Eesti uudised

Noral on ees 1645-kilomeetrine, Nordil aga 200-meetrine sõit 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 23. november 2017, 16:16
Jääkaru Nord pole veel moodsasse koju jõudnud Foto: Heiko Kruusi
Samal ajal kui jääkarud Friida ja Aron naudivad juba 2. oktoobrist alates Tallinna loomaaias uut moodsat kodu, on paljude külastajate hämminguks isane jääkaru Nord ja tema kolmeaastane poeg Nora ikka vanas puuris.

Kõiki loomasõpru on rõõmustanud Friida ja Aroni esimene vetteminek ja lume nautimine, aga mõistagi on tekkinud küsimus, miks on kaks jääkaru veel vanades puurides. Sellel on tegelikult loogiline põhjus: Nora sõidab peagi Schönbrunni loomaaeda ja tema isa Nordi pole loomaaia töötajatel veel õnnestunud meelitada transpordikasti, et sõidutada ta paarisaja meetri kaugusel asuvasse moodsasse jääkarumaailma. Teisisõnu ootavad Tallinna loomaaia jääkarusid ees reisid: Nora reisib 1645 kilomeetrit ehk Tallinnast Viini, Nord aga 200 meetrit loomaaia territooriumil.

Reedel täitub Noral 4. ja Nordil 16. eluaasta, pühapäeval saab 1-aastaseks pere pesamuna Aron. Sel puhul korraldab loomaaed pühapäeval kella 10–15 jääkarude sünnipäevapeo. Just praegu on veel viimane võimalus Norat Tallinna loomaaias näha, sest tõenäoliselt sõidab ta Viini juba enne jõule.

Reedel neljaseks saav Nora (pildil üheaastasena) on Tallinna loomaaias veel loetud päevad Foto: Mati Hiis

Samal teemal

Tallinna loomaaia direktori Tiit Marani sõnul on mõned külastajad olnud pahased, et miks just nüüd, kui jääkarudele sai valmis moodne kodu, peab Nora lahkuma. Seda aga ei otsusta Tallinna loomaaed, vaid Euroopa loomaaedade jääkarude koordinaator. „Tema otsus oli, et Nora peab minema Schönbrunni, et saada endale parim kaaslane. Kõik Euroopa loomaaiad tahavad lõpuks ju seista selle eest, et jääkarude populatsioon Euroopa loomaaedades püsiks,“ selgitab Maran. Tema sõnul ei ole ka lõplikult selge, kas pesamuna Aron jääb Tallinna loomaaeda või mitte. Samas on tähelepanuväärne fakt see, et nüüd Euroopa ühte moodsamasse loomaaeda, Schönbrunni sõitva Nora isa on samas loomaaias sündinud.

„Igasuguse looma puuri panek ja transport põhjustab neuroosi ning seetõttu oleks see Norale topeltnärvikoormus ja töötajatele topelttöö, kui viia ta lühikeseks ajaks jääkarude uude koju,“ selgitab Maran, miks Nora jäeti vanasse puuri olukorras, kus ta varsti läheb nagunii reisule.

Nordiga on aga asjalood sellised, et teda pole seni isegi söögiga õnnestunud transpordikasti meelitada. Õigemini on ta küll kasti läinud, aga jätnud tagumise jala ukse vahele ja seetõttu pole õnnestunud teda kasti kinni panna. „Praegu algab jääkarudel aeg, kus nad on looduslikus keskkonnas suhteliselt passiivsed. Tavaliselt on nad kuskil koopas talveunes ja toit ei ole neile väga oluline,“ räägib loomaaia direktor, miks isegi toiduga pole õnnestunud jääkaru transpordikasti saada.

Kui lõpuks õnnestub Nord samuti uude kodusse saada, siis Friida ja Aroniga koos möllamas teda külastajatel näha ometi ei õnnestu. Nordi jaoks on olemas isiklik aedik ja seda väga proosalisel põhjusel. „Nad (isa ja poeg) ei saa koos olla ega ole koos ka looduses, sest isasloom on pojale ohtlik ja kui nad kokku saaks, siis ta sööks poja lihtsalt ära,“ märgib Maran.

-----------------------------

Külastajate rõõm

Friida ja Aron on oma uue koduga hästi kohanenudFoto: HEIKO KRUUSI

Loomaia direktori Tiit Marani sõnul on külastajad väga rõõmsad, kui näevad jääkarusid lõpuks normaalsetes tingimustes. Väga pikalt olid need ju oludes, mida nähes süda tilkus verd. Nüüd on jääkarudel ruumi olla ja liikuda. „Muidugi tuleb loomade heaolu parandamiseks veel palju teha. Ei tohi ka ära unustada, et loomaaed pole ainult meelelahutusasutus, vaid esmalt loodushariduse ja loodushoiu keskus,“ ütleb Maran.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee