ÜRO peasekretär Antonio Guterres (keskel) vestleb Minusca juhi Parfait Onanga-Anyanga (paremal) ja teiste rahuvalvemissiooni liidritega.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 9. november 2017 17:44
BBC kätte jõudis kirjavahetus, millest selgub, et ÜRO otsustas lasta vabaks kaks isikut, kes nende Kesk-Aafrika Vabariigis (KAV) rahuvalvajaid ründasid ja üht sõdurit vigastasid. Rahvusvahelise õiguse silmis on see sõjakuritegu. Paistab, et vastuoluline otsus sündis selleks, et saaksid toimuda rahulikud valimised.

ÜRO rahumissioon KAVis kannab hüüdnime Minusca. Intsident ise leidis aset pea kaks aastat tagasi, 2015. aasta detsembris. Neli mässulist rühmitusest Union pour la Paix en Centrafrique (KAV Rahuliit prants. k. - toim.) lähenesid mootorratastel ÜRO kontrollpunktile. Minusca rahuvalvaja käskis neil peatuda ja käed pea kohale tõsta, kuid selle peale haarasid kaks meest relvade järele ja kukkusid kõmmutama. Tulevahetuses hukkus üks mässuline ja peatumiskäsu andnud rahuvalvaja sai vigastada.

Järgmised kaks nädalat käis ÜRO oma inimeste ja KAVi esindajate vahel tihe kirjavahetus, et välja selgitada, mida kahe vahi alla võetud mehega teha.

„Olge nii kenad ja katsuge selle Rahuliidu juhtidele kuidagi selgeks teha, et selline mõtlematu tegu, mille nende elemendikesed korda saatsid, on tõsine kuritegu, mis ei jää karistuseta,“ kirjutas Minusca missiooni juht Parfait Onanga-Anyanga üsna tõredas kirjas ÜRO ametnikule KAVis. Ametnik vastas rahustavalt: „Rahuliit saab kindlasti väga tugeva sõnumi, et rünnakud Minusca vastu ei jää tagajärgedeta (ei ole nad karistamatud).“

Siiski lasi ÜRO kurjategijad vabaks. Ouaka maakonnas, kus tulistamine aset leidis, olid tulemas valimised ning selleks, et valimisprotsess vahejuhtumiteta kulgeks, andis ÜRO tulistajad Rahuliidu kohalikule juhtkonnale üle.

Hoolimata nimest ei ole KAV Rahuliidu meetodid sugugi rahumeelsed. ÜRO ametnike otsus võib vähendada Minusca tõsiseltvõetavust ning mässulised võivad muutuda veel julgemaks (ja julmemaks).