Eesti uudised

Anvelt: tormituuled USA sisepoliitikas õiguskaitseorganite koostööd ei takista (1)

Toimetas Maria Rozbaum, 17. november 2017, 09:57
Siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna ja siseminister Andres Anvelt.Foto: USA riiklik narkoamet (DEA)
Siseminister Andres Anvelt kohtumisel Washingtonis USA siseministri kohusetäitja Elaine Duke’iga arutati peamiste küsimustena kahe riigi koostööd piirihalduses ja narkovastases, eelkõige fentanüüli ja muude sünteetiliste opioidide vastases võitluses.

Nii Eesti kui ka USA välispiir kulgeb mööda väga eripalgelist maastikku, mis esitab piiri valvamisele suuri nõudmisi. „Ehitame Eestis üht maailma moodsamat välispiiri, mida toetas viie miljoni dollariga ka USA. Meil on vastastikku kogemusi, mida vahetada, et 21. sajandile kohaste vahenditega riigipiiri kaitsta,“ sõnas Anvelt.

Kohtumisel tuli teemaks ka aina suurem vajadus võidelda küberkuritegevusega ja kaks riiki teevad selleski vallas edukalt koostööd, kuid seda võiks tihendada. “Tallinnas asuvad Euroopa Liidu IT-agentuur ja NATO küberkaitsekoostöö keskus, kogu seda kompetentsi tasub laiemalt kasutada. Näiteks võiks siin korraldada kogu regiooni küberkuritegevuse uurimise koolitusi,” sõnas Eesti siseminister.

Ministrid jätkasid arutelu fentanüülivastase võitluse üle

Lisaks jätkasid ministrid juba kevadel alustatud arutelu fentanüülivastase võitluse üle. Selle jätkuks külastas siseminister Andres Anvelt ka USA riiklikku narkoametit DEA. “Heameel on tõdeda, et hoolimata tormituultest Ameerika Ühendriikide poliitikas, jätkub meie riikide koostöö sisulisel tasandil. Peame lähenema fentanüüli lahingule uutmoodi, senisest erinevalt ja siis on väga oluline omavahel kogemusi jagada,” märkis Anvelt.

Siseministri sõnul tingib uue lähenemise fentanüüliga seotud kuritegevuse eripära. “Tegemist ei ole tavapärase narkokuritegevusega, mille taga on organiseeritud kuritegelik võrgustik. Fentanüüliga on nagu küberkuritegevusega, kus piisab ühest inimesest, et tekitada väga suurt kahju. Ühine uutmoodi väljaõpe ja ühised varioperatsioonid on lahenduse võti,” lisas Anvelt. USA-s nõuab narkootikumi üledoos päevas ligi 170 inimese ehk lennukitäie inimeste elu ning fentanüüli ja selle derivaatide osakaal aina suureneb.

Siseministri visiit jätkub täna Washingtonis Euroopa Liidu ja USA justiits- ja siseministrite kohtumisega.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee