Maailm

Donald Trump ja Vladimir Putin kohtuvad teist korda silmast silma  (6)

Õhtuleht.ee, 9. november 2017 17:00
FOTOMEENUTUS:  Donald Trump (paremal) ja Vladimir Putin kohtusid esimest korda 7. juulil Põhja-Saksamaal Hamburgis. Foto: REUTERS / Scanpix
Maailma tähelepanu keskmes on Vietnami sadamalinn Da Nang, kus toimub Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorumi (APEC)  25. tippkohtumine Selle raames kohtuvad reedel teist korda silmast silma USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin. 

Venemaa presidendi abi Juri Ušakovi sõnul arutavad Putin ja Trump olukorda Süürias ja Korea poolsaarel  ning loomulikult ka kriisis olevaid Venemaa ja USA kahepoolseid suhteid. 

Samal teemal

Trumpi ja Putini esimene kohtumine oli 7. juulil Hamburgis G20 tippkohtumise ajal. Algselt kavandatud 30–60 minuti asemel kestis jutuajamine kaks tundi ja 16 minutit ning seda peeti heaks märgiks. Tõsi, kohtumise ainus reaalne tulemus oli kokkulepe kehtestada Süüria mitmes piirkonnas relvarahu.  Lisaks jätkus Putinil ja Trumpil samal päeval ligemale tunniks juttu veel ka õhtusöögilauas.

Pärast Trumpi ja Putini esimest kokkusaamist kahe riigi suhted tegelikult halvenesid.  Trump karmistas augustis Venemaa suhtes kehtestatud majandussanktsioone ja Washingtonis süüdistatakse Venemaad järjest jõulisemalt sekkumises USA valimistesse. 

Nüüd on Süürias  võitu saavutamas president Bashar al-Assadi juhitavad valitsusväed. Neljapäeval teatati Islamiriigi käes olnud viimase suurema linna tagasivallutamisest. Seetõttu nõuab rohkem tähelepanu Põhja-Korea, kus Kim Jong-un jätkab tuumarelva arendamist.

 USA president Donald Trump kutsus neljapäeval kõnelustel Pekingis Hiina liidrit Xi Jinpingi Põhja-Korea tuumakriisi lahendamiseks hoolega töötama ja kiirelt tegutsema. Trump lisas, et ta kutsub ka Venemaad appi selle potentsiaalselt väga traagilise olukorra lahendamiseks. Trump jäi Pekingis peetud kõnelustega rahule, sest visiidi ajal sõlmiti  rohkem kui 250 miljardi dollari väärtuses majanduskokkuleppeid. 

Kõigi märkide järgi arutavad Trump ja Putin ka olukorda Ida-Ukrainas. Moskvat pahandas USA Kongressi värske otsus anda Ukrainale 350 miljonit dollarit sõjalist abi. Seda raha tohib Ukraina kasutada ka kaitseotstarbeliste surmarelvade ostmiseks.

Täienduseks. USA delegatsioon teatas reedel Da Nangi saabumisel mõnevõrra üllatuslikult, et Trumpi ja Putini ametlik kohtumine jääb ära, sest  pooled ei suutnud selleks sobivat aega leida. Välistatud ei ole aga mitteformaalne kohtumine. 

Samal teemal

16.11.2017
Reinsalu arutab Washingtoni suurkohtumisel võitlust terrori ja uimastitega
14.11.2017
Medvedev: Trump on heatahtlik inimene
11.11.2017
Trump ja Putin leppisid kokku ISISe alistamises Süürias
10.11.2017
IHUKAITSJA: venelased pakkusid Donald Trumpile viit prostituuti