Maailm

GALERII | ÜLESTUNNISTUS: tugeva välispiirita pole ka Schengenit (9)

Toimetas Denes Kattago, 24. november 2017 11:36
SchengenFoto: Reuters / Scanpix
Eesti, Läti ja Leedu siseministrid leidsid Vilniuses täna toimunud arutelul, et Schengeni ala säilib vaid tugeva välispiiriga, mille valvamisel on oluline roll Balti riikidel. Tänavu möödub kümme aastat Balti riikide liitumisest ühise vaba liikumise ruumi ehk Schengeni alaga.

Siseminister Andres Anvelt rõhutas vajadust kasutada turvalisuse tagamiseks eelkõige kõiki tehnoloogilisi võimalusi. „Elame 21. sajandil ja peame kasutama 21. sajandile kohaseid vahendeid nagu näiteks kiire infovahetus, mitte mängima Schengeni ala liikumisvabadusega,“ sõnas Anvelt.

Samal teemal

Balti riigi siseministrite iga-aastasel kohtumisel oligi tänavu üks olulisemaid teemasid välispiiri valve, sest tegemist on ühtlasi Euroopa Liidu välispiiriga. Ministrid arutasid piirivalvele ühtsete standardite kehtestamist ja võimalusi regiooni sees rohkem ühiselt tegutseda, et hõlbustada koostööd välispartneritega nagu näiteks USA.

“Ka minu eelmisel nädalal Washingtonis toimunud kohtumisel USA asesiseministri Elaine Duke’iga käis vestlusest korduvalt läbi, et USA on valmis meid piiri kaitsel igati toetama, eriti kui tegutseme ühtse regioonina,” märkis siseminister Andres Anvelt. Anvelt kinnitas ka toetust Bulgaaria ja Rumeenia liitumisele Schengeni alaga, mis pole ikka veel toimunud hoolimata sellest, et mõlemad riigid on kõik liitumiseks vajalikud tingimused täitnud.

Siseriiklikest teemadest arutasid siseministrid hädaabinumbrile 112 helistajate positsioneerimist, mis on praegu võimalik vaid Android seadmega. Samuti uurisid Leedu ja Läti ministrid Eesti kogemust politsei-, piirivalve- ja rändesüsteemide ühendamisest, mis on Eestis edukalt ära tehtud.

Lisaks kirjutasid siseminister Andres Anvelt, Läti siseminister Rihards Kozlovskis ja Leedu siseminister Eimutis Misiūnas alla kolmepoolsele koostöö kokkuleppele, mis puudutab ühist hädaolukordade ennetamist, nendeks valmisolekut ja neile reageerimist. Seni on lepingud hädaolukorra kohta sõlmitud Eesti ja Läti ning Läti ja Leedu vahel, kuid ei ole olnud lepingut, mis hõlmaks kõiki kolme Balti riiki.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee