Hollandi sõdur Leedus õppustel. (Reuters / Scanpix)

Hollandi Välisasjade Nõukogu (Adviesraad Internationale Vraagstukken, lühend AIV - toim.) soovitab riigil sõjaväge reformida ja tugevdada ning NATO liitlastega tihedamalt koostööd teha. Samuti muretseb nõukogu Balti riikide turvalisuse pärast.

Nõukogu leiab, et NATO sõltub praegu liiga palju Ühendriikidest. Kahtlane element on ka Türgi, mille praegust poliitilist süsteemi paljudel teistel NATO riikidel on keeruline aksepteerida, samuti on Türgi ja Venemaa suhted sõbralikumad, kui liitlastele meeldiks.

„Selles valguses on väga kahtlane, kas NATO suudaks vastutustundlikult ja ühise rindena tegutseda, kui asjaks läheb,“ rääkis nõukogu esimees Joris Voorhoeve Hollandi ringhäälingule. „Järjest rohkem on küsimusi, mille osas liikmed üksmeelel ei ole.“ Nõukogu hinnangul on NATO seisukord praegu kehvem kui kunagi varem pärast Külma sõda.

AIV väidab ka, et NATO n-ö õrnemad osad nagu Balti riigid on selliste sisemiste ebakõlade tõttu ebapiisavalt turvatud ning see annab Venemaale võimaluse mängu astuda. NATO riigid peaksid nõukogu hinnangul neisse piiririikidesse palju rohkem panustada, muidu „võib Putin Tallinna või Riia ära võtta“.

Jaga artiklit

54 kommentaari

!
!!!  /   10:23, 11. nov 2017
Hollandil ongi põhjust muretseda. Sest Balti riigid ning Poola on Euroopa eelpositsioon, esimene kaitsevall. Ja võrreldes Poolaga on just kolm Balti väikeriiki selle sõjaliselt nõrgim lüli. On põhjust karta, et kui Balti ja Poola on juba võetud, tekib Moskval soov mängida täispangale ja veelgi edasi minna. On ju Euroopa vallutamine ja oma võimu alla saamine olnud Venemaa strateegiline unistus juba XViii saj algusest saati. Pärast Peetri edukaid vallutusi. Saada oma valdusse Lääne-Euroopa ning lõunast Türgi ja Bosporuse väinad. On hammast ihutud ka Pärsia, Afganistani ning India järele - väljapääsuks India ookeanile! Ning erinevalt lääneriikidest, kus on otseste vallutuste strategialt üle mindud majandusliku nvasiooni teed, on Venemaa seniajani sõjalise vallutamise teesi juues kinni.
L
Lumememm  /   23:31, 10. nov 2017
Hollandlased on mures,
aga Poola kutsub kõiki Iseseisvuspäeva meeleavaldusele.
Homme, 11. listopada 2017 ( lehtede langemise kuu ) päeval kell 3 Warszawis
https://www.youtube.com/watch?v=rP6-r-zBS9U

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis