Eesti uudised

RIA ja Andreas Lehmann vestlesid 15. juulil, kuid ID-kaardi turvariskist ei räägitud (8)

Marvel Riik, 23. november 2017, 16:49
ID-KAARTFoto: Tiina Kõrtsini
Riigi infosüsteemi Ameti (RIA) kommunikatsioonijuhi Helen Uldrichi sõnul toimus 15. juunil RIA ametniku ja Eesti Gemalto esindaja Andreas Lehmanni vahel telefonivestlus, kuid sellest, et ID-kaardi kiibis peitub nõrkus, Lehmann ei rääkinud. "Andreas Lehmann andis väga ebamääraseid vihjeid," ütles RIA ametnik.

Andreas Lehmanni väitis suhtlusvõrgustiku LinkedIn avalduses, et informeeris RIAt ja politseid ID-kaardi turvariskist juba hiliskevadel, kuid viimastele jäi see tähelepanuta põhjaeurooplaste pikkade suvepuhkuste tõttu. Ehk Lehmanni sõnul informeeris ta 15. juunil RIAt ja politseid ID-kaardi turvariskist.

Samal teemal

Eile ütles RIA peadirektor Taimar Peterkop Õhtulehele, et Lehmann ei räägi tõtt. "See on vale. Meile pole ei suuliselt ega kirjalikult midagi laekunud. Vaadates, kui kiiresti me reageerisime 30. augustil, kui asjast teada saime, siis oleks me täpselt samamoodi reageerinud kui oleksime saanud teate 15. juunil."

Praeguseks on RIA enda seisukohta natukene muutnud. "15. juunil vestlesid Andreas Lehmann ja RIA eID valdkonna juht Margus Arm telefoni teel, kuid kirjeldatud infot Lehmann vestluse käigus ei andnud," ütles RIA kommunikatsioonijuhi Helen Uldrich. "Info selle kohta, et Infinieoni kiibis peitub nõrkus, mis võib avalduda Eesti ID-kaardis, laekus RIAle  (küberintsidentide lahendamise osakonna meiliaadressile) 30. augusti õhtul Tšehhi teadlaste kaudu."

"Telefonivestluses andis Andreas Lehmann väga ebamääraseid vihjeid, neid ei saaks kuidagi pidada küberintsidendist või turvariskist teavitamiseks;" kommenteerib ka RIA eID valdkonna juht Margus Arm.

"Ta kasutas sõnastust stiilis „võib olla mingi probleem“, täpsustavate küsimuste peale oli ainuke selgitus, et veel ei tea, uurime ning anname teada. Umbes nädal hiljem uurisin uuesti, kas on uut infot. Uut infot ei olnud ega ka tulnud. Andreas Lehmanni selgitus ei sisaldanud mitte ühtegi konkreetset fakti, mis viidanuks suurtootja Infineoni kiibis peituvale nõrkusele. Info selle kohta laekus Gemaltolt Eesti riigile septembri alguses, pärast meie pöördumist nende poole," kinnitas Arm.

Politseis toimus 15. juunil tavapärane kohtumine ID-kaardi ja passi tootmise lepingute täitmise osas. Sedalaadi kohtumised on tavapärased ja toimuvad regulaarselt umbes kord kuus.

„Nõupidamise kutse koos päevakorraga saatis PPA 9. juunil, päevakorras oli kümmekond punkti ja PPA esindaja palus Andreas Lehmannil päevakorda täiendada, kui tal on omalt poolt midagi lisada,“ ütles Kirsti Ruul PPA kommunikatsioonibüroost. „Andreas Lehmann päevakorda oma teemasid ei lisanud.“

Ruuli sõnul ei ole politsei lepinguline esindaja identiteedi ja staatuste büroo juht Margit Ratnik ei saanud ID-kaardi turvariski kohta Gemaltolt ühtegi kirja. Politsei sai esimese teavituse selle RIAlt 31. augustil. Ruuli sõnul on politsei Gemaltole esitanud esmase nõude kompensatsiooni küsimiseks. „Kuna praegu on olukorra lahendamine alles pooleli, siis kaasnevate kahjude hindamine seisab veel ees,“ täpsustas Ruul.

Peaminister Jüri Ratas ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil, et teavitust Eesti riiki ei  tulnud ei 15. juuni ega varasemal kuupäeval. Ratase sõnul jõudis informatsioon Eestisse septembri esimestel päevadel.

Ratas lisas, et Eesti ja Gemalto vahel sõlmitud lepingus on märgitud, et säärased teavitused tuleb teha kirjalikult ja digiallkirjastatud dokumendiga ning sellist teavitust Eesti riigile juunis ei laekunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee