus, üleolek, vägivaldne suhtlusviis, liig karm kord, liig suured ootused, ema-isa omavahelised sassis suhted, ajapuudus, üleväsimus... mis iganes. Laps on tavaliselt pereelu probleemide esiletooja, mitte probleem ise. Edaspidi võivad need probleemid ka kooli ja kaaslastega seotud olla.
Ja keegi ei pea tingimata "süüdi" olema, inimesed teevadki vigu, millest saame kõik õppida. Lapsed eriti. Tihti piisab vaid tõe ilmsikstulekust, muud polegi vaja, sest kõik toimivad oma parima võimaliku äranägemise järgi. See võimalikkus on igaühel lihtsalt erinev.
Suurim viga, mida teha, on hirmu edasi õhutada, mille üks väike poiss enese teadmata tekitas. Sama suur viga on pimesi nõuda karmi karistust või pidada last, vanemaid ehk kooli "halvaks".
See vaid võimaldab meist mõnedel end oma vigadetalumatuses pisut paremini tunda, probleemide lahendamiseks on vaja aga hoopis muud - näiteks soovi tagamaadest ja kogu pildi tervikust aru saada (mitte lihtsalt mõttetut uudishimu), kannatlikkust, ausust ka iseenda tunnete ja tegude suhtes ning ehedat, kuid rahulikku suhtlust. Tolerantsuse ja terviku tajumise pinnalt saavad kujuneda kõigi jaoks võimalikult head tulemused.
Karistused jäägu selleks puhuks, kui asi on eluohtlik, vägivaldne ja kõik muud vahendid on end ammendanud. Karistus ei tohiks kunagi olla omaette eesmärk või tugeval hetkeemotsioonil põhinev. Kui see kellegagi nii on, peaks vaatama enda sisse, et mille eest sa nii käitudes põgened. Tavaliselt on seal taga oma hirm, valu, jõuetus ja ebameeldivuste talumatus. Karistus ja muud välised piirangud on vaid ülivajalike piiride taasloomise vahend, mõeldud kasutamiseks erandlikes olukordades.
j
JUHAN/ 27. november 2017 23:53
Ekslik käitumine? Pigem ütleksin, et kuritahtlik valetamine. Miks, see on juba omaette küsimus. Kui mina oma kooliajal oleksin midagi sellist teinud ning vanema oleksid ilmaasjata miilitsasse jooksnud ning end seal l o o l i k s teinus´d, oleks mind kodus oodanud tubli portsjn urvaplaastrit või koguni isa püksirihma.
j
ja/ 28. november 2017 00:04
asja eest oleksid saandki. tänapäeval ostab aga emme lapsele uue nutiseadme ja issi lubab kasvõi varem ärgata, et saaks oma jõnglase igale poole autoga treppi tassida.
e
ei/ 28. november 2017 10:01
Ei ole nõus sinuga. Ei osteta sellisele valelikule tatikale midagi, õigupoolest vanemad neist lastest ei hooli ja on tavalised, keskpärased inimesed (oma eludega puntras), kellel pole raha mingite nutiseadmete jaoks. Õigemini lapse jaoks ei ole raha, küll aga endale. Emadel on harilikult raha, et kunstküüsi kleepida ja kunstripsmeid, et hilpe osta ja reisida...isadel on raha, et osta liisinguga auto...laps, see kusagil lihtsalt ON! Kui lapsega pahandused, siis on nii isa kui ema kohe kärmed kõiki teisi süüdistama oma tegemata töös (lapse kasvatamises!). Küll on teised lapsed süüdi, küll on kool süüdi, õpetajad jne jne, mingil juhul mitte nemad.
m
mind/ 28. november 2017 11:18
... ajab naerma see väljend "ekslik käitumine" selle asemel et öelda "poiss valetas". Nii et nunnutame aga edasi!
m
27. november 2017 20:24
Miks ta ometi sellist kuiva ja vanaks tegevat soengut kannab,nagu kunksmoori nägu kohe. Miks ei vöi jääda oma liistude juurde,see soeng mis tal presidendiks astudes oli,sobis palju paremini....
a
ammu pole sellist il,a kuulnud/ 27. november 2017 18:41
Nagu iga ... juhtumi puhul, asus politsei seda lahendama kõrge prioriteetsuse astmega. Uurimise käigus sai kiiresti selgeks, et vastavat intsidenti reaalsuses aset ei leidnud
Tõesõna - kõige ehtsam stalinlik nn koolijuht
s
selge pilt !/ 27. november 2017 18:35
Alguses lehed ju kirjutasid, et tiriti kaubikusse ! Ja nüüd et ei tiritudki? Keda te lollitate ?! Lihtsalt politsei, kool ja krt teab kes veel koos üritavad asja kinni mätsida. Ega ajaleht niisama kirjuta ! Kus suitsu seal tuld. Ärge hämage vaid rääkige kuidas asi tegelikult oli !
p
27. november 2017 18:45
paber kannatab kõike,ega sellepärast kõike uskuma ei pea.
s
selge pilt !-le/ 27. november 2017 19:40
Tegelikult ei läinud poiss koju,kui pidi, ja hakkas siis luuletama.
u
Uuno/ 27. november 2017 18:34
seda ma arvasin, et poisil oli vaja lihtsalt pappi "antsu" ostmiseks, selle pärast müüs oma staffi.
m
Marii/ 27. november 2017 18:17
Mina küll lugesin ühest loost, et 7 klassi poiss kiusas 3 klassi poissi ilmselt juba pikka aega. Kaubikus olid 3 klassi poisi isa ja vennad, tegid ilmselt sama mis ta tegi nende pojale. Kui asi oli tõesti nii siis oli see talle hea õppetund. Olen selle poolt . Mäletan oma poegade kooliajast oli sama probleem, poiss peksis minu poega pidevalt kõhtu. Ükskord võtsid vennad poisi kinni ja lasid väikevennal samuti kõhtu taguda. Ja nii oligi sellel lool lõpp !

ü
Üks inimrne/ 27. november 2017 18:11
Mina olen rebel ja ma tean et seda üritatakse katta!!!
i
27. november 2017 17:32
Infomüra tekitab vaid ÜKS ASI JA SELLEKS ON: salatsemine ja juhtunu asjaolude varjamine!
n
Nüüd peaks küll/ 27. november 2017 17:31
karistus järgneme .Sest järgminekord keegi ei usu reaalset toimunud ja võtavad jälle naljana ,
l
Linda/ 27. november 2017 17:11
Kunagi lapsena jäin kooliteel kraavis voolavat vett vaatama, panin oksakesi jms vette ja vaatasin, kuidas vesi neid minema viib. Ikka tükk aega olin seal. Kodus oldi juba mures. Aga miskipärast eiöelnud ma, et vett vahtisin, ei teagi põhjust, oli kuidagi piinlik või arvasin, et minust ei saada aru ja ei usuta. Mõtlesin siis välja, et naaberküla koer oli ees ja kartsin seda, et pidasin hundiks. Jäädigi uskuma, lohutati, ei mäleta, et koera pärast oleks õiendama mindud, aga sõnuti küll takkajärgi, et näe, lasevad oma koera lahti jms. See minu saladuseks jäigi, ei oska seda valetamiseks ka pidada, lihtsalt lapse rumalus. Tuli see seik praegu meelde, 54aastasena.
l
lindale/ 28. november 2017 00:07
54 aastat ära elanud ja ikka ei oska seda valetamiseks pidada? suured valed saavadki algu väikestest.
p
poiss/ 27. november 2017 17:02
Poiss on piisavei suur, et politsei saaks tõe teada. Kui ta on koolikiusaja siis ehk kartis tagajärgede pärast. Sellised kiusajad on varmalt valetama ja ennast süüst puhtaks pesema. Neil ei ole püha mitte miski ei ema mure ega ka teiste mure. Ema peaks minema lapsega kuhugi, kus abi saada. Ehk saab temast hea poiss ja ei kiusa ega valeta enam. Tagajärg on nüüd selline, et lapsed kardavad kõiki valgeid kaubikuid ja põgenevad hirmust. Trauma paljudele lastele. Ja ema oleks pidanud kohe nägema, kas poiss valetab või mitte.
o
Olev/ 27. november 2017 16:40
"EKSLIK KÄITUMINE" :):):):)
h
hulgus/ 27. november 2017 16:08
j
jälle.../ 27. november 2017 16:33
...ajate sassi vabakasvatuse ja kasvatamatuse- need on 2 eriasja, kullakesed! Vabakasvatuse puhul lapsega tegeldakse, suheldakse, maast madalast selgitatakse asju, küsitakse lapse arvamust a laa: Mis sa ise arvad, miks nii ei või? Kasvatamatus on aga see, kui vanematel on lapsest täiesti savi ja huvi ei tunta! Vot selle jaoks, et laps saaks kelleltki mingisugustki tähelepanu hakkab ta tegema pahandusi ja pätitegusid...Jube :(
t
Teeline/ 27. november 2017 19:17
Tänapäeval on see piir kasvatamatuse ja vabakasvatuse vahel nii õhuke, et seda praktiliselt polegi. Ehk: vabakasvatus = kasvatamatus.
o
Oh/ 27. november 2017 23:21
Tehakse puust ja punaseks, mõni ei saa ikka kahe asja erinevusest aru.
y
Ylle/ 28. november 2017 10:09
Kulla teeline, kus siin see piir nii õ h u k e on??? Selgita palun! Väga suur on erinevus ja piir. Vabakasvatust praktiseerides (seda nimetatakse nõnda, kuna see erineb tugevalt nö nõuka aegsest kasvatusest, kus lapsel ei lubatud midagi öelda, vanemad pidid vaik käskima ja keelama. Vabakasvatusega aga antakse võimalus lapsel öelda, mõelda tagajärgedele ning õppetundidele jne- sedasi laps areneb! Kui ema keelab, siis selgitab, ka m i k s keelab. Nõuk aajal ei selgitatud, sedasi jäi lastel palju küsimusi vastuseta jne, see ei ole ju kasvatus!) võtavad vanemad teadlikult ajalisi ressursse, et olla kindel, et laps saab asjadest aru, kuna talle selgitatakse ja näidatakse! Seetõttu ei tule neil vanematel ka teha edaspidi tühja tööd ja oma närve raisata, öeldes: Mitu korda ma pean sulle ütlema, et...? Kui ütled 1, põhjaliku ja arusaadava korra, siis enam ei olegi tarvis! Nii lihtne ongi tegelikult! Kasvatamatus on see, et lastakse lapsel teha kõike, mis tal pähe tuleb, ei õpetata, ega keelata, laps lihtsalt kasvab ise, nagu umbrohi. Keegi ei suuna teda. Ütle, armas inimene, k u i d a s see piir sinu silmis küll nii õhuke on?
m
mida keerutada/ 27. november 2017 16:00
Kui juba kirjutati meedia et poissi hoiti 4 tundi kaubikus kinni, siis võiks selgirada ka, mis siis lõpuks tegelikult toimus?? Kas siis tegelikult pole sellist asja toimunudki või maksti valuraha ja vaikitakse või mõtles poiss ise sellise vale välja??

l
lugeja/ 27. november 2017 15:57
Kui vana see lapseke siis oli, kes sellise vale välja mõtles?
w
Wii/ 27. november 2017 16:00
Oh, kulla naiivitarid. Kuri, salakaval ja provotseeriv oskab vajadusel olla ka 4 aastane!
k
Küsiks/ 27. november 2017 15:55
Mis tsirkus see nüüd siis seal toimus? Kas poiss ise mõtles sellise asja välja ja laskis meediasse ja politseisse ja igale poole panna? See on ikka päris hull siis....aga sellel on ka põhjus...
<
27. november 2017 15:44
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
K
!!/ 27. november 2017 15:57
Kogu aeg on poiss olnud. Loe eelmisi selleteemalisi artikleid: Mehed röövisid lapse 13.46 ajal, kuid kaubikust väljuda õnnetus tal alles õhtul kell 18.30. Toimunut kirjeldava ema sõnul viidi ta poeg tagasi Vääna-Viti bussipeatuse ligidale.
k
kuidas et poiss oli/ 27. november 2017 15:37
... enne vist ei olnud poiss
r
Reedel/ 27. november 2017 16:12
Minuarust ka oli tüdruk
t
tegelt/ 27. november 2017 17:36
oli sooneutraalne ja kaubikus olevad mehed olid habemega lühikesed lilliputid aka päkapikud, kes oli liig vara saabunud ja nüüd tagasi sõitsid.
N
./ 27. november 2017 17:11
Nii need kõlakad tekivad. Sinu arust ei olnud? Lugesid ema postitust kus ta konkreetselt oma pojast rääkis? Kuidas seda sai valesti mõista? Või on lugemisoskus nii olematu, et kahel sõnal vahet ei teha?
h
hea kui keegi/ 27. november 2017 17:49
n
Nukits/ 27. november 2017 15:01
Selliste libauudiste pärast võib mõni tegelik abivajaja hiljem abita jääda - arvatakse, et jälle paanikakülvamine. See värk tuleb lahendada nii, et "ekslikult käitinud laps" ikka tõesti aru saaks, millise jama ta on põhjustanud.
k
K.S/ 27. november 2017 14:34
Njah...minu kommentaari ei avaldatudki, kus ma kirjutasin, et mu enda sõbranna on ühes Tallinna koolis suures hädas , kuna tütre õppedukus ja keskandumisvõime on nõnda halvenenud, et ka hinded on halvad! Seda kõike ühe paha poisi pärast, kes pidevalt tundi segab,lollitab, kiusab lapsi ja ülbitseb õpetajatega! Õpetaj akogu aur läheb selle pätipoisi keelamisele/taltsutamisele, mis on ju aja raiskamine!!! Ausalt ma e i imesta, kui mõne lapse isa sellisele paharetile natuke õpetust annab, kuna kool on selliste väikeste pättide ja ülburite suhtes hambutu! Minu sõbranna hetkel otsib teist kooli, kuhu tütar panna.
x
xxx/ 27. november 2017 15:23
Avaldati, avaldati. Õhtulehes tulevadki kommentaarid nähtavale ajalise nihkega.
p
peale/ 27. november 2017 16:05
tsensori heakskiitu, kui tuleb.
a
27. november 2017 14:23
Aga Õhtuleht on seda ka kohe suurelt välja kasutanud.
Skandaal! Sensatsioon! Raha...
Vene moodi kirjandus.
p
paanika tekitajaks.../ 27. november 2017 13:52
oli ema, kes facbookis kähku info postitas, teadmata oma lapse tagamaid...nüüd siis varjamine ja vassimine mis tegelikult juhtus...meediale õpetuseks, et valeinfo sabast, ilma fakte kontrollimata, ei haarata...
e
27. november 2017 14:46
Ega ükski lapsevanem taha uskuda, et enda vigurvänt omaenda naha päästmiseks sigadusi korraldab.
m
mikk/ 27. november 2017 15:35
Lapsevanem peaks oma lapsest pisut arukam olema, aga ei.

e
ei ole luule/ 27. november 2017 13:45
mitte midagi ei saa aru.Ainult keerutatakse juttu siia sinna.
k
Küsin/ 27. november 2017 13:35
Haiglaselt uudishimulikud, hankige endale oma isiklik elu.
Mille poolest peaks "tagamaade" teadasaamisel teie elukvaliteet paranema?
l
Lugeja/ 27. november 2017 13:50
Uudishimu on inimlik. Eriti parast seda, kui meedia FB-postitusi uudiste pähe avaldab. Seega kui uudis on avaldatud, peab meediaväljaanne ka oma uudise eest vastutama.
m
mõõdukas/ 27. november 2017 14:15
uudishimu võib tappa kah
j
Janar/ 27. november 2017 17:11
Või siis nagu Priimägi ütles, 50 tuh eurot trahvi maksma.
k
Kaubikujuht / 27. november 2017 13:13
Kõik koolikiusajad viiakse valge kaubikuga Männikule metsa jalutama nüüd.Andke ainult teada.
k
27. november 2017 14:23
Koolikiusajaid võiks kaubikuga sôidutada küll.
s
27. november 2017 15:46
statistikas on selgitatud,et liiklusohtlikke olukordi,avariisid ja kiiruse ületamisi on kusjuures valgetel kaubikutel.ei tea küll miks
s
statistik/ 27. november 2017 18:32
Seda sa tatistik ei tea, et valgeid kaubikuid on lihtsalt kõige rohkem.
n
nõutu lapsevanem/ 27. november 2017 13:09
Ma arvasin algusest peale, et omakohus pätipoisi suhtes! Mu hea sõbranna on suures hädas ning uurib võimalusi, et oma 4 klassi tütar üle viia teise kooli. Tema tütre klassis on 1 klassist peale käinud (nüüdseks juba 4 aastat terrorit!) üks tõeliselt paha poiss, kes pole lihtsalt aktiivne, kuid konkreetselt pahatahtlik. Kiusab teisi lapsi, segab pidevalt tundi, teeb pahandusi koolis ja mis kõige jubedam, kuulake nüüd: Ütleb õpetajatele inetusi! Algklassilaps! vanemad on tal mõistagi lahutatud ja nagu klassijuhataja ja koolipsühholoog on korduvalt mu sõbrannale öelnud, ei ole tegelikult kumbki selle poisi vanematest lapsest huvitatud, et tal läheks paremini, et ta aru saaks asjadest. Tolle poisi märkmik kubisevat märkustest halva käitumise kohta- ikka ei võta vanemad midagi ette. Asi on nüüdseks nõnda hull, et sõbranna tütrel on tõsised keskendumishäired ning hinded on kukkunud kolinal- kõik selle poisi pärast , kes pidevalt tundi segab ja ta teeb seda meelega! Õpilastel on mõttelõng katkenud, õpetaj akulutab mõttetult aega tema korralekutsumisega- poiss ju teab, et temaga midagi ei juhtu ja irvitabki õpetajatele näkku. Kaaskannatajateks on lisaks õpetajatele ka klassilapsed. See on lugu sellest, kuidas 1 tõrvatilk võib väga hullusti rikkuda meepoti sisu! Niisugustele pättidele tulebki õpetust anda, sest koolist neid välja ei visata ju! Sõbranna asemel oleksin juba peale 1 klassi kooli vahetanud enda tütre heaolu huvides!
k
Kes iganes/ 27. november 2017 17:55
Kurb lugu ju... vaevalt, et nö pätipoisile õpetust vaja on. Tema vanematele on vaja. Pätipoiss võib-olla vajab hoolt, tähelepanu ja armastust...
a
armastus/ 28. november 2017 10:17
Ära ole rumal! Kui laps pole esimesed 3 aastat armastust saanud, on juba rong läinud paraku! Need on lapsed, kes juba algselt on saadud valedel eesmärkidel...kahjuks on see tõsi! Näiteks inimesed on liiga vähe koos olnud, ei abiellu, saadakse laps, et ühte või teist poolt enda küljes hoida jne. Materiaalsetel eesmärkidel? Siis aga selgub peagi, et inimesed ei saa omavahel absoluutselt läbi (pole ka ime, kui paar kuud peal etutvumist naine rasestus nt), minnakse lahku, hakatakse kaklema ja see laps, tema jääb manipulatsioonivahendiks vanematele! Kumbki ei armasta, kumbki sed alast tegelikult ei soovi. Ainus väljund sel lapsel on mõelda välja uusi lollusi, see on tem ajaoks vähemalt põnev...Kurjus ja inimeste mitte austamine on taljuba "kenasti" selge, kuna on näinud oma vanemaid pidevalt riidlemas, kaklemas ning teineteise kohta inetusi ütlemas- see ongi sellise lapse ainus "eeskuju". Kuidas niisugusest saab üldse mõistlik inimene kasvada?
e
Elunäinu/ 28. november 2017 13:21
Kohe nii must-valge see elu? :) Et siis sellised lapsed tuleks kohe eos kõik maha kanda ja hoolimist näidata ei ole üldse vaja? Kohe vanglasse, silma alt ära, mul siis lihtsam. - Ehk on selle taga lihtsalt jõuetus, lootusetus ja hirm, et ei jätku jõudu selliste laste probleemidega tegelemiseks. Liiga valus vaadata. Ei peagi ju kõigil selliseks tegevuseks jõudu jätkuma, aga üldistamsiest-lahterdamisest ei ole ka kasu, see ju puhas enesekaitse. Piisab, ütlemisest, et minu hingejõud ei käi sest üle, aga et mul on kahju, et asjad elus nii lähevad ja soovin sellele lapsele parimat võimalikku. Hooliv ja enda suhtes aus suhtumine on rohkem väärt kui käte puhtaks pesemine, ka selle lapse jaoks.
k
kahju et / 27. november 2017 12:48
t
tont/ 27. november 2017 12:52
järelikult on, mida varjata!
p
psy ops/ 27. november 2017 13:36
seega tegelikult asi leidiski aset aga tahetakse vältida paanikat ja hüsteeriat mistõttu öeldakse et ei tuvastatud midagi?
k
Ka ema/ 27. november 2017 14:48
Tõenäoliselt tegi see laps midagi, mille varjamiseks sellist ulmelist vabandust kasutas. Näiteks ei läinud kokkulepitud ajaks koju, vaid hulkus niisama ringi ja koduse karistuse vältimiseks luuletas kokku sellise loo.
M
!/ 27. november 2017 16:57
Muide, selline asi on lastele väga omane, kartis et saab pahandada, ei tulnud aga selle peale, et hakatakse uurima ja asi välja tuleb. Lapse seisukohast süütu vale, arvas, et sellega asi lõpebki, vanemad ütlevad, et ole edaspidi ettevaatlik.
s
sellised/ 27. november 2017 18:28
psy ops-i taolised ongi need kõige suuremad paanika ja hüsteeria tekitajad. Igas poisikeste vales ja fantaasias nähakse ainult tonti. Liiga palju ulmekaid vahite telekast.Jõnglased kasvavad ilma igasuguse karistuse hirmuta, teevad mis pähe tuleb ja hauguvad õpetajate ja teiste inimeste peale ilma igasuguse hirmuta. Kui ikka ei ole püksirihma turjal tantsimas, ei tunta ka mingit austust teiste vastu.
t
täpselt nii!/ 28. november 2017 10:18
See, et laps kartis vanematele tõde rääkida ütlebki kõik ära- lapsel puudub vanemate vastu usaldus ning turvaline side. Kui oma vanematele peab valetama, on asjad ikka väga korrast ära!
a
Anni/ 27. november 2017 13:18
Oli aga suurema paanika vältimiseks üritatakse mahavaikida
m
mikk/ 27. november 2017 14:10
s
siss / 27. november 2017 14:14
Kui nii , siis palun fakte !
k
27. november 2017 14:15
Kas sina olid seal kaubikus?
m
27. november 2017 14:20
Mis küsimus? Kui kaubikutki ei olnud.
a
27. november 2017 15:43
arvan samuti,et poiss sai ise mingi jamaga maha,või pidi teatud ajaks kodus olema aga jäi hiljaks nii luuletas inimröövi.kuna asi oli eskaleerunud ema FB postituse peale ja laps enam ei julgenud oma valet tunnistada ning asi võttis suuremad pöörded
S
! / 27. november 2017 17:02
Sama mõte, rumalusest luiskas. teadis, et kui ütled, et käisid raamatukogus vms, küsivad vanemad üle, enda arust oli see kaubikujutt hea päästja. lapsed üsna tihti häbenevad või kardavad öelda nii nagu oli, siis mõtlevad välja. Sellepärast ei pea ju mingi kaak või pätt olema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee