Eesti uudised

Iga kümnes toitlustusasutus Eestis kasutab muusikat ebaseaduslikult (4)

Toimetas Triinu Laan, 8. november 2017, 13:10
Foto: Heiki Rebane
Eesti Autorite Ühing (EAÜ) alustab teavituskampaaniat, mille eesmärgiks on nõustada toitlustusettevõtete juhte sellest, kuidas Eesti ja välismaist muusikat oma äritegevuses kasutada ning täita autoriõiguse seadust. 

Teavitus on suunatud just pubide- baaride, kohvikute ning restoranide juhtidele, kuna see on ärisektor, kus muusikal on väga oluline roll. Samas kasutab EAÜ hinnangul iga kümnes toitlustusasutus Eestis muusikat ebaseaduslikult – see tähendab ilma autori poolse loata ja/või autoritasu maksmata. 

Samal teemal

„Toitlustusasutuse juht saab koostöös autoreid esindava ühinguga seadust väga lihtsalt täita,“ lausus EAÜ litsentseerimisosakonna juht Airi-Ulrike Lillevälja.

 Lillevälja sõnul saab EAÜ kaudu toitlustusäri juht, kes soovib kodu- või välismaist muusikat oma ruumides esitada, sõlmida litsentsilepingu, mis annab talle selleks õiguse.

Toitlustusettevõtte poolt vastava õiguse eest makstava litsentsitasu suurus sõltub sellest, kas muusikateoseid esitatakse elavas ettekandes või tehniliste vahendite abil, samuti sellest palju istekohti antud ettevõttes on ja kas seal ka tantsitakse.

Kuni 50 kohaga pubi või baari litsentsitasu määr on umbes 21 eurot kuus. 

EAÜ tegevjuhi Kalev Rattuse sõnul kehtib analoogne muusikateoste litsentseerimise süsteem kõigis Euroopa riikides. 

Põhja prefektuuri Kesklinna jaoskonna piirkonnavanema Lea Bärensoni sõnul lahendab intellektuaalomandi õiguse rikkumisi enamasti tsiviilkohus. „Küll aga võib teatud juhtudel tegu olla süüteoga. Süüteomenetlus on viimane abinõu juhul, kui muud vahendid ei ole õigusrikkumise peatamiseks piisavad,“ ütles Bärenson. „Näiteks on väärteo korras karistatav restoranis, baaris, kaubanduskeskuses muusika mängimine ilma litsentsilepinguta,“ lausus politseinik. 

Kui omanik ei ole pädeva asutuse või autoriga lepingut sõlminud ja tekitatud kahju jääb alla 200 euro, siis on toime pandud väärtegu, mille karistus on füüsilisele isikule kuni 300 eurot ning juriidilisele isikule kuni 6400 eurot. Rikkumine liigitub kuriteoks, kui litsentsilepingu puudumisega tekitatud kahju või saadud kasu ületab 200 euro piiri.

 

4 KOMMENTAARI

i
infot 8. november 2017, 15:28
VATIKAN olevat trahvimise ära keelanud. Kuigi sellest veel avlikult ei kõnelda. Lugeda saab sellest uuest ajakirja Telegram numbrist, kui vajaminevad ...
(loe edasi)
K
???? 8. november 2017, 13:43
Kuidas see nn. ühing tagab õige jaotamise autorite vahel? Kui makse makstes paned 1 sendi valesti oled kurjategija aga kuidas tagadakse õige tulude jaotus autorite vahel, kui muusikat kuulatakse ''nagu jumal juhatab''....
Loe kõiki (4)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee