KUULIKINDEL: Maksu- ja tolliamet ei nõustu ettevõtjate kriitikaga, nagu oleks maksudokumentide edastamine muutunud ID- kaartide uuendamise kampaania käigus ületamatult raskeks.Foto: Teet Malsroos
Juhan Haravee 10. november 2017 16:34
Ettevõtjaid pahandavad, et riik ei pööra neile jätkuvas ID-kaardikriisis piisavat tähelepanu. Väike- ja keskmisi ettevõtteid pole neid ühendava organisatsiooni EVEA väitel lülitatud isikute ringi, keda oleks pidanud ette teavitama ID-kaardi sertifikaatide sulgemisest ning kellele pakuti eelisvõimalust sertifikaatide uuendamiseks.

EVEA hinnangul on riik teinud liiga vähe ja liiga hilja, et tagada ettevõtetele mõistliku tegevuskeskkonna säilimist. „Kui riigiasutustele ja ametnikele tagati võimalus õigel ajal ja kvaliteetselt oma ID-kaartide sertifikaate uuendada, siis ettevõtjate probleemidele ei mõeldud ning täiesti vastutustundetult soovitati mitte toimivat sertifikaatide uuendamist öösel uuesti katsetada,“ kurdab EVEA volikogu. Ettevõtjad teatavad, et ID-kaartidest tingitud probleemid pole võimaldanud neil teha kiiresti ülekandeid, mistõttu on firmasid, kellel tekkisid ringvõlgnevused ja tõsised probleemid oma kohustuste täitmisel nii äripartnerite kui ka maksu- ja tolliameti ees.

Erasektor on ID-kaardi lahendused riigi toel aastatega omaks võtnud lootuses, et võimalike probleemide ilmnemisel ja lahendamisel saab arvestada ka riigi toe ja mõistmisega. „Ettevõtluse toimimisele nii olulised süsteemid nagu pangaülekannete tegemine ja MTAga [maksu- ja tolliametiga] suhtlemine on muutunud suuresti  sõltuvaks ID-kaartide kasutamise võimalusest,“ kurdavad EVEA liikmed. „Loodetud toetava suhtumise asemel põrkavad aga probleemidega maadlevad ettevõtjad ükskõiksusele ja arrogantsile – kõik ülekanded riigile peavad olema õigel ajal tehtud ning mingeid järeleandmisi deklaratsioonide esitamises  kindlasti ei tehta. Kui MTA poolt krüpteeritud dokumenti ei ole võimalik suurte ja riigile teada olevate probleemide tõttu avada, kuid kohustuste täitmist eeldatakse sellele vaatamata, asetab see e-riiki usaldanud ettevõtted nende endi tegevusest sõltumata väga nõrka positsiooni.“

Maksuamet tõrjub  kriitikat

Neljapäeval avalikustatud ettevõtjate pahameelt kommenteerib MTA tulude osakonna juhataja Ruth Paade. 

„MTA saab aruandluskohustuse täitmisel pakkuda paindlikkust, kui konkreetsetel juhtudel selline vajadus peaks ilmnema,“ ütleb Paade. „Kui on ette teada, et maksukohustuse täitmine võib ajutiselt olla keeruline, saab ettevõtja MTA-le esitada maksude ajatamise taotluse. EVEA on meie poole pöördunud ning kõiki võimalusi, kuidas saame ettevõtteid ajutise makseraskuse korral toetada, oleme neile ka tutvustanud.“

Paade sõnul on autentimisvõimalustest praegu piiratud vaid üks võimalus mitmest. „E-maksuametisse/e-tolli saab endiselt sisse logida nii uuendatud sertifikaatidega ID-kaardiga, mobiil-IDga kui ka internetipankade (nt Smart-ID, PIN-kalkulaator, koodikaardid jmt) kaudu ning endiselt saavad äriühingud ja asutused deklaratsioone esitada üle X-tee,“ kinnitab ta.

Õhtuleht palub EVEA-lt abi, leidmaks kontakti mõne assotsiatsiooni liikmest ettevõtjaga, kes ID-kaardi sertifikaatide uuendamise vaevalisel ajal tõepoolest raskustesse on sattunud. Nördinud kannatanu jääb paraku leidmata. Ehk ongi ärirahva mured juba lahenduse saanud, nagu kinnitab MTA.    

Samal teemal

Kommentaarid  (13)

Sellepärast 11. november 2017 06:56
Väikeettevõtja ongi ettevõtja, et ükskõik mis siin ilmas toimub , ei lange ta sellepärast kooma vaid hakkab kohe sebima. Ise tõusin hommikul kell viis, arvuti lahti, ning enne järgi ei jätnud kui serdid said vahetatud. Ja seda kõike selleks, et maksud saaksid õigel ajal makstud.
Kõigepealt 11. november 2017 10:55
koormad ennast üle, siis hakkad töölisi kl. viiest tööle sundima. Nii need ületunnid, ülekoormused, stressid ja lõpuks sitsiidi katsed tulevad. Kiita saad töökuse eest siis kui hakkad vastu sellise praagi tegijale. Praegu oled lihtsalt valitsuse eest pugeja.
Puust, punaseks ja poole suurem, ikka aru ei saada! 10. november 2017 19:41
Iga päev tuleb arvutitesse mingi uuendus, allalaadimine, täiendus. Kas tõesti arvate, et tavainimesel polegi muud teha kui nende, laadimiste, uuendustega tegeleda? Iga ennast IT inseneriks pidav, klaaspilguga arvutisse vahtiv tegelane pole veel mingi IT insener. Pealegi sülitatakse Eestis vanasse kaevu, uus pole veel valmis. Ei mingit alternatiivi kui midagi peaks umbe jooksma. ID kaartide turvaviga on alles algus. Neid vigu hakkab veel tulema. Ei maksa hõisata mingi kõige vingema e-riigiga maailmas. Liigne agarus on vahel ogarus. Saate veel närve kulutada kui neid apsakaid tulema hakkab. Ja hakkab kindlasi, seda on juba näha. Mitte üks arvuti pole ega saa olema täielikult turvaline. Ma ei ole IT mugavuse vastu, aga nagu ütlesin, agarus on vahest ogarus. Endast kiiremini te nii kui nii ei jookse. Seleta nagu viiestele!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS