MIHHAIL STALNUHHINFoto: Tiina Kõrtsini
Denes Kattago 21. november 2017 11:54
Esmaspäevasel riigikogu istungil nimetas Keskerakonna fraktsiooni liige ja rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin Eesti Vabaerakonna (EVE) saadikut Andres Herkelit "latentseks pedofiiliks". Põhjuseks oli Herkeli avaldus, et Stalnuhhini kodulinn Narva on "latentse korruptsiooni linn", mis solvas Stalnuhhini arvates kogu Narva linna ja selle elanikke.

Herkel ja EVE fraktsioon ootavad nüüd Stalnuhhinilt avalikku vabandamist. Kui seda ei tule, peab Keskerakonna saadiku sõnakasutusele hinnangu andma riigikogu juhatus ning Keskerakonna fraktsioon, leiab partei.

Mihhail Stalnuhhin ütles Õhtulehele kommentaariks, et kui Herkel vabandab avalikult tema ees, siis teeb seda ka tema. Juhtunu osas lisas ta: „Lugege istungi stenogrammi, see on ammendav.“ 

Esmaspäeva õhtul, kui peaminister Jüri Ratas vastas arupärimisele korruptsioonist kohalikes omavalitsustes, ütles Mihhail Stalnuhhin debati käigus Andres Herkelile: „Ma loodan, et sina ka ei solvu, kui mina näiteks sama õiendusega võin nimetada näiteks latentseks, no kelleks, pedofiiliks. Meeldib see sulle? Aga see võib olla. [sumin saalis, keegi kommenteerib midagi] Jätke! Te solvate 59 000 inimest, vaat niiviisi! Latentsed korruptandid! Teile ei meeldi kui solvatakse teid. [saalis räägitakse: "Siin on erinevus ..."]. Aga proovige, teil tekib võimalus siit rääkida! Korruptsiooniga on nii, nagu on. Jah, selle tase on Eesti riigis üks madalamaid Euroopa Liidus. Mis segab selle nulli viia? Meie seadusandlus.“ 

Herkel oli eelnevalt arupärimist tutvustades öelnud, et korruptsiooniprobleem Narvas on latentne ning seal kandideerisid valimistel Keskerakonna nimekirjas ka korruptsioonikuritegudes süüdi mõistetud isikud.

Andres Herkel Foto: Teet Malsroos

„Meie esindaja ei kasutanud ühtegi faktidega põhistamata väidet, osutades Narva näite puhul kahe Keskerakonna liikme korruptsioonijuhtumile ning hiljem ka asjaolule, et Narva volikogus ei määra Keskerakonna enamus opositsioonilisi volikogu liikmeid seadust eirates volikogu komisjonidesse. Stalnuhhini sõnakasutus ja isiklik rünnak oli täiesti sobimatu, see ei saa kuuluda parlamentaarsesse vaidlusesse ega ühtegi tsiviliseeritud debatti. Vabandamine on vähim, mis peab sellele järgnema,“ ütles EVE fraktsiooni esimees Artur Talvik.

Arutelu ajal saatis Andres Herkelile vabandussõnumi peaminister Jüri Ratas. „Meile valmistas küll pettumuse see, et peaminister pidas küsimustele vastates õiguspäraseks nii Tallinna linnajuhtide nn. lahkumistasusid kui ka korruptsioonis süüdi mõistetud inimeste linnasüsteemis tööle võtmist, aga Stalnuhhini etteastele reageeris ta kiirelt, saates mulle telefonisõnumiga vabanduse,“ ütles Herkel.

Esmaspäevase riigikogu istungi stenogramm