Maailm

FOTOD | DELHI: linn, mille õhu hingamine on kui päevas 44 sigareti suitsetamine (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. november 2017 14:33
Dehi tänavakoristaja töötab paksu tossu sees.Foto: Reuters / Scanpix
India pealinn on paksu tossu sisse mattunud ja valitsus üritab paaniliselt õhusaastet kuidagi kontrolli alla saada. Autojuhid ei näe sõita, lendurid maanduda ja linnaelanike silmad jooksevad vett, kopsude kahjustumisest rääkimata. CNN kirjeldab Delhi saastunud õhu põrgut.

Kõigepealt väike selgitus nimede kohta, mida sageli segamini aetakse: Delhi ja New Delhi tähistavad tekstides sageli sama maa-ala, aga tegelikult on New Delhi India pealinn, suhteliselt väike keskus ametkondade ja valitsushoonetega. New Delhis elab vaid pisut üle 257 000 inimese. Delhi on keskust ümbritsev tohutu linn, kus elab üle 26 miljoni inimese.

Iga tööpäeva hommikul, kui Delhi piirkonna inimesed kas pealinna või mõnda muusse Delhi osasse tööle suunduvad, hõljub õhus paks valge toss. Vahel on sudu nii tihe, et liiklus seisab, lendurid ei julge maanduda ega õhku tõusta ning toimuvad autoavariid - juhid lihtsalt ei näe midagi. Linnaelanikud kannavad näol maske ning haigestuvad massiliselt hingamisteede haigustesse, samuti saavad kannatada inimeste silmad. Eriti hulluks on asi läinud viimase nelja päeva jooksul.

India koolipoiss sudus. Foto: AFP / Scanpix

India valitsus on Delhi tossuse õuduse pärast meeleheitel. 7. novembril sulges valitsus kõik Delhi koolid ning käsutas koolilapsed kodudesse istuma. 8. novembril keelati veokite sissesõit Delhisse ja peatati kõik käimasolevad ehitusprojektid. 9. novembril hakkas valitsus arutama erasõidukite osalist keelustamist linna aladel.

Õhukvaliteedi indeksi järgi, millega mõõdetakse õhus hõljuvate osakeste mahtu, on õhusaaste tase Delhis üle 1000 punkti. Ebatervislik on saaste aga juba 25 punktist. Päev Delhi sudus võrdub 44 sigareti suitsetamisega.

Foto: AFP / Scanpix

Delhis õitseb kaitsvate maskide ja õhupuhastite äri. Linnas on aga väga palju vaeseid, kel selliste vahendite jaoks raha ei jätku. Mõned inimesed teevad maskid käepärastest vahenditest, kaltsudest ja taskurätikutest, millest aga mingit kasu ei ole.

Ekspertide sõnul põhjustavad Delhi jubedat tossu neli elementi: autode heitgaasid, prügi põletamine, alepõllundus ja teetolm.