Eesti uudised

Ministriga turul ja varulennuväli Tartus: mida huvitavat juhtus Eesti eesistumise kõige tulisemal ajal? (5)

Õhtuleht.ee, 9. november 2017, 12:22
Eesistumine tõi Tallinna ka Angela MerkeliFoto: Annika Haas (EU2017EE)
Ehkki Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine kestab veel aasta lõpuni, on Tallinnas toimunud tippüritused möödas. Eesistumise põhirõhk kandub nüüd Brüsselisse ja Luxembourgi, kus eestlased veavad töögruppide tööd ja ministrite kohtumisi kuni uue aastani. Siis antakse eesistumise järg üle Bulgaariale. Mida põnevat, ebatavalist või lõbusat aga suve jooksul Tallinnas juhtus, meenutavad Eesti eesistumist korraldanud töömesilased.

Macroni jalutuskäike juhtis Tallinna hästi tundev mees

VIVE LA FRANCE: Prantsusmaa president Emmanuel Macron teel Kadriorust kesklinna hotelli (Denes Kattago)

Tallinna digitaalvaldkonna tippkohtumisel tekitas kahtlemata palju elevust Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kes jalutas presidendi pakutud õhtusöögilt Kadriorus koos Luksemburgi peaministriga kesklinna. Ka hommikul läks ta hotellist Kultuurikatlasse läbi vanalinna jala. Kuigi sellised otsused tulid korraldusmeeskonnale teinekord väikse üllatusena, oli kõik mõistagi kontrolli all, sest president Macron liikus oma protokolliülema juhatusel ja turvameeskonna valvsa silma all. President Macroni protokolliülem on nimelt endine Prantsusmaa suursaadik Eestis Frederic Billet, kes räägib muuseas väga hästi ka eesti keelt.

Tšehhi aseminister saabus väikelennukil

Tšehhi tööstuse ja kaubanduse aseminister Vladimir Bärtl saabus Tallinna neljakohalise väikelennukiga seda ise juhtides. Foto: Tšehhi saatkond/ZU Tallinn

Juulikuus toimunud ELi konkurentsivõime ja telekommunikatsiooni ministrite kohtumisele Tallinna neljakohalise väikelennukiga, et tutvustada oma riigi lennundustööstust. Tšehhi väikelennukite tootja Zlín Aircraft lootis sellega tutvustada oma toodangut Eesti publikule, kuid paraku teadsid sellele tähelepanu pöörata vaid Tšehhi ajakirjanikud. Piloodiks oli reisile kaasa  võetud ka üks Tšehhimaal tuntud vigurlendur, kuid suure osa teekonnast juhtis lennukit aseminister ise. Aseministriga oli kaasas ka temaga sama nime kandev isa, mis tekitas pisut segadust, kumb meestest on delegatsiooni juht ja kumb mitte.

 

Tartu lennuväli oli varuks valmis 

Mis sorti muld? Eesti harilik!

Foto: Annika Haas (EU2017EE))

Eesti eesistumise digitiim pidas Kultuurikatlas üleval e-Estonia showroom'i, kus olid väljas erinevad Eestis loodud nutikad tehnoloogiad ja digilahendused. „Tutvustasin parasjagu grupile huvilistele Click&Grow uudset taimekambri-lahendust, kui sisse astus üks mullakonverentsi osaleja, pani näpu taimepotti, ning uuris: „What kind of soil is it?“ (Mis sorti muld see on?). Meie eesistumise idee on näidata, kuidas digitaalsed lahendused ja loodus saavad käsikäes tegutseda, samas tuleb tunnistada, et tol hetkel olin niivõrd digitaalse valdkonna lainel, et ainus vastus, mis pähe tuli, oli: „Estonian regular!“.  Nalja oli samas kõigil.“

Pakiroboti kommid said kiiresti otsa

Kultuurikatla üheks tõmbenumbriks sai pakirobot, kes jagas kõigile Eesti vabariigi 100 sünnipäevaks toodetud Kalevi martsipanikomme. Juba esimeste ürituste jooksul sai robot hüüdnimeks Nunnu. Pakiroboti funktsioneerimise põhimõtted ja kasutusvõimalused tekitasid ministrites elavat arutelu, mis päädis enamasti sellega, et Nunnu kutsuti ka tehtavale ühisfotole. Roboti pakutavad kommid osutusid aga niivõrd populaarseks, et neid tuli juba pärast juulit juurde tellida. Kõige tihedamal tööpäeval jagas Nunnu 13,5 kilogrammi komme.

Foto: Arno Mikkor (EU2017EE))

„Kõik-on-muutunud“-olukord

Oli päevi, kus sideisik sai päevas 90 telefonikõnet. „Kusjuures päev oli veel lühike – kell 17.30 oli minu delegatsioon juba lennujaamas,“ märgib teine.

Tuli ka ette olukord, kus kõrge delegatsiooni liikmed, kes eeldasid, et siseisik valdab vaid inglise keelt, rääkisid omavahel prantsuse keeles. „Ükskord vaidlesid nad elavalt kellaaegade üle ning neil oli vale informatsioon, mida muidugi parandasin. Nad said kõvasti naerda mõistes, et nende omavahelised jutud nii omavahel siiski pole olnud.“

Minge kukeseenele!

„Kuna meil oli ajagraafikus võimalus, soovis delegatsioon kõrge juht minna kukeseeni ostma – nimelt oli ta sellist soovitust ühelt Eesti kolleegilt kuulnud. Aega oli, ja nii otsustasime autojuhiga Nõmme turu kasuks. Ja nii ta siis turult kukeseeni, juustu ja mett ostis.“

Taani lipp ja Coca-Cola

„Juba saabumisel lennujaamas ütles Taani minister, et tahab näha täpset kohta Tallinnas, kus taanlased 15. juunil 1219 endale lipu said. Järgmisel päeval juba enne programmi lõppu vahetas minister kontsad tossude vastu ja seadsime sammud vanalinna, et ajaloolist kohta oma silmaga kaeda. Dannebrogi mälestusmärgi ees võttis minister ootamatult välja Coca-Cola pudeli ja tegi sellest mälestusmärgi taustal pilti. Ütles, et tal olla traditsiooniks igas maailma paigas koolapudeliga pilti teha.“

Pool tonni lõunasööki ühe päevaga

11 000 inimest külastas juulist oktoobri lõpuni Tallinnas Kultuurikatelt, kus toimus kokku 36 erineva mastaabiga kohtumist.

1500 inimest osales 29. septembril Eesti tähtsaimal digivaldkonna tippkohtumisel, nende seas 25 EL liikmesriigi liidrid ja enam kui 400 ajakirjanikku. Delegaate teenindas 140 autot.

3625 tassi kohvi (545 liitrit) valmistati kõige suurema toitlustusmahuga päeval, mis oli oktoobris toimunud e-tervise konverents, kus oli ligi 700 osalejat. Samal üritusel söödi ära 555kg lõunasööki.

Samal teemal

30. jaanuar 2018, 13:55
Tallinn saab uued otselennud Skandinaaviasse
29. september 2017, 18:26
GALERII | Auf Wiedersehen! Au revoir! Näkemiin! Euroopa poliitikud pühivad Eesti tolmu jalgelt
29. september 2017, 15:30
ÕL FOTOD JA VIDEOD | Vive la France! Kartmatu Macron nautis öist Tallinna ja läks Kadriorust jala hotelli
29. september 2017, 13:39
FOTOD | Rahvas klõpsas vanalinnas jalutava Macroniga selfie'sid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee