Maailm

Kas Eestis on suurt peret parem kasvatada kui Soomes? (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. november 2017 16:56
Lasteaed Eestis. Pilt on illustreeriv.Foto: Tiina Kõrtsini
Helsingin Sanomat kirjutab Eesti perest, kes on otsustanud loobuda elust Soomes ja tulla tagasi kodumaale. Põhjuseid on enam kui üks, kuid suureks motivatsiooniks on siinsed soodsad tingimused suurpere kasvatamiseks. Vähemalt soodsamad kui Soomes.

Eestlanna Kristin Ööpik pakib asju. Pere valmistub Eestisse naasma. Tema laps on õnnetu, sest ei taha oma sõpradest lahkuda. 

Kristini otsus ei tulnud niisama. Ta vaagis lahkumist pikalt ja võrdles kahe riigi võimalusi, mida suurperedele pakutakse. Juulikuust saab Eestis kolme lapse toetust 500, nelja lapse toetust 600 eurot. Mõlemad summad on üle 100 euro võrra suuremad kui samad toetused Soomes. Ühe või kahe lapsega pere saab aga Soomes rohkem toetust kui Eestis. See aga Kristinile ei loe, sest tema peres on kokku kolm last ja neljaski tulemas. Helsingin Sanomat kirjeldab, et samal ajal kui Soomes kärbitakse lastega perede toetusi, soodustab Eesti riik laste kasvatamist.

Oluline pole ainult toetus laste arvu eest, vaid ka see, et emapuhkus on Eestis pikem kui Soomes. Mõte üheksakuuse beebi jätmisest sõime on Kristini jaoks vastuvõetamatu.

Siiski ei ole pere jaoks küsimus vaid toetustes. Igatsus pere ja sõprade järele on suur ja Soomes kipub üksindus peale tulema. „Kui oleme Eestis ja midagi peaks juhtuma, võin alati paluda, et keegi lapsi hoiaks,“ ütleb Kristin. „Soomes pole isegi kedagi, kellega kohvil käia.“

Samal teemal

15.05.2017
Aasta suurpere: "Ei ole vahet, kus me oleme, peaasi, et koos!"