Maailm

HOIATUS: Saksa välisluure näeb Venemaas potentsiaalset ohtu (56)

Aadu Hiietamm, 15. november 2017 18:00
Saksamaa välisluure (BND) juht Bruno Kahl  (55).Foto: REUTERS / Scanpix
Saksamaa välisluure (BND) juht Bruno Kahl  (pildil) hoiatas Münchenis peetud programmilises kõnes Venemaa võimupoliitiliste ambitsioonide eest ning tõstatas küsimuse, kas Lääne-Euroopa kaitsevõime on ikka uute ähvarduste suhtes küllaldane. 

Venemaa tahab juhirolli Euroopas tagasi võita, rõhutas BND juht Bruno Kahl Münchenis Hanns Seideli Fondi üritusel. Selle eesmärgi nimel püüab Venemaa Euroopa Liitu nõrgestada, Ameerika Ühendriike Euroopast eemale tõrjuda ja eriti nende kahe vahele kiilu lüüa, selgitas Saksamaa välisluure juht. 

   „Otse öeldes on Venemaast saanud Euroopa julgeolekule partneri potentsiaalne oht. Venemaa on mängurina maailmapoliitikas tagasi ja jääb ebameeldivaks naabriks,“ maalis Bruno Kahl tulevikust sünge pildi. Ta lisas, et Venemaa on oma tegevusraadiust julgeolekupoliitikas laiendanud ning Kaliningradi paigutatud lühimaarakettidest lähtub reaalne oht. Kõik see kinnitab, et Venemaa võimupoliitika muutub üha ambitsioonikamaks ja lootused Krimmi tagasisaamiseks tuleb maha matta.  

Saksamaa välisluure (BND) juht Bruno Kahl  (55). Foto: REUTERS / Scanpix

Samal teemal

Bruno Kahli sõnul näitas Venemaa ja Valgevene suurõppus „Zapad 2017“, et Venemaa on suutnud oma relvajõude ja nende juhtimist hämmastaval kombel moderniseerida ning see teeb muret. 

BND juhi arvates puuduvad kahjuks vähimadki märgid, et suhted Venemaaga võiksid Putini võimuloleku ajal paraneda.  Seetõttu tuleb poliitikutel kindlaks teha, kas Lääne-Euroopa kaitsevõimest ikka piisab uute ähvarduste vastu. Kahl rõhutas, et Ida-Euroopa riikide piire saab kaitsta ainult koos USAga, ning seetõttu on vajalik ka Berliini ja Washingtoni tihe koostöö julgeolekupoliitikas. 

Kõigest hoolimata on siiski tähtis hoida kõnelustekanalid Venemaaga avatud, arvas Saksamaa välisluure juht.  

Saksa meedia rõhutab Bruno Kahli kõne refereerimisel, et ta hoiatas Vene võimupoliitika ohu eest tavatult avatud tekstiga.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee