Maailm

SKANDAAL: Prantsusmaa pidas kinni rahapesus ja maksupettuses kahtlustava Vene miljardäri ja poliitiku (9)

Aadu Hiietamm, 23. november 2017, 19:30
UURIMISE ALL: Prantsuse võimud keelasid Suleiman Kerimovil riigist lahkuda ja ta peab käima end igal nädalal politseijaoskonnas näitamas. Foto: REUTERS / Scanpix
Prantsusmaal Nice´i lennujaamas peeti esmaspäeval kinni Venemaa parlamendi ülemkoja liige Suleiman Kerimov. Kolmapäeval teatati Kerimovile kohtus, et ta on võetud ametliku uurimise alla kahtlustatuna rahapesus ja maksudest kõrvale hoidmises, vahendab AFP.

Suleiman Kerimovilt võeti ära pass. Pärast viie miljoni euro suuruse kautsjoni maksmist Kerimov vabastati, kuid ta ei tohi Prantsusmaalt lahkuda ja peab käima iga nädal end politseijaoskonnas näitamas. USA äriajakirja Forbes miljardäride edetabelis hinnatakse Kerimovi varandus 6,7 miljardile USA dollarile, mis annab talle 248. koha. Hiiglaslikule varandusele pani Kerimov aluse kontserni Nafta Moskva juhina. 

Uurimisega lähedalt seotud allikas rääkis AFP-le, et Kerimov jättis maksuametile tasumata kümneid miljoneid eurosid, kui ta variisikute abil Antibes´i neemel neli luksusvillat soetas. 

Samal teemal

Venemaa parlamendi ülemkojas (föderatsiooninõukogus) esindab Kerimov alates 2008. aastast Dagestani. Venemaa välisministeerium peab Kerimovi kinnipidamist ebaseaduslikuks, kuna see rikkuvat 1961. aasta diplomaatiliste suhete Viini konventsiooni.

Prantsusmaa välisministeerium rõhutas vastuses, et Kerimovil on diplomaatiline puutumatus vaid ametiülesannete täitmisel, kahtlustused ei ole aga seotud tema ametipositsiooniga. 

Kerimov on olnud Prantsusmaa lõunarannikuga seotud juba aastaid. 2006. aasta novembris ei tulnud ta Nice´i lennujaamast kesklinna sõites Ferrari Enzo juhtimisega toime ja sõitis teelt välja vastu puud. Purunenud auto süttis ja Kerimov sai ränki põletushaavu. Tema kõrval istunud tuntud telesaatejuht Tina Kandelaki pääses õnnetusest kergemalt.   

Põleva Ferrari Enzo kustutasid Nice´i tuletõrjujad. 675 000 eurot maksnud masinast jäi järele rusuhunnik. Sõidukõlblikuna arendab 660hobujõulise mootoriga Ferrari Enzo kiirust kuni 355 kilomeetrit tunnis. Kohaliku ajakirjanduse teatel oli õnnetuskohas lubatud sõidukiirus 50 kilomeetrit tunnis, kuid pealtnägijate sõnul Kerimovi juhitud Ferrari lausa lendas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee