Eesti uudised

MARDIPÄEV: keskmine Mart on 47aastane mees (1)

Toimetas Denes Kattago, 9. november 2017 17:06
MardistatistikaFoto: Statistikaamet
Reedel, 10. novembril on mardipäev. Statistikaameti andmetel elas tänavu 1. jaanuaril Eestis 2696 Mardi nimelist meest, kes saavad sel päeval oma nimepäeva tähistada. 

Vaata lisa nimede statistika rakendusest 

Mardipäev on tänini elav rahvakalendri tähtpäev. Tuntuim mardipäevakomme on mardisantide (st mardikerjuste) ehk martide ringijooksmine, mida tehti mardipäeva eelõhtul. 

Veel 20. sajandi alguses jooksid marti pigem noormehed ja selletõttu on püha seostatud näiteks noorte meeste initsiatsiooniga ehk vastuvõtuga meeste kogukonda. Tüüpilised olid tumedasse riietatud mardid, kelle tulek tõi kaasa viljaõnne, täpsustab Eesti rahvakalendri tähtpäevade andmebaas Berta.

Mardipere Foto: Viljandi pärimusmuusika ait

Samal teemal

Varem on see olnud päev, mil tuli mõistatada ja mida peeti hingedeajaga kokkukuuluvaks – hinged tulid koju, mardipäev lõpetas hingedeaja. Pika traditsioonis püsimise jooksul on mardikombestik palju muutunud ja sulatanud endasse mitmeid uusi jooni.

Hingedeaja tõttu kehtis rida töökeelde - eeskätt lina ja villaga seotud naistetööd, kolistamine, et mitte häirida hingede rahu. Valmistati erilisi pühadetoite. Mardipäevast algasid tubased tööd ja talveaeg.

Kalendri-uurija Mall Hiiemäe on pidanud mardipäeva muistseks aastavahetuspühaks. Ka on seostatud seda surnute mälestamisega, eeskätt seepärast, et sarnase kõlaga nime kannab surmahaldjas mardus. Soomes nimetatakse novembrit marraskuuks ehk surnutekuuks ja samatähenduslik on ka meie hingekuu või kooljakuu, mis tähistab aga hoopiski oktoobrit.

Loe pikemalt SIIT

Samal teemal

23.09.2018
Mardisante kutsutakse end üles andma
21.11.2017
ANALÜÜS: koolitee keskmine pikkus on 15 km
14.11.2017
Eesti majanduse lisandväärtusest 2/3 loodi Harjumaal
12.11.2017
Eesti inimesed tegid miljoni euro eest pauku