Eesti uudised

Hüvasti, netipankade paroolikaardid!  (13)

Toimetas Denes Kattago, 15. november 2017 14:20
Foto: Stanislav Moškov
Riigikogu võttis vastu uudseid makseteenuseid reguleeriva seaduse, mille järgi kaovad orienteeruvalt 2019. aasta keskpaigaks kasutusest internetipankade paroolikaardid.

Elektroonilise maksega seotud turvanõuded muutuvad seaduse jõustumisel  rangemak ning edaspidi peavad makseteenuse pakkujad kohaldama kliendi tugeva autentimise nõudeid. Tugev autentimine koosneb kahest asjast: miski, mida klient teab, ja miski, mis kliendil on.

Eestis on juba kasutusel mitu tugeva autentimise kriteeriumitele vastavat autentimise vahendit, näiteks ID-kaart, mobiil-ID, samuti erinevad rakendused ja paroolikalkulaatorid. Sellest tulenevalt piiratakse ka paroolikaartide kui mitteturvaliste autentimisvahendite kasutust.

Turvalisuse tõstmiseks kaotavad nn paroolikaardid või koodikaardid oma senise funktsiooni ja need tuleb asendata uute ning turvalisemate autentimise vahenditega. 

Samal teemal

Karmimate autentimisnõuete käibelevõttu pole mõni pank ootama jäänudki – näiteks LHV ja Nordea. LHV panga kommunikatsioonijuht Priit Rum on Õhtulehele selgitanud, et nende klientidele koodikaarti ei pakuta.

"LHVs saab internetipanka siseneda ja toiminguid teha ID-kaardi, mobiil-ID ja PIN-kalkulaatoriga," loetleb Rum. Sealjuures kasutavad kliendid tema sõnul internetipangatoiminguteks enim ID-kaarti ja mobiilipangas mobiil-ID.

Nordea pank teavitas oma kliente juba varakult, et 2017. aasta 1. aprillil kaovad koodikaardid käibelt. Nordea pressiesindaja Jane-Liina Liiv rääkis mullu Õhtulehele, et ID-kaardi, mobiil-ID ja digivõtme kõrval soovitatakse klientidel proovida Nordea koodirakendust, mis annab internetipanka sisse logimiseks vajaliku koodi ka siis, kui telefonis internetti parasjagu pole.

Paroolikaardid on kasutusel veel Swedbanki ja SEB klientide seas. Swedbanki hinnangul kasutab paroolikaarti 300 000  nende klienti ja SEB hinnangul kasutab paroolikaarte umbes 45 protsenti klientidest.

Varastatud või kaotatud pangakaardi kuritarvitamise korral langeb kliendi omavastutuse piirmäär seniselt 150 eurot 50 eurole.