"Salvator Mundi"Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Piret Kütt 16. november 2017 10:32
Leonardo da Vinci maal "Salvator Mundi" ehk "Maailma päästja", mis müüdi eile New Yorgis Christie oksjonil, purustas rekordeid.

Jeesus Kristust kujutav maal oli kadunud olnud enam kui 500 aastat, kirjutab The Guardian. Selle tellijaks oli Prantsusmaa kuningas Louis XII. Maali lõpphinnaks kujunes 450,3 miljonit. Mitte kunagi varem pole ühtegi kunstiteost nõnda kõrge hinnaga ostetud. 

Pingeline oksjon, mida juhatas Jussi Pylkkänen, peeti telefoniühendusel ning see kestis 20 minutit. Viimane pakkumine tehti 370 miljonilt 400-le. 

Jussi Pylkkänen Foto: AP / Scanpix

Kes maali soetas, pole teada. Samuti keeldub oksjonikorraldaja avaldamast isegi piirkonda, kus maali ostja asub.

Christie tegevjuht Guillaume Cerutti ei osanud öelda, kas maali ostnud isik soovib end avalikkuse esitleda või ei: "Me ei oska öelda, kas see mees või naine tahab oma isiku avalikustada."

Enampakkumisel osales kuus pakkujat. Cerrutti väitel tehti enneolematuid pakkumisi - maali hind tõusis 20 ja 30 miljoni võrra. Cerruti sõnul peegeldab see maali tähtsust ning tõenäoliselt teadsid pakkujad, et hind tõuseb väga kõrgele. „Nad tahtsid oksjoni lihtsalt kiiremini lõpetada, kuid siiski võttis see omajagu aega,“ ütles Cerruti. 

Oodates osalejate pakkumisi Foto: AP / Scanpix

Pärast müüki sõnas oksjoni läbi viinud Pylkkänen, et see oli talle ülim privileeg ning karjääri tipphetk. „Mitte kunagi ei saa olema ühtegi teist maali, mille hind kujuneks kõrgemaks,“ lisas ta.

"Salvator Mundi" Foto: Reuters / Scanpix