Maailm

Kelam: kristlus on tõusnud maailma enim taga kiusatud religiooniks (40)

Toimetas Denes Kattago, 14. november 2017 14:50
Foto: Kelami büroo
Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam tõstab esile, et kristlike veendumuste pärast taga kiusatud inimeste arv ulatub miljoneisse ning kasvab aastast aastasse.

„Kristlased on maailmas enim taga kiusatud religiooni liikmed,“ ütles Tunne Kelam europarlamendi arutelul kristlaste tagakiusamisest maailmas. „Kolm igast neljast usuliselt motiveeritud vägivalla aktist pannakse toime kristlaste vastu.“ Kristlaste tagakiusamine nende veendumuste pärast on Kelami sõnul intensiivistunud paljudes riikides, sealhulgas Hiina Rahvavabariigis, Iraanis, Indias, Pakistanis ja mitmes Aafrika riigis.

Samal teemal

Ta pööras erilist tähelepanu kristlike kogukondade seisundile Iraagis ja Süürias, kus islami terroristid on teostanud nende põlisvähemuste etnilist ja kultuurilist väljapuhastamist. "Kümne viimase aastaga on näiteks Iraagi kristlaste arv vähenenud viis korda ning langenud alla 300 000, kellest pooled on sisepagulased. Ehkki Islamiriik on purustatud, seisavad allesjäänud kristlased silmitsi ebakindla tulevikuga ja jätkuva diskrimineerimisega, seda ka põgenikelaagreis.

Kelam kutsus Euroopa Komisjoni ja Nõukogu üles tõstma suhtlemises kolmandate riikidega kristlaste tagakiusamise küsimus EL prioriteetide hulka. 

„Hetkel ja lähitulevikus vajame EL ning liikmesriikide konkreetset ja süsteemset panust taastamaks kristlaste eluasemed ning vajalikud struktuurid Niinive tasandikul ja mujal Iraagis,“ ütles Kelam. „Samuti on hädavajalik, et EL ning ÜRO humanitaarabi suunataks ilma bürokraatlike tõrgeteta vahetult kristlikele kirikuile, kes saavad seda otse vahendada abivajajaile.“

Tema arvates on EL ülesanne teha kõik võimalik, et hoida ära uusi sõjalisi konflikte Lähis-Idas, kuivõrd uus vägivallalaine  põhjustaks kristlike kogukondade lõpliku põgenemise nende ajalooliselt asualalt. „See oleks korvamatu kaotus ka Euroopale, kes kaotaks oma kristliku algkultuuri juured.  Kristlased Lähis-Idas on etendanud rahumeelsete vahendajate, hariduse ja kultuuri kandjate rolli eri islami usulahkude vahel. Nende kadumine areenilt on kaotus kõigile osapooltele.“

13. novembril arutas Euroopa Parlamendi täiskogu Strasbourgis EL kõrge välisesindaja Federica Mogherini  juuresolekul aktuaalse teemana kristlaste tagakiusamist maailmas.

Maailmas on praegu hinnanguliselt 2,3 miljardit kristlast, esindades ühte kolmandikku maailma elanikkonnast.

Samal teemal

25.10.2017
Jüri Toomepuu: parim kaitse Eestile on valmidus järeleandmatuks, kangelaslikuks võitluseks!
23.10.2017
Islamiriik hukkas kättemaksuks 116 inimest
29.08.2017
Inglismaal paigutati kristlasest laps elama moslemiperedesse
20.07.2017
GEIKRISTLANE: pidasin homoseksuaalsust patuks