Publius Cornelius TacitusFoto: Pe-Jo (Wikipedia)
Indrek Riigor 18. november 2017 00:02
Aastal 98 mainis Rooma ajaloolane Publius Cornelius Tacitus oma teoses „Germania“ germaanlastest idas elavat rahvast aestii

Ajaloolased ei usu, et Tacitus pidas silmas eestlasi, ja arvavad, et mainitakse Läänemere idarannikul elanud balti hõime, kelle hulgast on muuhulgas pärit leedulased. Eestimaa ja eestlaste nime päritolu on siiani raskesti jälgitav. Meie nime päritoluks on pakutud ka vanakreeka geograafi Pythease reisikirjas (u 320 eKr) mainitud, Läänemere ääres elanud ostiatoi rahva nime. Teadlased on välja pakkunud mitmeid teisigi nime päritolu variante. Ometi lubab nimekujude sarnasus ja hilisem kasutus oletada, et nimetusest aestii võisime nime oma rahvale, keelele ja maale saada küll. Igatahes läks Tacituse mainitu nimetusena käibele ja mitmed hilisemad autorid on samanimelise rahva olemasolu korranud, kust see omakorda on kinnistunud juba eestlaste nimena.

Raske on öelda, kas skandinaavia ja germaani allikates kasutatud sarnane nimekuju pärineb Tacituselt või on iseseisvalt välja kujunenud, kuid ligi tuhat aastat hiljem peetakse nimetustega Aestland ja Eistland konkreetselt silmas eestlasi. Lõplikult kinnistus meie nimi XIII sajandil Henriku Liivimaa kroonikas, kus eestlasi nimetatakse Estones ja Eestit Estonia.

Eestlased ise ennast eestlaseks alguses ei nimetanud. Muinasajal öeldi enda kohta maakonna järgi näiteks virulased (millest on tulnud Eesti nimetus soome keeles Viro) või ugandlased (Eesti nimetus läti keeles Igaunija). Keskajal ja suuresti ka uusajal nimetas eestlane ennast maarahvaks. Eestlaseks hakkas  ta ennast nimetama suuresti tänu esimestele eesti haritlastele: Fr. R. Kreutzwaldile, J. V. Jannsenile jt, kes nimetuse kasutusele võtsid ja rahvusliku ärkamisaja mõjul eestlastes juurutasid.

Allikad: Eesti Vabariik. Maa. Rahvas. Kultuur. Tallinn: TEA Kirjastus 2013. Peeter Päll: Kust tulid eestlased?Horisont nr 2/2012.