Eesti uudised

EKSPERDID: kohtunike ja prokuröride sama katuse alla viimine pole hea (10)

Toimetas Denes Kattago, 13. november 2017 14:54
Leon Glikman Foto: TAIRO LUTTER
"Kui kohtunikud käivad kohtusaaliväliselt päevast päeva läbi prokuratuuri esindajatega, siis kindlasti on sel psühholoogiline mõju ja osundatuga seatakse ebavõrdsesse olukorda kahtlustatavad, kellede advokaadid samasugusteks püsisuheteks võimalusi ei oma," arvab staažikas vandeadvokaat Leon Glikman kohtu ja prokuratuuri ühishoone rajamisest.

"Meil mõistetakse selletagi umbes 99 protsenti süüdistatavatest süüdi ja prokuröride seisukohad prevaleerivad kohtulahendites, mistõttu iga samm, mis võib olukorda veelgi süvendada, oleks liiast," nentis Glikman ERRile.

Tartu ülikooli kriminoloogia professori Jaan Ginteri hinnangul ei ole üldiselt võimalik võtta kategoorilist seisukohta, et mitte mingil juhul ei tohiks prokuratuur olla kohtuga samas majas.

"Näiteks Austrias ja USA-s on päris tihti prokuratuur ja kohus samas majas. Samal ajal on võimalik leida päris palju kriitilist hoiakut nende asutuste sellise asetuse kohta riikide puhul, kus õigusriiklikud traditsioonid ei ole nii sügavad või puuduvad praktiliselt hoopiski (näiteks Rumeenia või kunagine SDV)," selgitas Ginter.

Tuleval kevadel valmib Tallinnas Lubja tänaval kaasaegne kohtumaja, kuhu kolivad praegu kolmes hoones asuv Harju maakohus, Põhja ringkonnaprokuratuur ning registrite ja infosüsteemide keskus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee