Eesti uudised

Siseministeerium ei soovi enam sisserände suurenemist, aga lepet ka ei avalda (31)

Toimetas Denes Kattago, 22. november 2017 17:03
Illegaalid SitsiiliasFoto: Reuters / Scanpix
Siseministeeriumi sisserände regulatsiooni muutmiseks moodustatud töörühm ei tee ettepanekut sisserände piirarvu suurendamiseks ning esitab valitsusele kompromissettepanekud. Samas nende kriteeriumide sisu, mida nimetati kompromissiks, ei avaldatud. 

Töörühma juhi, siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annuse sõnul oli töörühm ettepanekute tegemisel valmis kompromissiks, mis võtab arvesse nii majandusarengu vajadusi kui ka Eesti ühiskonna suutlikkust välismaalasi lõimida.

Samal teemal

„Kokkuleppimisel on need kriteeriumid, mille alusel arvatakse osa töörändega Eestisse saabuvatest inimestest piirarvu alt välja. Lisaks on töörühmas arutatud seda, kas ja kui palju tuleks muuta lühiajalise töötamise kestust seniselt maksimaalselt üheksalt kuult pikemaks,“ rääkis Annus.

Samuti arutas töörühm põhjalikult seda, kuidas aidata Eestisse tööle tulnud välismaalast tema kohanemisel Eestis ja milline peaks olema töötaja, tööandja ja riigi roll selles. Ettepanekutega, kuidas lahendada pikaajalist lahendust nõudvaid probleeme, soovib töörühm edasi töötada ka pärast 1. detsembrit.

Siseminister Andres Anvelt tunnustas töörühma põhjaliku töö eest ning kinnitas, et kuigi töörühma lõpparuanne alles valmib, toetab ta seda, et piirarvu ei suurendata.

„On väga tähtis, et me ei tooks siia odavat palgatööjõudu, vaid jätkuks siseriiklik palgatõus. Samuti valitseb Eestis näiteks ida ja kagu regioonis tööpuudus, nii et eelkõige peame vaatama, et sealsed inimesed tööd saaks, seega peab välistööjõu kasutamine olema erandlik,“ sõnas Anvelt.

Töörühm esitab oma ettepanekud sisserände piirarvu regulatsiooni muutmiseks valitsusele 1. detsembriks. Valitsus töötab töörühma ettepanekud läbi ja otsustab vajadusel nende pinnalt seadusemuudatuse algatamise.

„Töörühma ettepanekute esitamine on alles algus, ka kõik poliitilised erakonnad peavad need ettepanekud läbi töötama, sest peame saavutama laiapõhjalise poliitilise kokkuleppe,“ rõhutas Anvelt.

Kuni seadusemuudatuste jõustumiseni kehtib praegune välismaalaste seaduse regulatsioon, mille kohaselt on 2018. aasta piirarv 0,1% Eesti alalisest elanikkonnast ehk 1315 inimest.

Rühma ülesanne oli analüüsida erinevaid võimalusi sisserände reguleerimiseks Eesti riigi ja ühiskonna vajadustele vastavalt ning teha regulatsiooni muutmiseks oma ettepanekud.

Rühma juhib siseministeeriumi kodakondsuse- ja rändepoliitika osakonna juhataja ning töörühm koosneb riigikantselei, haridus- ja teadusministeeriumi, justiitsministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, rahandusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, tööinspektsiooni, Eesti aiandusliidu, Eesti ametiühingute keskliidu, Eesti kaubandus- ja tööstuskoja, Eesti tööandjate keskliidu, Eesti töötukassa, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse, MTÜ FinanceEstonia, AS-i Mainor, SA Archimedes ning MTÜ Teenusmajanduse Koda esindajatest.

Sisserände piirarv reguleerib kolmandatest riikidest lähtuvat ettevõtlus- ja töörännet. Tänavu arvati kvoodi alt välja suurinvestorid, iduettevõtjad ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonna töötajad.

Ka ei kuulu kvoodi alla Ameerika Ühendriikide ja Jaapani kodanikud ning välismaalased, kes kolivad abikaasa/lähisugulase juurde või tulevad Eestisse õppima või teadustööd tegema.

Tänavu on sisserände piirarv 1317 inimest ja sisserände piirarv täitus augustis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee