Krimi

Politsei: info väidetavast lapse kaubikusse tirimise juhtumist Harkus osutus valeks (83)

Kristjan Väli, Siim Randla, Gerly Mägi, 26. november 2017 18:56
Foto: Aldo Luud
Politseiuurimisega ei leidnud kinnitust, et tundmatud mehed tirisid reedel Harku vallas kaubikusse lapse, kes lasti vabaks alles pärast mitmetunnist ringisõitmist.

Koolipoiss tõmmatud  kaubikusse reedel veidi enne kella kahte päeval  Harku vallas Vääna-Viti bussipeatuse juures. Ema sõnul lähenes kaks meest pojale mõni minut pärast seda, kui too oli bussist väljunud ja kodu poole kõndima hakanud. Lapsest haarati kinni ning tiriti ta vanasse ja määrdunud kinnisesse valgesse kaubikusse. Ema arvates võis see Volkswageni firma sõiduk. Poisi meelest kaubikul  taga numbrimärki polnud, kuigi šokis olles võis see ka märkamata jääda, räägib ema.  

Samal teemal

Näod olid varjatud

Kokku osales röövis kolm meest, kellest kaks olid lapsega kaubiku kuudis. Kolmas olevat sõidukit juhtinud. Kus kaubik ringi tiirutas, pole teada. Välja pääses poiss sealt umbes kella 18.30, kui ta Vääna-Viti bussipeatuse ligidale tagasi toodi. Mehed võtsid lapselt ära mobiiltelefoni ja rahakoti. 

„Füüsiliselt teda õnneks ära ei kasutatud, kuid igasugu jäledusi pidi ta tegema, ja neli tundi on pikk aeg,“ räägib  ema.  „Ta puikles mingi aeg vastu, kuid eks hirm tegi oma töö.“  Ema väitel sunniti last jõledusi tegema – vastasel korral koju ei saa, öeldi talle. „Käsklusi anti eesti keeles, kuid vene aktsendiga, näod olid varjatud,“ räägib juhtunust šokis ema. „Hingeliselt on tühi ja valus tunne. “ 

Väidetav intsident tundmatutest meestest, kes reedel Harku vallas kooliealist last valges kaubikus kinni hoidsid, osutus politsei kinnitusel väärinfoks. Politsei kontrollis saadud kuriteoteadet ja see ei osutunud tõeseks.

Uurimine ei kinnitanud

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitsegrupi juht Reimo Raiveti sõnul asuti kohe asjaolusid selgitama ning töö vältas kogu nädalavahetuse. 

"Täna võin kinnitada, et reedel sotsiaalmeedias kirjeldatud vahejuhtum aset ei leidnud. Selles veendumiseks viisime läbi hulga menetlustoiminguid, analüüsime infokilde ning suhtlesime asjaosalistega. Alustatud kriminaalmenetlus lõpetatakse. Püüame perele igakülgselt toeks olla, et infomüra tagajärgedega toime tulla.

On oluline, et igasuguse kahtluse korral teavitatakse alati esimesena politseid. Inimeste soov kogukonna liikmeid kodukohas toimuvast informeerida on mõistetav, kuid nii alarmeerivad postitused tuleks väga hoolikalt läbi mõelda. Sotsiaalmeedias levib info kiiresti ja kaugele. Vigade ja ebatäpsuste korrigeerimine sotsiaalmeedias on keeruline, kui mitte võimatu, eriti kui info on levinud ka massimeediasse."

Raiveti sõnul on kõige suurem oht, et liikvele läheb kontrollimata info, ning seda enne, kui politsei jõuab asja uurima hakata: "Tasub meeles pidada, et kui tegu ongi tõese infoga võimalikust kuriteost, võib sotsiaalmeedias levitatud info uurimist segada. Kui info osutub vääraks või moonutatuks, võib heas usus tehtud hoiatamise asemel sattuda löögi alla inimeste turvatunne, sest kogukonna liikmete seas hakkab levima paanika ja hirm.

Seetõttu soovitame alati sellise infoga pöörduda oma (piirkonna-) politseiniku või näiteks veebikonstaabli poole. Politseinikud saavad infot kontrollida ning seejärel on võimalik koos otsustada, kas ja kuidas vajadusel ka kogukonna liikmeid hoiatada."

Tõrvas jälitati väikebussiga

Teine kahtlase valge kaubikuga seotud vahejuhtum leidis aset novembri keskpaigas Tõrvas. „Järsku kuuleme, et keegi all koridoris hõikab. Läksime siis vaatama Madisega, mis toimub. Seal seisis Madise hirmunud sõber, kes teatas, et keegi jälitas teda ja sõpra mingi valge väikese bussiga. Ta tuli joostes meie juurde varju. Poiss oli nii tubli ja teatas sellest juhtumist hädaabisse. Sõbra ema tuli talle muidugi autoga järele. Ma ei tea, kui tõsine see lugu on, aga igaks juhuks hoiatage oma lapsi!“ kirjeldab kodanik sotsiaalmeedias.

Politsei soovitused sotsiaalmeedias info levitamisel ja jagamisel:

  • Enne teate jagamist tuleks kindlasti veenduda informatsiooni tõesuses ja postitaja taustas ning motiivides.
  • Tundmatute isikute postitusi pole mõtet jagada.
  • Veenduda, et informatsioon on värske – vahel juhtub, et tegu on aastate taguse looga, mida ei peaks uuesti tähelepanu alla tooma.
  • Määrava tähtsusega on sotsiaalmeedias see, kuidas ja milliste sõnadega teavet jagame.
  • Vajadusel küsi veebikonstaablilt nõu Facebookis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee