ID-kaart on kahtlemata tore asi. Kes seda kasutavad, teavad hästi, kui palju mugavamaks see elu teeb. Paraku on viimasel ajal üles kerkinud turvariskide teema väga tõsine ning küsimärke kahjuks rohkem kui vastuseid. Kui muidu küsitakse kahtlaste asjade korral sageli, kus on piir, siis ID-kaardi puhul on lood natuke teistsugused.

Siin pole nõnda, et piiri ületamiseks peab (võimalik) jama piisavalt suureks minema. ID-kaardi tähtsus on inimeste elus liiga suur, selle kaardi abil saab teha liiga tähtsaid toiminguid. Kogu kaarti puudutav info peaks olema sada protsenti must-valge, halle toone ei tohiks jääda. Kaart kas on turvaline või mitte, nii nagu ei saa olla natuke rase.

Praegu ei jää kodanikul üle muud, kui lihtsalt uskuda riiki. Samas tuleb riigi esindajatelt teinekord vastukäivat infot ning sugugi alati pole tunnet, et kõik vajalik tavakodanikele ära räägitakse. Kui probleemid jätkuvad, oleme ühel hetkel ikkagi küsimuse ees, kas jätkata elu ID-kaardiga või ilma. Näiteks valimistel ilmsiks tulnud teatud anomaaliad häältearvus langetavad e-hääletuse usaldusväärsust ning usk sellesse ongi mõnedel inimestel  juba kadunud.

Jaga artiklit

4 kommentaari

N
Nips  /   09:58, 17. nov 2017
ID-kaardi turvalisus iseenesest pole küll valimiste põhiprobleem. Põhiprobleem on inimlik turvalisus ja valimiste mõjutatavus. Kas inimene teeb valiku ise (ajakirjanduses viidatud hooldekodude teema) või koduseinte vahel valib tema kaardiga keegi teine just temale sobiva inimese. Samas suur osa ei lähekski valima, kui seda poleks võimalik teha kodusest tugitoolist
S
Sellest kaardist  /   18:08, 14. nov 2017
Minul pole teda mitte kunagi olnud ja keeldun seda võtmast ka edaspidi.
Isegi avalikus teenistuses sain selleta 13 aastat hakkama.
Ka punast EU passi pole võtnud, sinine, EV vapiga kaotas eelmisel aastal kehtivuse.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis