Maailm

Trump ei olnud hiinlaste kiitmisel kitsi, aga viskas ka natuke nalja (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. november 2017 19:41
Tervitustseremoonia Trumpi auksFoto: AFP / Scanpix
USA president Donald Trump näis olevat hiilgavalt heas tujus, kui Hiina sõdurid neljapäeva hommikul Pekingis tema auks marssisid. Marsile eelnesid aupaugud kaheksast kahurist. Järgnenud kõnes ei olnud Trump kiitusega kitsi - ehkki tema vaimukused olid mõeldud ka natuke ebamugavustunnet tekitama.

CNN kirjeldab, et presidendi hea tuju oli üleval ka paraadist kaks tundi hiljem, kui ta Hiina ja Ameerika ärimeeste ees kõnet pidas. Kui varem on Trumpil Hiina kohta peamiselt halbu sõnu olnud, võrreldes Hiina kaubandust lausa varguse ja vägistamisega, siis nüüd tegi ta hiinlaste preisdent Xi Jinpingile omamoodi komplimente.

Samal teemal

Trump kiitis Xi'd, et viimane oskab „nii kavalalt USA-d enda riigi kodanike huvides ära kasutada ja Ameerika töölistele kahju teha“. „No kes saaks ühte riiki süüdistada selles, et nad teist riiki ära kasutavad ja ise sellest kasu saavad?“ ütles Trump vaid paari meetri kaugusel president Xi'st. Saali täitis publiku närviline naer.

„Ma pean Hiinat tunnustama,“ jätkas Trump. „Ja tegelikult süüdistan ma praeguses defitsiidis üldsegi [Ameerika] eelmisi valitsusi.“ Siiski ei jätnud Trump mainimata Hiina ebaõiglasi kaubandustaktikaid ning intellektuaalse omandi vargusi.

Hoolimata sellest vaheseigast läks kohtumine sujuvalt ning ameeriklased ja hiinlased allkirjastasid magusad ärikokkulepped, mis on väärt 250 miljardit dollarit. Trump jäi vastuvõttu kirjeldades ilmselgelt kõigega ülimalt rahule. Õhtusöök: „absoluutselt suurepärane“. Kohtumine president Xi'ga: „suur, suur tohutu au“. Sõjaväeparaad: „imeline“. Ja Hiina-Ameerika suhted? „Väga head.“

Samal teemal

20.05.2018
Austraallased usaldavad Xi Jinpingi rohkem kui Donald Trumpi
13.10.2017
KEDA USUB TRUMP: Putinit või enda riigi luuret?
09.10.2017
Donald Trump ja Vladimir Putin kohtuvad teist korda silmast silma
08.10.2017
Lavrov: Putin on valmis Trumpiga kohtuma