Tervitustseremoonia Trumpi auks (AFP / Scanpix)

USA president Donald Trump näis olevat hiilgavalt heas tujus, kui Hiina sõdurid neljapäeva hommikul Pekingis tema auks marssisid. Marsile eelnesid aupaugud kaheksast kahurist. Järgnenud kõnes ei olnud Trump kiitusega kitsi - ehkki tema vaimukused olid mõeldud ka natuke ebamugavustunnet tekitama.

CNN kirjeldab, et presidendi hea tuju oli üleval ka paraadist kaks tundi hiljem, kui ta Hiina ja Ameerika ärimeeste ees kõnet pidas. Kui varem on Trumpil Hiina kohta peamiselt halbu sõnu olnud, võrreldes Hiina kaubandust lausa varguse ja vägistamisega, siis nüüd tegi ta hiinlaste preisdent Xi Jinpingile omamoodi komplimente.

Trump kiitis Xi'd, et viimane oskab „nii kavalalt USA-d enda riigi kodanike huvides ära kasutada ja Ameerika töölistele kahju teha“. „No kes saaks ühte riiki süüdistada selles, et nad teist riiki ära kasutavad ja ise sellest kasu saavad?“ ütles Trump vaid paari meetri kaugusel president Xi'st. Saali täitis publiku närviline naer.

„Ma pean Hiinat tunnustama,“ jätkas Trump. „Ja tegelikult süüdistan ma praeguses defitsiidis üldsegi [Ameerika] eelmisi valitsusi.“ Siiski ei jätnud Trump mainimata Hiina ebaõiglasi kaubandustaktikaid ning intellektuaalse omandi vargusi.

Hoolimata sellest vaheseigast läks kohtumine sujuvalt ning ameeriklased ja hiinlased allkirjastasid magusad ärikokkulepped, mis on väärt 250 miljardit dollarit. Trump jäi vastuvõttu kirjeldades ilmselgelt kõigega ülimalt rahule. Õhtusöök: „absoluutselt suurepärane“. Kohtumine president Xi'ga: „suur, suur tohutu au“. Sõjaväeparaad: „imeline“. Ja Hiina-Ameerika suhted? „Väga head.“

Jaga artiklit

5 kommentaari

  /   07:11, 10. nov 2017
"hiina läheb oma teed maailma valitsemise suunas"
See ei tähenda mitte ainult Ameerika valitsemist, see tähendab ka venemaa valitsemist.
J
juba hilja  /   05:41, 10. nov 2017
hiina läheb oma teed maailma valitsemise suunas ja usa jääb oma rumala välispoliitika (teiste riikide pidev ähvardamine) ja riigisiseste pingete (eri rasside ja religioonide üha kasvavad vastuolud) tõttu üha maha ja kui dollar ka oma positsiooni maailmarahana kaotab,siis ongi usa-l kõik.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis